logo yeni

calisanlar2 copy

Sosyal Denge Tazminatı

Çok
4 yıl 1 ay önce #14971 Yazan: necfya
Sosyal Denge Tazminatı, necfya tarafından oluşturuldu
Arkadaşlar bir ilçe belediyesinde sözleşmeli mühendis olarak çalışıyorum. Bağlı bulunduğumuz sendika ile Belediye arasında imzalanan sözleşmede Sosyal Denge Tazminatı oranları şu şekilde Başkan yardımcıları ve müdürler %100
Kadrolu memurlar %80
Sözleşmeli Teknikerler %57
Sözleşmeli Teknisyenler %50
Sözleşmeli Mühendis %40
Emekliliği Yaklaşan Memurlar %5
Görüldüğü üzere kadrolu ve sözleşmeli personele aynı kadroda olmasına karşın farklı oranlar uygulanmış olup, sözleşmeli teknikerler de sözleşmeli mühendisten daha fazla oranla sosyal Denge Tazminatı almaktadır. Keyfi bir şekilde yapılan bu dağıtım kanunlara uygun mudur. Bana, sözleşmeli mühendis olarak kadrolu mühendislerden yada sözleşmeli tekniker, teknisyenden daha az oran verilebilir mi?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 1 ay önce #14972 Yazan: kuzey
kuzey tarafından Sosyal Denge Tazminatı konusunda yanıtlandı
Kanuna göre; Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinin kadro ve pozisyonlarında istihdam edilen kamu görevlilerine sosyal denge tazminatı ödenebilir. Sosyal denge tazminatının ödenebilecek aylık tutarı, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununa göre yapılan toplu sözleşmede belirlenen tavan tutarı geçmemek üzere ilgili belediye ve il özel idaresi ile ilgili belediye ve il özel idaresinde en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikası arasında anılan Kanunda öngörülen hükümler çerçevesinde yapılabilecek sözleşmeyle belirlenir.

Bu kapsamda, sosyal denge tazminatın verilme amacıyla yapılabilecek sözleşmelerde, tavan tutarı aşmamak kaydıyla ödenebilecek tazminatın aylık tutarı; görev yapılan birim ve iş hacmi, görevin önem ve güçlüğü, görev yerinin özelliği, çalışma süresi, kadro veya görev unvanı ile derecesi gibi çeşitli kriterlerden hareketle farklı ödeme oranları belirlenebiliyor. Buna istinaden, yapılan sözleşmede kadrolu ve sözleşme personel arasında ayrıma gidilmiş olabilir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 1 ay önce #14976 Yazan: necfya
necfya tarafından Sosyal Denge Tazminatı konusunda yanıtlandı
Ama 4688 sayılı kanunda yazdığınız 2. Paragrafı içeren bir metin yok 31.maddesinde ise "Toplu sözleşmeye kurumsal hiyerarşiyi bozacak ve aynı veya benze ünvanlı kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları arasında kurumlar arası dengesizliğe yol açacak hükümler konulamaz." İfadesi yer almakta ayrıca Kamu görevlileri sendikaları daire başkanlığının kendi sitesinde yayınladıkları bir görüşte" sosyal denge tazminatının ödenmesinde aynı kadro veya pozisyonlarda bulunan kamu görevlileri arasında ayrım niteliği taşıyan hükümler konulamayacağı, ifade edilmiş.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 1 ay önce #14977 Yazan: osman1
osman1 tarafından Sosyal Denge Tazminatı konusunda yanıtlandı
Aynı kadroda olanlar arasında ayrım yapılmaz ve aynı pozisyonda olanlar arasında ayrım yapılmaz deniliyor. Bu ifadeden hareketle, unvanı aynı olmakla birlikte statüsü farklı olan (kadrolu ve sözleşmeli) personel arasında kurumlar tarafından belirleme yapabiliyor.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.133 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.