logo yeni

calisanlar2 copy

programcı, bilgisayar mühendisliğini bitirirse ?

Çok
5 ay 4 hafta önce - 5 ay 4 hafta önce #18203 Yazan: narmi
narmi tarafından programcı, bilgisayar mühendisliğini bitirirse ? konusunda yanıtlandı
Merhaba Papatya Hanım,

4 yıllık bölüm olan Kütüphaneci kadrosundayım (THS/d). 4 yıllık Arkeoloji bölümünü bitirdim (THS/c). Henüz ünvan değilikliği sınavına giremedim. Bir üst bende yer alan (c) Arkeolog unvanının zam, tazminat ve ek gösterge (%130) haklarından yararlanabilir miyim? Teşekkürler..
Son Düzenleme: 5 ay 4 hafta önce Düzenleyen:narmi Neden: Eksik bilgi

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 ay 4 hafta önce #18204 Yazan: papatya
Sayın NARMİ;

Kütüphaneci kadrosunda görev yaparken Arkeoloji lisansiyeri olunması durumunda, Arkeolog unvanı için belirlenmiş olan zam ve tazminatlardan yararlanabileceğinizi düşünmekteyim.Kütüphanecilik mezuniyeti sonrası Arkeoloji bölümünü tamamlamak bir üst öğrenin tamamlama niteliği taşımasa bile, konuya ilişkin olarak özellikle Programcı ve çözümleyiciler için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilmiş görüşlere bakıldığında, durumunuzun Arkeolog zam ve tazminatlarından yararlanmaya imkan vereceği kanaatindeyim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Çok
5 ay 3 hafta önce #18205 Yazan: narmi
narmi tarafından programcı, bilgisayar mühendisliğini bitirirse ? konusunda yanıtlandı
Öncelikle cevabınız için size teşekkür ederim. Başka kanallardan yaptığım araştırmalarımda ben de böyle bir sonuca ulaştım. Zaten yararlanacam gibi görünüyor. Bu noktada size bir sorum daha olacak: Eğer mezuniyetim birkaç yıl öncesine dayanıyorsa mesela 2017 yılına. Bu durumda eğer ben bu hak ve tazminatlarımdan yararlandırılıyorsam geçmiş 3 yıldan günümüze olan hak ve tazminatlarımdan da yararlandırılmam gerekmez mi veya gerekir mi? Veyahutta bu hak ve tazminatlarımdan da nasıl yararlanırım? Uygulamada böyle bir yol veya imkan var mı? Teşekkür ederim.

Çok
5 ay 3 hafta önce #18206 Yazan: papatya
Sayın NARMİ;

Mezuniyete ilişkin belgenizi kurumunuza ibraz ettiğiniz (dilekçe ekinde ilettiğiniz) tarihten sonra bu mezuniyete ilişkin haklardan yararlanmanız mümkün olabileceğinden, bu konuda mezuniyet tarihinizin önemi olmayacaktır.

Çok
5 ay 3 hafta önce - 5 ay 3 hafta önce #18207 Yazan: narmi
Ben sanırım eksik bilgi verdim. Ben mezuniyetimle ilgili belgeleri (diploma vs.) mezun olduğum tarihte (Haziran 2017'de) dilekçemle birlikte kurumuma zaten vermiştim. Ama onlar intibakımı bu şekilde yapmamışlar, gözden kaçırmışlar. Yani benim tarafımdan bir hata ve eksilik söz konusu değil. Fakat ben bu durumu yani bu haklardan faydalanabileceğimi bir konuda araştırma yaparken şimdi yeni fark ettim. Sizden sonra durumu kurumuma ilettim, kurumum da konu hakkında bana DPB ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın farklı görüş ve uygulamaları olmakla birlikte "evet gözden kaçırmışız" biz sizi Maliye Bakanlığı'nın görüş ve uygulamalarına göre bu haktan (özel hizmet, ek gösterge, yan ödeme vs.) yararlandıracağız dedi. Ancak geçmişe yönelik yani 2017'den bu güne yararlanıp yararlanamayacağım konusunda emin olamadılar. Bana "siz bu konuyu araştırın biz de araştıralım" dediler.

Bu noktada soruma dönecek olursam mezuniyet diplomamı dilekçemle birlikte kurumuma teslim ettiğim 2017'den bugüne geçmişe yönelik haklarımdan (özel hizmet, ek gösterge, yan ödeme vs.) yararlanabilir miyim? ve bu ne şekilde olur, uygulamada nasıldır?
Teşekkür ederim..
Son Düzenleme: 5 ay 3 hafta önce Düzenleyen:narmi

Çok
5 ay 3 hafta önce - 5 ay 3 hafta önce #18210 Yazan: papatya
Sayın NARMİ,
Hazine ve Maliye Bakanlığının konuya bakışının nasıl olduğunu;
-160 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinin “E/3” bölümündeki; “… kadroları teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarında bulunan personelden, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirerek, diploma veya çıkış belgelerini kurumlarına ibraz edenlere, intibak işlemlerinin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, belgelerin kuruma ibrazını takip eden ay başından geçerli olmak üzere, … bitirilen aynı sınıfla ilgili mesleki üst öğrenimin karşılığı olan zam ve tazminatlar ödenecek, …” şeklindeki hükümden ve
(BÜMKO tarafından Sağlık Bakanlığına verilen 17.03.2014 tarih ve 2334 sayılı görüş) tarafından verilen bir görüşte yer alan; “… teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarına dahil kadrolarda bulunan personelin söz konusu hizmet sınıflarına atanabilecek herhangi bir mesleki üst öğrenimi bitirmeleri halinde, kariyerleri için öngörülen zam ve tazminatın ödenmesinde, bitirilen üst öğrenimin “kadro göreviyle ilgili olması”, “kurumun görev alanıyla ilgili olması” veya "mevcut mesleki öğrenimin program ve bölüm bazında devamı mahiyetinde bir üst öğrenim olması" gibi şartların aranmasına gerek bulunmadığı, sadece bulunulan hizmet sınıfına atlanılabilecek mesleki bir üst öğrenimin bitirilmiş olmasının yeterli görülmesi gerektiği…” şeklindeki ifadelerden anlamak mümkündür diye düşünüyorum.

Yani mezuniyet belgesinin kuruma ibrazını takip eden ay başından geçerli olmak üzere söz konusu mezuniyete ilişkin zam ve tazminatlardan yararlanılması gerekecektir.

Öte yandan Arkeolog kadrosuna atanmadan bu kadro için belirlenmiş ek göstergeden yararlanmanız ise mümkün olamayacaktır.

Son Düzenleme: 5 ay 3 hafta önce Düzenleyen:papatya

Sayfa oluşturma süresi: 0.188 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.