logo yeni

calisanlar2 copy

Unvanlara haiz mali haklardan yararlanma...

Çok
5 yıl 8 ay önce #11310 Yazan: medurmus@hotmail.com
Merhaba...
Size bir sorum olacaktı:
Eşim 4 yıllık "Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar" bölümü lisans mezunu ve 5 yıllık da GİH sınıfına bağlı Bilgisayar İşletmeni kadrosunda kamu personelidir. Ne yazık ki "Programcı, Çözümleyici" gibi kadrolar, 2013 yılında GİH sınıfından TH sınıfına kaydırılmış bulunmaktadır. Bu sınıfların ekonomik haklarından faydalanmak için Unvan Değişikliği Sınavına girmemiz şart oldu.
Ancak eşimin mezun olduğu bölüme bağlı farklı unvanlar var mıdır, daha da açıkçası eşimin mezuniyetinin Devlet nezdindeki kadro unvanları nelerdir; bunları nereden öğrenebilirim (2008 yılından bu yana KPSS Tercihlerinde açılan unvan kadroları; Matematikçi, Programcı, Çözümleyici, Memur, Bilgisayar İşletmeni, Uzman Yardımcısı, Programcı Yardımcısı, VHKİ' dir.)?
Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 8 ay önce - 5 yıl 8 ay önce #11311 Yazan: lazslo
lazslo tarafından Unvanlara haiz mali haklardan yararlanma... konusunda yanıtlandı
Merhaba,
Hangi bölüm mezunlarının hangi kadrolara atanacaklarına dair kararı YÖK vermektedir. Ama gariptir YÖK bu kararları sitesinden yayınlamıyor ve ulaşmak mümkün değil. Zaten zaman zamanda bu kararları değiştiriyor. Bir önceki yıl verdiğin kararın tersini bir sonraki yıl verebiliyor.
Öte yandan kamuda, üniversiteden mezun olunan her bölüm için belli bir kadro unvanı ayrılmıyor. Bazı bölümlerin unvanı varken(mesela doktor, öğretmen) bazı bölümler bir kaç farklı kadroya atanabiliyor.
Eşinizin mezun olduğu bölüm aslen matematikçi ve bilişim kadroları için mezun veriyor. Yani sizin saydığınız kadrolara atanabiliyor. Bunun dışında memur, bilgisayar işletmeni gibi genel kadrolara uygun nitelik aranması durumunda atanabiliyor.
Not: Sözkonusu bölüm için tek bir kadro unvanı olmadığını düşünmekle birlikte, Yinede YÖK'e bir dilekçe ile başvurarak bilgi alabilirsin belki...
Son Düzenleme: 5 yıl 8 ay önce Düzenleyen:lazslo

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 8 ay önce #11318 Yazan: medurmus@hotmail.com
Teşekkürler...
Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bölümü için evet, dediğiniz gibi tek bir unvan kadrosu değil, saydığım birçok kadro açılmış bugüne dek. Ama YÖK' ten tümünün listesini dilekçe ile istemek gerektiğini anlıyorum yazdıklarınızdan. Bir açık rehber kaynağı yok görünüyor.
GİH Sınıfında da saydığınız gibi Bilg. İşl. ve Memur kadrolarını hemen her zaman açmışlar. Kaldı ki eşim de 2010 yılında Memur unvanıyla atanmıştı ve 2 sene sonra Bilgisayar İşletmenliğine geçmişti. Ancak, garip bir tercih kılavuzu yakaladım. 2010/1 tercihlerinde, bize uygun olan 4527 koduna ait enteresan bir GİH Sınıfı kadrosu açılmış. VHKİ... Yalnızca o tercihte açılmış ve demek ki bu lisans kodunda alım olabiliyormuş. Kim bilir daha eski senelerde GİH Sınıfında hangi kadrolara personel alımı yapılmıştır.
Sayın "lazslo" VHKİ kadrosunun maaşı, eşimin maaşından yüksek ise; o kadronun bordro kalemlerindeki mali artılardan faydalanma talebinde bulunabilir miyiz acaba? Bizim Üniversitedeki Teknisyen, Sosyolog unvanına geçmemesine rağmen mali artı kalemlerinden yararlanmaya başladı.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 8 ay önce #11320 Yazan: metinc
metinc tarafından Unvanlara haiz mali haklardan yararlanma... konusunda yanıtlandı
VHKİ kadrosu, veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosudur. Maaşı da bilgisayar işletmeni ile hemen hemen aynıdır. O kadroda genel alım yapılan kadrolardan biridir.

Bunun dışında genel olarak bir personel sadece atandığı kadronun mali haklarından faydalanır. Ancak teknik hizmetler sınıfında bitirilen üst öğrenimin zam ve tazminatlarından faydalanırsınız. Konuya ilişkin detaylı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

http://memurunyeri.com/memur/ucret/9082-teknisyen-ve-teknikerler-hangi-muhendisligi-bitirirse-maaslari-artar.html

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 8 ay önce #11322 Yazan: medurmus@hotmail.com
Şunu demek istedim: Teknisyen birisi, Sosyolog unvanına geçmeden Sosyolog unvanının artı maaş kalemlerinden faydalanabiliyor. Çünkü iki kadro da Teknik Hizmetler Sınıfı içerisinde yer alıyor. Eğer VHKİ kadrosunun, Bilgisayar İşletmenine göre artı maaş kalemleri varsa biz de faydalanabiliriz sanırım. Ama yokmuş diyorsunuz.
VHKİ unvanı da Bilgisayar İşl. unvanı da 4527 unvan kodunun ortak kadrosu... En azından tercih kılavuzlarından bunu öğrendim. Acaba başka ortak kadro var mı? Bunun için de dilekçe yazın diyorsunuz.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 8 ay önce #11323 Yazan: metinc
metinc tarafından Unvanlara haiz mali haklardan yararlanma... konusunda yanıtlandı
VHKİ ve bilgisayar işletmeni kadroları GİH sınıfında yer almaktadır. Dolayısıyla bu kadrolarda iken başka kadronun ödemelerinden faydalanmak mümkün değildir.
Ortak kadro değil, bunlar belli bir okul mezuniyeti aranmayan kadrolardır. Dolayısıyla kurumlar bu kadrolar için mezuniyet kısmını diledikleri gibi doldurabilmektedir. Vhki, bilgisayar işletmeni, memur, tahsildar, veznedar, şoför, anbar memuru vs. aklıma gelenler. YÖK'e başvurarak ta bir şey elde edebileceğinizi sanmıyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.140 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.