logo yeni

askerlikte geçen sürenin memuriyetliğe etkisi

Daha
1 ay 1 hafta önce #15318 yazan mehmet b.
Sayın editör! 16 Haziran 2014 tarihli " ASKERDE GEÇİRİLEN SÜRELER MEMURİYETE İLİŞKİN HAKLARI NASIL ETKİLER? " başlıklı yazınızda memuriyetlikten önce, memurken ve memuriyetlikten sonra yapılan askerliğin, memurun derece/kademesinde ilerleme olarak etki ettiği belirtilmiştir.
Ben bir devlet memuru olarak memuriyetliğimden önce yapmış olduğum askerliğimden dolayı intibakımı yaptırmak istiyorum. Ancak 657 DMK'nın 84 maddesi konu alakalı olarak özetle; Muvazzaf askerliğini yapanlar için kademe ilerlemesi yapılır deniyor. Yani 657/84md.'nde normal askerliğini yapan birinin memur sıfatını kazandıktan sonra herhangi bir derece/kademe ilerlemesine müstehak olabileceği ifade edilmiyor.
Sizin yazınız gayri resmi bir dayanak olduğu için itibar edemiyorum. Eğer dayanağını gösterirseniz askerliğimi intibakımda kullanmak istiyorum. Bu konuda da size minnettar olurum.
Kısa sürede cevap vereceğinizi umarak saygılar sunarım. İyi çalışmalar.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 ay 1 hafta önce #15323 yazan nazli
Kanun şöyle diyor: "Muvazzaf askerlik görevini yaptıktan sonra Devlet memurluğuna atananlar adaylık esaslarına tabi olurlar ve muvazzaf askerlikte geçen süreleri asaletlerinin tasdikinden sonra kademe ilerlemesi yapılmak ve sınav veya seçmeye tabi tutulmak suretiyle derece yükseltilmesinde de değerlendirilir."
Buna göre siz memuriyete girmeden önce askerlik yaptığınızdan, memuriyete girince adaylığınız kalktıktan sonra askerlik sürenizin kademe ilerlemenizde değerlendirilmiş olması gerekiyor. Eğer bu durum unutulmuş ise kurumu haberdar ederek durumu düzeltmelerini isteyebilirsiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mehmet b.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 ay 1 hafta önce #15324 yazan metinc

mehmet b. yazan: Sayın editör! 16 Haziran 2014 tarihli " ASKERDE GEÇİRİLEN SÜRELER MEMURİYETE İLİŞKİN HAKLARI NASIL ETKİLER? " başlıklı yazınızda memuriyetlikten önce, memurken ve memuriyetlikten sonra yapılan askerliğin, memurun derece/kademesinde ilerleme olarak etki ettiği belirtilmiştir.
Ben bir devlet memuru olarak memuriyetliğimden önce yapmış olduğum askerliğimden dolayı intibakımı yaptırmak istiyorum. Ancak 657 DMK'nın 84 maddesi konu alakalı olarak özetle; Muvazzaf askerliğini yapanlar için kademe ilerlemesi yapılır deniyor. Yani 657/84md.'nde normal askerliğini yapan birinin memur sıfatını kazandıktan sonra herhangi bir derece/kademe ilerlemesine müstehak olabileceği ifade edilmiyor.
Sizin yazınız gayri resmi bir dayanak olduğu için itibar edemiyorum. Eğer dayanağını gösterirseniz askerliğimi intibakımda kullanmak istiyorum. Bu konuda da size minnettar olurum.
Kısa sürede cevap vereceğinizi umarak saygılar sunarım. İyi çalışmalar.


Sorunuzun cevabını zaten kendiniz vermişsiniz. Madde 84 hükmü gayet açık.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mehmet b.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 ay 1 hafta önce - 1 ay 1 hafta önce #15327 yazan mehmet b.
Cevabınız için teşekkür ederim Nazlı Hanım. Aradığım cevabı buldum sanırım. Tereddütte kaldığım konu Muvazzaf asker tanımıydı. Farklı kaynaklarda edindiğim bilgi " Muvazzaf 20 yaşını doldurmuş ve silah altına alınmış kişilerin askerliğin ilk günü ile teskeresini aldığı son gün arasındaki fiilen askerlik yaptığı süredir. Askerliğini yapmış ve askerlikle ilişkisi bulunmayan, 50 kusur yaşını geçmemiş, silah kullanmayı bilen,olası bir savaş halinde ordu tarafından silah altına çağrılacak sivilleri betimleyen sıfat muvazzaf değil yedektir. Bu sıfatlara sahip şahıslar her sene bağlı olduğu askerlik şubesine giderek yedeklik yoklaması yaptırırlar. " şeklindeydi.
Ancak Türk Dil Kurumuna göre Muvazzaf kelimesinin anlamı; "Silahlı Kuvvetlerde görev başında olan subay ve astsubaylarla askerlik hizmetini yapan erler" olarak tanımlanıyor. Buradaki tanımda Er'i de muvazzaf olarak nitelemesi benim için önemliydi. Sonuç itibariyle kademe intibakı için bir engel olmadığı görülüyor.
Son Düzenleme: 1 ay 1 hafta önce yazan mehmet b..

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 ay 1 hafta önce #15328 yazan metinc
Evet 657 deki muvazzaf askerlik terimi ile normal askerlik kastediliyor.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.436 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.