logo yeni

calisanlar2 copy

programcı, bilgisayar mühendisliğini bitirirse ?

Çok
3 yıl 4 ay önce #13149 Yazan: papatya

karasakal13 Yazan:: Sayın Papatya Hocam,
4 yıllık mesleki olmayan lisans mezunu bir personel, vhki iken teknik hizmetler sınıfının programcı kadrosuna ataması yapılmıştır.
kendisi daha sonra 4 yıllık mühendislik okuyup mezun olmuştur. mühendislik üst öğreniminden dolayı 1 derece alma hakkından yararlanabilir mi?

yoksa 2 yıllık programcı yüksek okul mezunu olması ve ardından mühendislik bitirmesi mi gerekirdi?


Sayın KARASAKAL13,
Mühendis unvanını kazananlar, hangi kadroda ve hangi sınıfta olursa olsun lisans mezunlarına göre 1 derece ileriden memuriyete başlarlar. Belirttiğiniz durumda da, ilgilinin memuriyet başlangıç seviyenizin mühendise göre (yani 8/1) hesaplanması gerekecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: karasakal13

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 yıl 4 ay önce #13162 Yazan: karasakal13
DEĞERLİ PAPATYA HOCAM,

bahsetmiş olduğum personel, 2 yıllık teknik yüksek okul (bilgisayar programlama vb.) okumamıştır. sadece 4 yıllık açıköğretim işletme bölümü 4 yıllık bitirmiştir. daha sonra unvan değişikliği programcı kadrosunu kazanmış ve vhki olarak çalıştığı süreler de dahil, personel 1 derece (36. maddesi gereği) almamıştır.
mühendislik bölümünü de geçen sene bitirip mezun olmuştur. kurumuna yaptığı müracaatta mühendislik mezunu olup teknik hizmetler sınıfında yer almasından dolayı 1 dereceden yararlanması gerektiğini belirtmiş olmasına rağmen;
kurumu 2 yıllık teknik bölüm bitirmemesi nedeniyle 4 yıllık teknik olmayan lisans (aöf işletme ) mezunu olduktan sonra mühendislik bitirmesinin üst öğrenim koşulu olarak kabul edemeyeceğini bu yüzden mühendisin 1 derece alma hakkından kendisinin yararlanamayacağını belirtmiştir.
papatya hocam, sizce bu oluşan tereddüt nasıl çözüme kavuşabilir? 1 derece alma hakkı var mıdır?




papatya Yazan::

karasakal13 Yazan:: Sayın Papatya Hocam,
4 yıllık mesleki olmayan lisans mezunu bir personel, vhki iken teknik hizmetler sınıfının programcı kadrosuna ataması yapılmıştır.
kendisi daha sonra 4 yıllık mühendislik okuyup mezun olmuştur. mühendislik üst öğreniminden dolayı 1 derece alma hakkından yararlanabilir mi?

yoksa 2 yıllık programcı yüksek okul mezunu olması ve ardından mühendislik bitirmesi mi gerekirdi?


Sayın KARASAKAL13,
Mühendis unvanını kazananlar, hangi kadroda ve hangi sınıfta olursa olsun lisans mezunlarına göre 1 derece ileriden memuriyete başlarlar. Belirttiğiniz durumda da, ilgilinin memuriyet başlangıç seviyenizin mühendise göre (yani 8/1) hesaplanması gerekecektir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 yıl 4 ay önce #13163 Yazan: papatya
Sayın KARASAKAL13,

Mesajınızı yanlış anlamadıysam, sorun, programcı unvanı ile 1 dercece verilmemesi değil mühendis olunmasına rağmen 1 derece verilmemesidir.
Memuriyet giriş seviyesi farklı olan (daha ileride olan) öğrenimler bitirildiğinde, memurların kazanılmış hak aylığı bakımından bulunacakları seviye yeni öğrenim seviyelerine göre yeniden belirlenir. Bu husus bazı kurumlarda "intibak" konusuyla karıştırılabilmektedir. İntibak işlemleri üst öğrenim bitirilmesi durumunda yapılmaktadır. 4 yıllık işletme lisans mezuniyeti sonrası 4 yıllık mühendislik bitirilmesi intibak işlemi gerektiren bir husus olmamakla birlikte, memuriyet giriş seviyesi daha üst olan biröğrenimin bitirilmiş olması nedeniyle ilgili memurun durumu buna göre yeniden belirlenecektir.
Öte yandan, mühendis unvanını kazanan bir memur, ister hizmetli olsun ister programcı olsun isterse şoför olsun, mutlaka memuriyet giriş seviyesi 8/1 olacak şekilde hesaplama yapılması gerekecektir.

İlgili personelin memuriyete giriş seviyesi 657 sayılı Kanunun 36/A/2 maddesine göre belirlenecektir. Bu düzenlemenin 36/A/12/d ile doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır.
Lisans mezunu (işletme) mezunu olarak programcı kadrosunda göreve başlayan ve Mühendislik fakültesinden mezun olan Devlet memurunun buklunacağı seviye; 8/1 üzerine memuriyette geçirilen her yıl için 1 kademe ve her 3 yıl için verilecek 1 derece ile ukaşılacak seviye olacaktır.

Bu konu çok açık bir konu olmasına rağmen, kurumunuz tereddüt yaşıyorsa konuyu Devlet personel Başkanlığına sorabilir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: karasakal13

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 yıl 4 ay önce #13202 Yazan: felisdomasticus
arkadaşın durumu kafamı karıştırdı 4 yıllık teknik eğitim fakültesi mezunu programcıyım bilg. mühendisliğini de bitirmek üzereyim şimdi diplomayı verdiğimde bilgisayar mezunu programcı olarak zam ve tazminatlardan yararlanamıyacak mıyım?

Ayrıca sormak istediğim diplomayı verdiğimde mühendis kadrosu isteyebilir miyim? Yoksa ünvan sınavlarını beklemem mi gerek?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 yıl 4 ay önce #13203 Yazan: papatya

felisdomasticus Yazan:: arkadaşın durumu kafamı karıştırdı 4 yıllık teknik eğitim fakültesi mezunu programcıyım bilg. mühendisliğini de bitirmek üzereyim şimdi diplomayı verdiğimde bilgisayar mezunu programcı olarak zam ve tazminatlardan yararlanamıyacak mıyım?

Ayrıca sormak istediğim diplomayı verdiğimde mühendis kadrosu isteyebilir miyim? Yoksa ünvan sınavlarını beklemem mi gerek?


Sayın FELİSDOMASTİCUS,
Mühendislik fakültesini bitirererek ilgili belgeyi kurumunuza verdiğinizde, programcı kadrosunda Mühendis zam ve tazminatlarından yararlanmanız mümkün olabilecektir.
Ancak, Mühendis kadrosuna atanmanız ise unvan değişikliği sınavı ile olabilecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 yıl 4 ay önce #13241 Yazan: felisdomasticus
teşekkür ederim papatya hanım doğrusu da bu olmalı zaten fakat tef diploması için bile çok uğraşmıştım mahkemeye gitmeyi düşünürken yaptılar gene uğraşırım gibi hayırlısı bakalım

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.585 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.