logo yeni

calisanlar2 copy

Sözlü görevlendirme yapılması

Çok
1 yıl 1 ay önce #17958 Yazan: yılmazdurmaz
Amir tarafından başka bir memurun uhdesinde bulunan işlere destek olunması maksadıyla sözlü talimatla başka bir memura görev verilebilir mi? Yazılı olarak talimat verilmediği gerekçesiyle emrin yerine getirilmemesi disiplin cezası gerektirir mi?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 yıl 1 ay önce #17959 Yazan: osman1
osman1 tarafından Sözlü görevlendirme yapılması konusunda yanıtlandı
Hizmetlerin yürütülmesinin gerektiği durumlarda, amirler tarafından memurlara mevzuata uygun emirler (sözlü/yazılı) verilebilir.

Verilen emrin mevzuata aykırı olduğunu düşünüyorsanız, konuyu sözlü/yazılı olarak ilgili amire iletebilirsiniz. Bu durumda, amir verdiği emri yazılı olarak verip emrinde ısrar ederse, emri yerine getirmeniz gerekecektir (konusu suç teşkil eden emirler hariç)

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 yıl 1 ay önce #17962 Yazan: yılmazdurmaz
yılmazdurmaz tarafından Sözlü görevlendirme yapılması konusunda yanıtlandı
Verilen emrin mevzuata aykırılığından ziyade şöyle bir durum var :657/10 a göre dengesiz bir iş dağılımı yapılmakta ve yazılı görevlendirme yapılmadığı için sözlü verilen talimatlarla başkasının uhdesinde olan işlere yardım mahiyetinde olsa da sorumluluk anlamında zorlama bir sorumluluk yüklenmekte. Sonuç olarak emrin yazılı verilmesinin amirden talep edilmesi ve yazılı emir verilmediği sürece memurun yapmamakta direnmesi yine de disiplin cezası gerektirir mi? Bilinen bir mahkeme kararı var mıdır?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 yıl 1 ay önce #17963 Yazan: osman1
osman1 tarafından Sözlü görevlendirme yapılması konusunda yanıtlandı
Emrin mevzuata aykırı olduğu için yerine getirilemeyeceğini yazılı olarak amirinize iletirseniz, amiriniz yazılı olarak emri yenilemezse emri yerine getirmeniz gerekmeyecektir. Ancak anlattığınız durumun, hizmetlerin yürütülmesinin sağlanmasına yönelik bir emir olduğunu düşündüğümden, mevzuata aykırı bir emrin varlığından söz edilemeyebilir. Emir mevzuata aykırı değilse yerine getirilmesi gerekir. Aksi halde disiplin cezası verilebilir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.144 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.