logo yeni

Sözleşme Fesih Maddesi

Daha
1 ay 7 saat önce #16312 yazan Bilmuh
Bilmuh konu oluşturdu: Sözleşme Fesih Maddesi
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesine göre yani sözleşmeli olarak çalışan memurun sözleşmesine göre ;
"Hizmetlerine gerek kalmadığı için sözleşmesinin feshedilmesi veya yenilenmemesi" ya da "Personelin hizmetinin gerektirdiği pozisyona ihtiyaç kalmaması" gibi durumlardan dolayı sözleşmesinin yenilenmemesi veya feshedilmesi durumu geçmektedir.
Bu maddelerin uygulanması kolay mıdır yani sözleşmeli memurun sözleşmesi bu maddeler öne sürülerek kolayca feshedilebilir ya da yenilenemeyebilir mi? Yoksa bu maddeleri öne sürebilmek için bile ekstra şartların olgunlaşması gerekmekte midir?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 ay 6 saat önce #16313 yazan turanaga
turanaga konu cevapladı: Sözleşme Fesih Maddesi
Hizmetine ihtiyaç kalmadı demek mümkün ama gerçekten hizmete gerek kalmamış olması gerekir. Aksi takdirde, bu husus dava konusu edilerek sözleşmenin feshi işleminin iptali yönünde karar alınabilir.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 ay 5 saat önce #16314 yazan Bilmuh
Bilmuh konu cevapladı: Sözleşme Fesih Maddesi
Örneğin bir kurumda belirli bir kadroda çalışan sözleşmeli personele hizmetinize ihtiyaç kalmadı demek aslında aynı kadroda bulunan diğer personellere de hizmetinize ihtiyaç kalmadı demek midir? Bu maddenin kolay uygulanıp uygulanamayacağını bilmek amacım

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 ay 3 saat önce #16315 yazan turanaga
turanaga konu cevapladı: Sözleşme Fesih Maddesi
Aynı işi yapan sözleşmeli personelden bazıları için, hizmetine gerek kalmadığı gerekçesiyle sözleşmenin feshi yoluna gidiliyorsa, o unvandaki personelin tamamına ilişkin bir değerlendirme yapılmak suretiyle hizmetine gerek kalmayacak personelin belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Ancak, kurum bu durumlarda takdir yetkisini kullanarak bazı personelin sözleşmesi feshine giderken herhangi bir değerlendirme de yapmayabiliyor. Bu durumda nihai karar yargıdan alınabilir sanırım.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Bilmuh

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.490 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.