logo yeni

calisanlar2 copy

Sözleşmeli personelin sözleşme fesih nedenleri

Çok
2 yıl 6 ay önce #16928 Yazan: Bilmuh
Merhabalar,
https://memurunyeri.com/diger-kamu-personeli/657-4b-sozlesmeli-personel/12776-sozlesmeli-personelin-sozlesmesi-hangi-hallerde-feshedilir.html

Yukarıdaki linkte 4/B Sözleşmeli personelin sözleşmesinin feshedilme nedenleri açıklanmış. Birinci sorum bu nedenler haricinde hiçbir neden göstermeden personelin sözleşmesi feshedilebilir mi?

İkinci sorum ise fesih nedenleri arasında "Personelin hizmetinin gerektirdiği pozisyona ihtiyaç kalmaması." şeklinde bir ibare var. Bu ibare , mesela o kurumda çalışan sözleşmeli Bilgisayar Mühendisinin bir tanesinin değilde tamamının sözleşmesinin feshi anlamına mı gelir? Yani o kadroda bulunan tüm sözleşmeli personelin sözleşmesinin feshedilmesi mi gerekir? Yoksa sadece tek bir Bilgisayar Mühendisinin de sözleşmesi bu madde ile feshedilebilir mi?

Bu iki sorumu cevaplarsınız sevinirim.
Teşekkür ederim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 yıl 6 ay önce #16930 Yazan: nilüfer
Sözleşmeli personelin sözleşmesinin hangi hallerde kurumlarınca feshedileceği, “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”da belirtilmiştir. Sayılan hallerden herhangi birisi kapsamında değerlendirilemeyecek bir sebeple sözleşmenin feshedilmesinin mevzuata aykırı olacağını düşünmekteyim. Kurumun, fesih gerekçesini Yönetmeliğin bir hükmüyle mutlaka ilişkilendimesi gerekecektir.

"Personelin hizmetinin gerektirdiği pozisyona ihtiyaç kalmaması" hali, belli bir unvandaki personelin tamamı için olabileceği gibi sadece bir personelin pozisyonuna ihtiyaç kalmaması şeklinde de olabilir. Bir personelin pozisyonuna ihtiyaç kalmaması durumunda, hangi personelin sözleşmesinin feshedileceğinin, hizmet gerekleri ve kurum ihtiyaçları çerçevesinde kamu yararı gözetilerek belirlenmesi gerekecektir. Öte yandan, kurum tarafından yapılacak işlemlere karşı ilgili personel tarafından yargı yoluna başvurulabilecektir.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.152 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.