logo yeni

OHAL - Sözleşmeli (4/B) - İstifa

Daha
5 ay 1 hafta önce #15570 yazan figo102009
figo102009 konu oluşturdu: OHAL - Sözleşmeli (4/B) - İstifa
Merhabalar.. İzninizle size bişey sormak istiyorum...

Ben Ocak 2017'de sözleşmeli olarak (4/B) katipliğe başladım.

Ancak bir yandan da okuyorum ve seneye derslerim vs daha ağır olacak.

Bütün bunlar bir yana dursun aslında işe ısınamadım ve başkaların da hakkını yememek adına istifa etmek istiyorum.

Bu kararım da kesinkes eminim. Bana göre olmadığını anladım doğrusu...

Acaba istifam kabul görmez mi?

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ayrıca OHAL'de olmamızdan dolayı istifa edilirse bir daha memur olunamaz şeklinde bir yazı okudum.. Bu hususta ne dersiniz acaba?

Teşekkür ederim...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
5 ay 1 hafta önce #15571 yazan kuzey
kuzey konu cevapladı: OHAL - Sözleşmeli (4/B) - İstifa
Sözleşmeli personele ilişkin öyle bir sınırlama yok. Yeni bir KPSS sonucuna göre memur olmanız mümkün.

Daha
5 ay 1 gün önce #15604 yazan figo102009
figo102009 konu cevapladı: OHAL - Sözleşmeli (4/B) - İstifa

kuzey yazan: Sözleşmeli personele ilişkin öyle bir sınırlama yok. Yeni bir KPSS sonucuna göre memur olmanız mümkün.

Bu yasada mevcut mu acaba ?

Yani risk almak istemiyorum malumunuz..

Zannedersem 1 yıl başka bir sözleşmeli kadroya geçiş olmuyor. Bu tamam lakin OHAL olması hasebiyle bir daha memur olunamaz hükmü kafamı karıştırıyor..?

Daha
5 ay 1 gün önce #15605 yazan muna
muna konu cevapladı: OHAL - Sözleşmeli (4/B) - İstifa
Sözleşmenizi (doğum, askerlik, unvan değiştirme ve yer değiştirme sebepleri dışında) tek taraflı feshettiğinizde 1 yıl içinde tekrar 4/B olamama hali hariç, sözleşmeli personelin OHAL'de veya normal zamanda istifasına engel bir husus mevzuatta yer almıyor. Memurluk ile 4/B sözleşmeli personel uygulaması birbiri ile ilgili olmayan uygulamalardır.

Daha
5 ay 19 saat önce #15609 yazan figo102009

muna yazan: Sözleşmenizi (doğum, askerlik, unvan değiştirme ve yer değiştirme sebepleri dışında) tek taraflı feshettiğinizde 1 yıl içinde tekrar 4/B olamama hali hariç, sözleşmeli personelin OHAL'de veya normal zamanda istifasına engel bir husus mevzuatta yer almıyor. Memurluk ile 4/B sözleşmeli personel uygulaması birbiri ile ilgili olmayan uygulamalardır.

Ben bunu kalemimizin başkanına söyledim de bunun yasal bir dayanağı var mı diyor? OHAL de ayrılıp da sonra memur hayatın tümüyle bitmesin diyor? Yani kesinkes bundan nasıl emin olunacak acaba?

Daha
5 ay 8 saat önce - 5 ay 8 saat önce #15610 yazan metinc
metinc konu cevapladı: OHAL - Sözleşmeli (4/B) - İstifa
Sözleşmeli personelin olağanüstü halde çekilme isteğinde bulunamayacağına dair bir düzenleme yok.
Anayasada angarya yasağı düzenlenmiştir. Yani bir personel zorla çalıştırılamaz. Bu hakla ilgili bir sınırlama varsa o konu yasal olarak düzenlenir. Düzenleme yoksa sınırlama koyamazsınız. Yani "olağanüstü hallerde istifa edemez" şeklinde hukuki düzenleme olur. Nitekim devlet memurları için böyle bir sınırlayıcı düzenleme yapılmıştır. Ancak, "Olağanüstü hallerde istifa edebilir" şeklinde düzenleme olmaz, çünkü bu zaten anayasal bir haktır.
Yinede tereddüt ediyorsanız Devlet Personel Başkanlığına sorabilirsiniz.
Son Düzenleme: 5 ay 8 saat önce yazan metinc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: figo102009

