logo yeni

Şefin Müdürlüğe vekaleti ve vekalet aylığı

Çok
2 ay 3 hafta önce - 2 ay 3 hafta önce #16980 Yazan: yucel99216
Herkese merhaba
kadro karşılığı sözleşmeli şef unvanında iken boş kadro müdür yerine, 3,5 sene vekalet ettim. Tüm şartları taşımama rağmen kurum vekalet aylığı vermedi idare mahkemesine dava açtım kazandım ancak kurum 1596 lira gibi komik bir rakamı vekalet aylığı olarak ödedi - zam ve tazminatlarımı vermemekte direniyor (bence hesaplayamadıkları için)
Şimdi tam yargı davası açacağım ancak müdür ile şef arasındaki zam ve tazminat farklarını gösterir bir veriye çizelgeye ihtiyacım var.
Süre 2014 yılı Şubat ayı ile 2017 yılı Nisan ayı arası (tüm yıllar için 30 gün izin süresi düşülecek) toplamda 33 aylık fark hesabı olacak. (Benim tahminim 25000 TL civarı)
Dava dosyam aynı zamanda emsal teşkil edecek durumda olup aynı sorunu olan arkadaşların işini kolaylaştıracaktır.
Bu konuda yardımcı olacak yada fikrini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Son Düzenleme: 2 ay 3 hafta önce Düzenleyen:yucel99216 Neden: kelimenin belirgin olması için

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 ay 3 hafta önce #16981 Yazan: osman1
statünüz ve şartlarınız ile kurumunuzun vekalet karşılığı ödediği ücret ve yaptığınız hesaplama sonucu nedeniyle, hakkınızda verilen mahkeme kararını görerek bir değerlendirme yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Çok
2 ay 3 hafta önce #16982 Yazan: yucel99216
Osman Bey
İzmir Bölge İdare mahkemesinin istinaf davama dair kesinleşmiş bir mahkeme kararım var,
kararda 2014 şubat ayından itibaren vekalet aylığı tutarının ödenmesi sonucu var,
Benim istediğim müdürle şef arasındaki zam ve tazminatların farkını gösterebileceğim bir veri.
Ben kadro karşılığı 399 a tabi şefim ve 657 1 sayılı cetvele tabi müdürlüğe vekalet ettim. Şu anda emekli oldum, dava 2018 5.ayda kesinleşti.
Herhangi bir kurumdaki müdürle şef arasındaki zam ve tazminat farkı olsa da olur sonuçta katsayılar herkes için geçerli. Statü,şartlar vs. bakmaya gerek yok bence çünkü sonucu kesin bir karar var sadece tam yargı davası için örnek bir çizelge lazım hepsi bu.
İlginiz için ayrıca teşekkür ederim.

Çok
2 ay 3 hafta önce - 2 ay 3 hafta önce #16983 Yazan: barbaros
Mahkemenin yanlış bir karar verdiğini düşünüyorum. 399 khk kapsamında sözleşmeli personelin 657'ye tabi bir müdür kadrosuna vekaleti, vekaleten atanması söz konusu değil.

"kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki (II) sayılı cetvelde sayılan bir pozisyonda görev yapmakta olan sözleşmeli personelin, aynı KHK eki (I) sayılı cetvelde yer alan bir kadroya veya bir başka sözleşmeli personel pozisyonuna 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 86 ncı maddesi kapsamında vekalet edemeyeceği değerlendirilmektedir. " dpb (08/08/2008-14693)
Son Düzenleme: 2 ay 3 hafta önce Düzenleyen:barbaros

Çok
2 ay 3 hafta önce - 2 ay 3 hafta önce #16984 Yazan: osman1
barbaros'un ifade ettiği şekilde DPB görüşü bulunmakla birlikte ve genel kural bu yönde olmakla birlikte, konuyla ilgili olarak açılan davalarda temyiz aşamasında Danıştay tarafında verilen bazı kararlarda, 399 sayılı KHK eki 2 sayılı cetvele tabi personelin 1 sayılı cetvele tabi kadrolara vekaleten atanması durumunda, vekalet aylığından yararlanması gerekeceği yönünde kararlar verilmiş olduğu da görülmektedir. Ve hakkınızda da verilmiş bir mahkeme kararı olduğundan söz etmektesiniz.

Devlet memurunun kurum içerisindeki başka bir memur kadrosuna vekaleti halinde; 3 aydan sonrası için vekalet aylığı, ek ödeme farkı, zam ve tazminat farkı ödemesinden yararlanması mümkün olabilmektedir. Öte yandan, 2 sayılı cetvele tabi sözleşmeli personelin zam ve tazminat ödeme unsuru ise bulunmamaktadır.

Bu nedenle, hakkınızda verilmiş olan mahkeme kararında, sadece vekalet aylığının ödeneceğinden söz edilmiş olması durumunda size yapılması gereken ödeme; (usulüne uygun vekaletin ilk 3 ayından sonraki süreler için olmak üzere aylık): vekalet ettiğiniz müdür kadro derecesinin ilk kademe aylığının üçte biri kadar olacaktır. [(1320+2200) xilgili dönemin aylık katsayısı]/3 =117 TL (2018 ikinci yarısında aylık vekalet ücreti, %15 gelir vergisi olunca)
Bunun dışında bir ödeme yapılmaması gerekecektir.

Öte yandan, mahkeme kararında, vekalet aylığı dışındaki diğer ödemelerin de yapılması gerektiğine hükmedilmiş olması durumunda, ek ödeme farkının da ilgili kadroların ek ödeme oranlarından hareketle hesaplanarak ödenebileceğini, ancak zam ve tazminat farkına karşılık ne kadar bir ödeme yapılacağının ise yeni bir davaya konu olabileceğini düşünüyorum.
Son Düzenleme: 2 ay 3 hafta önce Düzenleyen:osman1

Çok
2 ay 3 hafta önce #16985 Yazan: yucel99216
Barbaros bey Yorumunuz için teşekkür ederim
tespitiniz doğru en fazla 6 ay vekalet edilebilir 6 ay sonunda vekalet eden personele ya bu unvan otomatik olarak verilir yada vekalet hizmeti bitirilir.
Ancak TCDD kurumunda maalesef işler böyle yürümüyor, dava açıp kazanan belkide tek örnek benim davam, kurumun kendisi de şaşırdı zaten. Benim vekalet emrim atamaya yetkili Genel Müdürlük tarafından yapıldı her türlü hizmet ve eğitim şartlarını müdürlük vekaleti için sağlıyorum. Mahkemenin yanlış karar verdiğini de sanmıyorum, yanlışlığı kurum kendisi yaptı. Kurum ikinci yanlışını da bana sadece vekalet aylığı vermekle yaptı, kurum içi boş kadro vekaleti olduğu için bana vekalet aylığı ödememeli,vekalet aylığı kapsamındaki zam ve tazminatları ödemeliydi.
Bende zaten zam ve tazminatların peşindeyim. Burada vekalet unsurunu tartışmak niyetinde değilim, daha önce yazdığım gibi müdürle şef arasındaki geçmiş süreye ait aradaki fark çizelgesini istiyorum. Konu muhasebe ve tahakkuk birimlerinde çalışan arkadaşları ilgilendirdiği için belki onlardan biri yardım eder diye tarafımdan buraya yazılmıştır.
Konuya müdahil olan herkese cidden teşekkür ederim. Saygılar.

Sayfa oluşturma süresi: 0.605 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.