logo yeni

Sözleşmeli Subayların Yeşil Pasaport Alması.

Çok
1 ay 3 hafta önce #17099 Yazan: Emre.Doc
2004-2016 yılları arasında 12 yıl sözleşmeli tabip subay olarak görev yaptım. 2016 ağustos ayı sonunda kendi isteğimle sözleşme bitimi görevimden çekildim. Görevden ayrıldığımda kadro derecem 4-3, emekli sandığı kesinti derecem 3-1 idi. Mart 2015’de sözleşmeli devlet memuru olmama istinaden yeşil pasaport almıştım. Evlilik nedeniyle eşime de yeşil pasaport almak için başvurduğumda kurumum bu işlemin hatalı olduğunu, kadro derecemin yeşil pasaportu karşılamadığını söyleyerek başvurumu reddetti. 2020 yılında benim pasaportumun da iptal olacağını söylediler.

Ancak pasaport kanununun 14-A maddesini okuduğumda sözleşmeli olarak çalışan devlet memurlarının emekli kesenek derecelerine bakıldığı yazıyor. Sözleşmeli subayların kadro karşılığı çalışmadığını düşünerek yeşil pasaportu hak ettiğim şeklinde yorumluyorum.

Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Herkese iyi günler ve iyi forumlar dilerim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 ay 2 hafta önce #17100 Yazan: osman1
Pasaport Kanununa göre;
1-birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunanlar
2-birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolar karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlileri
3-T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri birinci, ikinci ve üçüncü derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlileri
yeşil pasaport alabiliyor.
Verdiğiniz bilgilere göre Devlet memuriyetinde hiç bulunmamışsınız. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay Ve Astsubaylar Hakkında Kanun hükümlerine göre, söz ettiğiniz kadro derecenizin de sözleşmeli olarak çalışmanıza karşılık gösterilen bir kadro derecesi olmadığını anlamaktayım.
Bu nedenle durumunuzun yukarıda 3.sıraya uyduğunu söylemek mümkün.
Yani T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli keseneği üçüncü derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan diğer kamu görevlileri tanımlamasının size uyduğunu düşünüyorum.
Pasaport için başvurduğunuz kuruma, konunun bu yönünü de hatırlatarak yeniden bir değerlendirme yapılmasını isteyebilirsiniz.

Çok
1 ay 2 hafta önce #17101 Yazan: Emre.Doc
Emre.Doc tarafından Sözleşmeli Subayların Yeşil Pasaport Alması. konusunda yanıtlandı
İçimi rahatlattınız. Yanıtınız için çok teşekkür ederim. :)

Sayfa oluşturma süresi: 0.587 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.