sbanner

logo yeni

Sözleşme Fesih Maddesi

Çok
5 ay 3 gün önce #16312 Yazan: Bilmuh
Sözleşme Fesih Maddesi, Bilmuh tarafından oluşturuldu
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesine göre yani sözleşmeli olarak çalışan memurun sözleşmesine göre ;
"Hizmetlerine gerek kalmadığı için sözleşmesinin feshedilmesi veya yenilenmemesi" ya da "Personelin hizmetinin gerektirdiği pozisyona ihtiyaç kalmaması" gibi durumlardan dolayı sözleşmesinin yenilenmemesi veya feshedilmesi durumu geçmektedir.
Bu maddelerin uygulanması kolay mıdır yani sözleşmeli memurun sözleşmesi bu maddeler öne sürülerek kolayca feshedilebilir ya da yenilenemeyebilir mi? Yoksa bu maddeleri öne sürebilmek için bile ekstra şartların olgunlaşması gerekmekte midir?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 ay 3 gün önce #16313 Yazan: turanaga
turanaga tarafından Sözleşme Fesih Maddesi konusunda yanıtlandı
Hizmetine ihtiyaç kalmadı demek mümkün ama gerçekten hizmete gerek kalmamış olması gerekir. Aksi takdirde, bu husus dava konusu edilerek sözleşmenin feshi işleminin iptali yönünde karar alınabilir.

Çok
5 ay 3 gün önce #16314 Yazan: Bilmuh
Bilmuh tarafından Sözleşme Fesih Maddesi konusunda yanıtlandı
Örneğin bir kurumda belirli bir kadroda çalışan sözleşmeli personele hizmetinize ihtiyaç kalmadı demek aslında aynı kadroda bulunan diğer personellere de hizmetinize ihtiyaç kalmadı demek midir? Bu maddenin kolay uygulanıp uygulanamayacağını bilmek amacım

Çok
5 ay 3 gün önce #16315 Yazan: turanaga
turanaga tarafından Sözleşme Fesih Maddesi konusunda yanıtlandı
Aynı işi yapan sözleşmeli personelden bazıları için, hizmetine gerek kalmadığı gerekçesiyle sözleşmenin feshi yoluna gidiliyorsa, o unvandaki personelin tamamına ilişkin bir değerlendirme yapılmak suretiyle hizmetine gerek kalmayacak personelin belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Ancak, kurum bu durumlarda takdir yetkisini kullanarak bazı personelin sözleşmesi feshine giderken herhangi bir değerlendirme de yapmayabiliyor. Bu durumda nihai karar yargıdan alınabilir sanırım.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Bilmuh

Çok
3 ay 4 hafta önce #16428 Yazan: tunçyarar
tunçyarar tarafından Sözleşme Fesih Maddesi konusunda yanıtlandı
4 b nin farkı çok büyük size bir hikaye anlatayım.

Arkadaşlar Ben Belediyede sözleşmeli personel olarak 2 yıl ve taşeronda da 2,5 yıl çalıştım 2016 Aralık Ayında sözleşmem yenilenmedi ve Şubat ayına kadar belediye beni oyaladı fakat süre dolmadan idare mahkemesine YD Ve İdari işlemin iptaline dair dava açtım. savunmada belediye Başkanın taktir ve yetkisi olarak cevap yazdı. hiç bir kanunda yazan gerekçe belirtmeden sadece Başkanın taktiri ve yetkisi olarak.Haziran ayında YD ret ve Bölge idare mahkemesi de idarenin kararına uyarak YD ret dedi. Bu arada Kreşe giden çocuğumu okludan aldım 10 yıllık evliliğim bitti. Ama kanunda yd kararı için telafisi imkansız zararlar ve kanuna aykırılıktan ret verilir yazıyor. (yani sadece bir kağıt üzerinde yazıyor gerçeği yok anlayacağın) Bugün kararın alehime olduğunu öğrendim. Danıştay a baş vurmak için karar tebliğini bekliyorum. idare mahkemesinde artık eminin dava dosyalarının okunmadığına. Formlarda %99-90 gibi ibareler yazan arkadaşlar ben 1 yıldır bu konuyla ilgili tüm yazıları ve davaları okudum. Danıştay 22. dairesiinin bu yöndeki kararı, Genç Belediyesinin davasını, Şahin Bey Belediyesinin kararını vb. Sonuç olarak eşe dosta hukuk inancım pekişti, Bayan Hakimeye davanız düşmesin tatilden vakit bulamaz süre uzar gider, idarede hakimin hukuk mezunu olup olmaması bir yana insanın önemi hiç yok, güçlü olanlar her zaman kazanır, kanunlarda mülkün varsa kazanırsın. Ha bu arada Başkanıda yolsuzluktan açığa aldılar.

Sayfa oluşturma süresi: 0.726 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.