logo yeni

calisanlar2 copy

PROGRAMCI VE ÇÖZÜMLEYİCİLERİN EK GÖSTERGESİ (ANALİZ)

Çok
5 yıl 10 ay önce - 5 yıl 10 ay önce #10603 Yazan: scooby doo
PROGRAMCI VE ÇÖZÜMLEYİCİLERİN EK GÖSTERGESİ (ANALİZ)

MÜHENDİSLİK MEZUNLARI İÇİN NEDEN 3000 EK GÖSTERGE PEK MÜMKÜN GÖZÜKMEMEKTEDİR?
KPSS ile programcı ve çözümleyici ünvanı alım şartlarında Mühendis bölümlerinin adı özellikle geçmektedir. Bu durum mühendisin 4001 kadro koduna başvurması ile aynı şey değildir.4001 kadro kodunda mühendis bölümlerinin ismi geçmez. Programcı ünvanında mühendis bölümlerinin ismi tek tek sayılmaktadır. Bir ünvana mühendisin başvurabilmesi isteniyorsa o ünvanda mühendise ihtiyaç vardır demektir. Ayrıca zaten mühendis ünvanlılar th sınıfı ek gösterge tablosunun A bendinde bulunmaktadırlar. Yani 3600 ek gösterge alanların bendinde. Bu sebeple mühendislere mühendis kariyerinin altında bir ek gösterge verilmesi teknik olarak hatalı işlem olacaktır. Bu hataya düşüldüğünde konu dava edilebilir. Bu gerekçeler göz önünde bulundurulduğunda Mühendislik bölümü mezunlarına 3000 ve daha aşağı ek gösterge verilemeyeceğini düşünmekteyim.

EK GÖSTERGE İLE İLGİLİ KULİSLERDE NELER KONUŞULUYOR?

3600 ek göstergeden faydalanan ünvanlar teknik hizmetler sınıfının ek gösterge tablosunun A bendinde, 3000 ek göstergeden faydalanan ünvanlar ise teknik hizmetler sınıfının ek gösterge tablosunun B bendinde Bulunmaktadırlar.

Kulislerde konuşulan ise Maliye Bakanlığının, Mühendis bölümü mezunlarına 3600 , diğer bölüm lisans mezunlarına 3000 ek gösterge vereceği şeklindedir. Ancak henüz kararını okeylememiştir.

Soru 1: Eğer mühendislik mezunlarına 3600 ve diğer lisans mezunlarına 3000 ek gösterge verilirse programcı ünvanı ths ek gösterge cetvelinin A bendinde mi , yoksa B bendinde mi gözükecek? Yoksa her iki bentte A] Programcı (mühendis), B] Programcı (diğer) , şeklinde mi olacak?

Soru2: 3600 ek gösterge, memuriyete atanmadan önce mühendislik mezunu olanlara mı verilecek, yoksa memur olduktan sonra mühendis diploması alanlara da mı verilecek? eğer sonradan mühendislik diploması alanlara da verilrse , bu uygulamadan, örneğin 2 sene sonra mühendislik diplomasını alan 3000 ek göstergeden 3600 ek göstergeye de geçirilmesi gerekecek.Böyle bir durum başka teknik ünvanlarda mühendislik diplomasını sonradan alanlar için de emsal teşkil etmeyecek mi? Böyle bir durum ortaya çıkmaması için sonradan mühendislik diploması alanlar 3600 ek göstergeye dahil edilmeyeceği ağırlık kazanmaktadır. sadece öht ve yan ödemeden faydalandırılacağı ortaya çıkmaktadır. Bu da aynı işyerinde aynı işi yapan aynı unvan ve aynı diploma mezunu olanlar arasında ek gösterge ayrımcılığı ortaya çıkacaktır ki bu Adilane bir durum değildir.

Soru3: Ek göstergeyi açıklamak gerçekten bu kadar uzun süren bir iş mi ?
Maliye Bakanlığı programcı ve çözümleyicilere hangi ek göstergeyi vereceğini 14 aydan beri
düşünmektedir. Kaç ay daha düşüneceği ise meçhuldür. Her geçen ay programcı ve çözümleyicilerin maddi kaybı söz konusudur. Maliye ne yapmaya çalışıyor? Eğer maliye: “bunların ek göstergesini ne kadar geciktirsem kardır” düşüncesindeyse, daha mutlu olacaksa beni tekrardan GİH sınıfına alsın ben razıyım. Yok eğer bu bir hak olmuşsa , o zamanda maliye haksızlık etmekten vazgeçmelidir.
Maliyenin başında, bu işi yapmaktan sorumlu olanlara hesap soracak kimse yok mu?
Kulislerde konuşulan maliyenin 2015 yılının ilk 6 ayında bile ek göstergeyi açıklamayacağı şeklindedir. Maliye vatandaştan alınca çok hızlı alıyor, verince ise tembellik ediyor.

Yine de temennimiz çıkacak sonuç, tüm programcı ve çözümleyicileri sevindirecek bir sonuç olması dileğiyle esen kalın.
Son Düzenleme: 5 yıl 10 ay önce Düzenleyen:scooby doo
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ftaymaz

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 10 ay önce #10604 Yazan: keremcem
yazı için teşekkürler. Maliyenin böyle bir çalışma içinde oldunu duymamıştım. Aynı unvan için farklı okul mezunlarına farklı ek gösterge vermesi anlamsız olur. Böyle bir şey yapacaklarını sanmıyorum ama yaparlarsada mahkemelerce iptal edileceğini sanıyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.137 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.