logo yeni

Kadroya geçişte kıdem tazminatı

Daha
4 yıl 6 ay önce #3575 yazan lenda
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
15 yılını ve en az 3600 gününü doldurmuş olanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanır, deniyor. Ben kamu sektöründe sözleşmeli olarak çalışırken, verilen kadro hakkından yararlandım. SSK da 18 yıl ve 5000 günümü fiilen doldurmuştum ki 1 aydır memur olarak aktif çalışmaktayım. SSK dan şimdiye kadar ki hizmetlerimin karşılığı olan kıdem tazminatımı alabilir miyim?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
4 yıl 6 ay önce #3591 yazan metinc
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
kıdem tazminatı almıyorsun bu süreler emekli sandığına göre emekli hizmeti olarak değerlendiriliyor diye biliyorum.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
4 yıl 6 ay önce #3600 yazan papatya
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW

lenda yazan: 15 yılını ve en az 3600 gününü doldurmuş olanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanır, deniyor. Ben kamu sektöründe sözleşmeli olarak çalışırken, verilen kadro hakkından yararlandım. SSK da 18 yıl ve 5000 günümü fiilen doldurmuştum ki 1 aydır memur olarak aktif çalışmaktayım. SSK dan şimdiye kadar ki hizmetlerimin karşılığı olan kıdem tazminatımı alabilir miyim?


Sayın LENDA,

Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesini de sağlayan 6495 sayılı Kanunda, kadroya geçecek sözleşmeli personel ile ilgili olarak "Bu madde kapsamında memur kadrolarına atananlara iş sonu tazminatı ödenmez. Bu personelin önceden iş sonu tazminatı ödenmiş süreleri hariç, iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri, 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu uyarınca ödenecek emekli ikramiyesine esas toplam hizmet süresinin hesabında dikkate alınır." hükmüne de yer verilmiştir.

Bu düzenlemeye göre, memur kadrolarına geçirilen sözleşmelilere iş sonu tazminatı ödenmeyecek. İş sonu tazminatı ödenmeyen süreleri, emekli ikramiyesine esas toplam hizmet süresinin hesabında dikkate alınacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
4 yıl 6 ay önce #3613 yazan lenda
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Cevabınız için çok çok tşk ederim. Talebimi eksik anlattığımı farkettim. Eğer istersem tazminatı emeklilikten önce de alabilirmiyim?. Asıl sormak istediğim buydu. Hani şu yeni kıdem tazminatı görüşmelerinde en az 15 yıl ve 3600 günü doldurmuş olanlar çalışma hakkından faydalanmaya devam ederken bile, kıdemlerinin ödenebileceği yönündeki haberlere göre bilgi almak istiyordum.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
4 yıl 6 ay önce #3615 yazan metinc
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW

lenda yazan: Cevabınız için çok çok tşk ederim. Talebimi eksik anlattığımı farkettim. Eğer istersem tazminatı emeklilikten önce de alabilirmiyim?. Asıl sormak istediğim buydu. Hani şu yeni kıdem tazminatı görüşmelerinde en az 15 yıl ve 3600 günü doldurmuş olanlar çalışma hakkından faydalanmaya devam ederken bile, kıdemlerinin ödenebileceği yönündeki haberlere göre bilgi almak istiyordum.


Bu çalışmalar tamamen farazi şu anda. Kaldıki siz memur olarak artık kıdem tazminatı alma hakkını kaybetmişsiniz. Kıdem tazminatı iş kanununa tabi çalışanlara özgü bir uygulamadır yani gazetelerde vesaire yazan şeyler yasalaşsa bile işçileri bağlar sizi değil.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: lenda

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.891 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.