Daha
2 ay 2 hafta önce #15859 yazan figo102009

metinc yazan: Sözleşmeli personelin olağanüstü halde çekilme isteğinde bulunamayacağına dair bir düzenleme yok.
Anayasada angarya yasağı düzenlenmiştir. Yani bir personel zorla çalıştırılamaz. Bu hakla ilgili bir sınırlama varsa o konu yasal olarak düzenlenir. Düzenleme yoksa sınırlama koyamazsınız. Yani "olağanüstü hallerde istifa edemez" şeklinde hukuki düzenleme olur. Nitekim devlet memurları için böyle bir sınırlayıcı düzenleme yapılmıştır. Ancak, "Olağanüstü hallerde istifa edebilir" şeklinde düzenleme olmaz, çünkü bu zaten anayasal bir haktır.
Yinede tereddüt ediyorsanız Devlet Personel Başkanlığına sorabilirsiniz.

Merhabalar.

Kurumumun komisyon müdürüyle görüştüm ve dilekçemi önce sözleşmemi tek taraflı olarak mesai bitimi itibarıyla fesh ediyorum şeklinde hazırlamıştım lakin sonra komisyon müdürümüz, bunun usule uygun olmadığını söyleyip son kısmını, sözleşmemi karşılıklı olarak feshedilmesi hususunu gereğinize arz ederim, şeklinde düzeltmemi istemişti. Sonra zaten kurum dilekçemi kabul etti ve ardından bakanlığa yollandı. Bakanlık da onay verdi. (Dayanak kısmında da Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Ek Madde 6. yazıyordu)

Sanırım bu süreçte ileriye dair memur olmam açısından herhangi bir sorun gözükmüyor değil mi?

Teşekkürler..

Daha
2 ay 2 hafta önce #15861 yazan metinc
metinc konu cevapladı: OHAL - Sözleşmeli (4/B) - İstifa
Hayır görünmüyor. Tek taraflı feshetseydiniz 1 yıl tekrar sözleşme için bekleme söz konusu olacaktı. Müdürünüz neyseki düzeltmiş. Sınavı kazanarak memur olmanızda bir engel yok.

Daha
2 ay 2 hafta önce #15862 yazan merve35
merve35 konu cevapladı: OHAL - Sözleşmeli (4/B) - İstifa
merhabalar memurum istifa onayı bekliyorum onay geldikten sonra yıllık izin kullanabilir miyim? yada ücretini alabilir miyim? bilgisi olan teşekkürler şimdiden arkadaşlar.....

Daha
2 ay 2 hafta önce - 2 ay 2 hafta önce #15863 yazan figo102009

metinc yazan: Hayır görünmüyor. Tek taraflı feshetseydiniz 1 yıl tekrar sözleşme için bekleme söz konusu olacaktı. Müdürünüz neyseki düzeltmiş. Sınavı kazanarak memur olmanızda bir engel yok.

Çok teşekkür ederim..

- Yani o zaman karşılıklı fesh yapmamızın, tek taraflı fesihten daha mı iyi oldu diyorsunuz?

- Aradaki farkı tam anlayamadım da..

- Ayrıca tek taraflı yapsaydım sanırım 1 yıl sözleşmeli olarak hiçbir kuruma başvuru yapamayacaktım galiba? Lakin şimdi yapabilir miyim? Yoksa gene 1 yıllık sürece takılıyor muyum?

Teşekkür ederim şimdiden...
Son Düzenleme: 2 ay 2 hafta önce yazan figo102009.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.617 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.