logo yeni

calisanlar2 copy

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Hakkında..?

Çok
8 ay 3 hafta önce - 8 ay 3 hafta önce #17400 Yazan: figo102009
İyi günler...

Sözleşmeli öğretmenlik Başvuru Şartları altında şöyle bir madde bulunuyor:

1.8

"657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak... "

************

Yukarıdaki maddeye göre; Ben şu an 4/B sözleşmeli büro personeli olarak bir kurumda çalışıyorum. Temmuz ayındaki sınava daha iyi çalışabilmek için istifa etsem... velev ki 3 ay sonra öğretmenlik alımları olsa başvurup kazanmam halinde atamam gerçekleşir mi..? Yoksa 1 yıllık engele takılır mıyım?
Son Düzenleme: 8 ay 3 hafta önce Düzenleyen:figo102009

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
8 ay 3 hafta önce #17402 Yazan: metinc
metinc tarafından Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Hakkında..? konusunda yanıtlandı
Sizinki unvan değişikliği niteliğinde olacağı için bekleme süresine takılmazsınız.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
8 ay 2 hafta önce #17404 Yazan: figo102009
Ama benim yaptığım önce istifa edip aradan faraza 4-5 ay geçtikten sonraki alımla yerleşmeyi kastediyorum.

Yani kazanıp da aynı gün istifa edip geçmeyi kastetmiyorum..?

Devlet Personel Başkanlığındaki kişi 3 durumun olduğunu söyledi:

- Ya öğretmenliği kazanıp aynı gün istifa edip direkt geçiş yapabilirsiniz
- Veya direkt istifa edip 1 yıl bekleyip sonra normal şekilde kazanırsanız olur
- Veyahut sözleşme yenileme zamanınıza 1 ay kala kurumunuzla sözleşme yenilemezseniz 1 yıllık engele takılmazsınız demişlerdi.

Şimdi açıkçası kafam çorba oldu...

Malum başvuru şartları arasında da öyle bir madde var.. Bunun net bilgisi yok mu acaba..?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
8 ay 2 hafta önce #17406 Yazan: metinc
metinc tarafından Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Hakkında..? konusunda yanıtlandı
Aynı gün geçme gibi bir süre şartı bulunmuyor. Konuya ilişkin düzenleme aşağıdaki gibi yorumunuzu yapın:

Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez.

Sözleşmesini;

a) Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışanlardan,

b) Ek Öğrenim durumu itibarıyla İhraz edilen ve ekli 4 sayılı cetvelde yer alan unvanlara ilişkin pozisyonlara ek 4 üncü madde çerçevesinde atanmak suretiyle unvan değişikliği yapanlardan,

c) Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak, Ek 3 üncü maddenin (b) veya (c) bendi hükmü kendilerine uygulanamayanlardan,

tek taraflı feshedenler, bir yıllık süre şartına tabi tutulmadan yeniden istihdam edilebilirler.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
8 ay 2 hafta önce - 8 ay 2 hafta önce #17413 Yazan: figo102009
Ama hocam benim durum, öğretmenliği kazanıp da unvan değiştirme olmuyor ki...

Yani ben sözleşmemi fesh ederken: "Tek taraflı olarak fesh ediyorum" diyeceğim. Bu yüzden herhangi bir unvana geçiş durumu olmuyor yani...

Ayrıca sizin göndermiş olduğunuz Sözleşme Hükümlerinin (b) bendinde yer alan Ek Madde 4'de yazan ise;

Sözleşmeli personelin, unvan değişikliği suretiyle atamasının yapılacağı pozisyon için öngörülen ilk defa hizmete alınma prosedürüne riayet edilmesi kaydıyla, unvan değişikliği mümkündür.

Yani unvan değiştirmeyip (kazanmadan) öylece istifa edenler zannımca 1 yıllık engele tâbi oluyorlar. NE DERSİNİZ HOCAM..?

Yanlış bir şey yapmak istemiyorum da ....
Son Düzenleme: 8 ay 2 hafta önce Düzenleyen:figo102009

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
8 ay 2 hafta önce #17414 Yazan: metinc
metinc tarafından Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Hakkında..? konusunda yanıtlandı
benim yorumum unvan farklı olduğu sürece herhangi bir süre sınırlaması olmadığı yönünde. Ama önemli olan uygulamayı yapacak olan kurumun nasıl yorum yapacağı. Meb personel birimine danışabilirsiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: figo102009

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.173 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.