logo yeni

Kadroya geçişte sözleşmeli hizmetlerin değerlendirilmesi

Daha
3 yıl 10 ay önce - 3 yıl 10 ay önce #3577 yazan medu34
medu34 konu oluşturdu: Kadroya geçişte kıdem tazminatı
Lütfen Yardım.
Lütfen Yardım.
6495 sayılı Kanun ile bir ilçe belediyesinde Sözleşmeli Programcı iken Devlet memuru oldum. 2007-2009 Yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 2 Yıl (5393 sayılı Belediye Kanununun 49. maddesine göre) Sözleşmeli Programcı olarak çalışıp istifa ederek askere gittim. Döndükten sonra eski kurumuma başvurmadan özel sektörde çalıştım ve 2010 yılında bir ilçe belediyesinde tekrar (5393 sayılı Belediye Kanununun 49. maddesine göre) sözleşmeli programcı olarak göreve yeniden başladım. Sorum şudur.

Devlet memuru olunca şuanki ilçe belediyesi intibakımı kendi kurumunda çalıştığım süre olan 3 Yıl olarak yaptı ve İBB'de çalıştığım 2 Yıllık süreyi intibaka dahil etmedi. Birleştirme işlemi için İBB'de çalıştığım 2 Yıllık Sözleşmeli Programcılık süremin hepsi mi yoksa 3/4'ümü birleştirilecek?

Teşekkür ederim şimdiden.
Son Düzenleme: 3 yıl 10 ay önce yazan medu34. Sebep: düzeltme

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 10 ay önce #3587 yazan salih kanat
salih kanat konu cevapladı: Kadroya geçişte kıdem tazminatı

medu34 yazan: Lütfen Yardım.
Lütfen Yardım.
6495 sayılı Kanun ile bir ilçe belediyesinde Sözleşmeli Programcı iken Devlet memuru oldum. 2007-2009 Yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 2 Yıl (5393 sayılı Belediye Kanununun 49. maddesine göre) Sözleşmeli Programcı olarak çalışıp istifa ederek askere gittim. Döndükten sonra eski kurumuma başvurmadan özel sektörde çalıştım ve 2010 yılında bir ilçe belediyesinde tekrar (5393 sayılı Belediye Kanununun 49. maddesine göre) sözleşmeli programcı olarak göreve yeniden başladım. Sorum şudur.

Devlet memuru olunca şuanki ilçe belediyesi intibakımı kendi kurumunda çalıştığım süre olan 3 Yıl olarak yaptı ve İBB'de çalıştığım 2 Yıllık süreyi intibaka dahil etmedi. Birleştirme işlemi için İBB'de çalıştığım 2 Yıllık Sözleşmeli Programcılık süremin hepsi mi yoksa 3/4'ümü birleştirilecek?

Teşekkür ederim şimdiden.

Bu görüş sana yardımcı olabilir..
http://memurunyeri.com/2012-08-19-18-24-50/devlet-personel-baskanligi-gorusleri/kadro-hizmet-ve-intibak/5492-memur-kadrosuna-atanan-personelin-sozlesm
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: medu34

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 10 ay önce #3598 yazan papatya
papatya konu cevapladı: Kadroya geçişte kıdem tazminatı
Sayın MEDU34,

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini de düzenleyen 6495 sayılı Kanunun ilgili maddesinde; "Bu madde hükümlerine göre memur kadrolarına atananların, söz konusu mevzuat hükümlerine göre sözleşmeli personel olarak geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir." denilmiştir.

Öte yandan, 5393 sayılı Belediye Kanununun 49 uncu maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde görev yapan sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmaları kararlaştırılmıştır.

Buna göre, 5393 sayılı Belediye Kanununun 49 uncu maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde geçirilmiş hizmet sürelerinin tamamının kazanılmış hak aylık derecesinin belirlenmesinde göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünmekteyim.

Çünkü, değerlendirileceği söylenen hizmet süreleri kurum bazında değil mevzuat bazında sınırlandırılmıştır. Bu nedenle de, kadroya geçirilmeye imkan veren mevzuat kapsamındaki çalışmaların tamamının aynı şekilde değerlendirilmesi gerekecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: medu34

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.439 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.