logo yeni

Ohalde usulune uygun istifa

Daha
8 ay 3 hafta önce #15185 yazan karadoğan
karadoğan konu oluşturdu: Ohalde usulune uygun istifa
Merhaba arkadaşlar.Ohalde; usulune uygun memurluktan ayrıldım ve geri dönme tarihim normal ohal dışı gibi 6 ay mı?Ayrıca; geri dönüşte torpille mi oluyor? Teşekkürler

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
8 ay 3 hafta önce #15188 yazan osman1
osman1 konu cevapladı: Ohalde usulune uygun istifa
OHAL'de veya diğer zamanlarda, usulüne uygun şekilde memurluktan istifa edenlerin yeniden memur olabilmesi için beklemeleri gereken en az süre 6 aydır.
İstifa eden memur (asil), kendi kurumuna veya başka kurumlara ait durumuna uygun kadrolara atanmak için başvuruda bulunabilir. Ancak, başvuruda bulunulması, kurumların atamayı mutlaka yapacağı anlamına gelmez.

Daha
8 ay 2 hafta önce #15231 yazan muk2006
muk2006 konu cevapladı: Ohalde usulune uygun istifa
merhabalar ohalde usulune uygun istifa nasıl oluyor ben de düşünüyorum fakat bütün haklarımın gideceği bilgisi verildi ve tekrar memurluğa dönemeyeceğim de siz nasıl usulune göre istifa ettiniz

Daha
8 ay 2 hafta önce - 8 ay 2 hafta önce #15232 yazan metinc
metinc konu cevapladı: Ohalde usulune uygun istifa
Usulüne uygun istifaya 657 sayılı kanunda yer verilmiştir. Ohal durumunda usulüne uygun istifa 96 ncı maddede şöyle hüküm altına alınmıştır:

Olağanüstü hal, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hallerinde veya genel hayata müessir afetlere uğrayan yerlerdeki
Devlet Memurları yerine atanacaklar gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamazlar.

Ohalde usulüne uygun istifa etmezsen bir daha memuriyete giremezsin.

Ohal dışında usulüne uygun istifa ise şöyledir:

Çekilmek istiyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.
Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartiyle bir ay kaydına tabi değildirler.
Son Düzenleme: 8 ay 2 hafta önce yazan metinc.

Daha
8 ay 2 hafta önce #15235 yazan nilüfer
nilüfer konu cevapladı: Ohalde usulune uygun istifa
İstifa için kurumunuza müracaat edip kurumunuzun da istifanızı kabul etmesi durumunda, ohal döneminde ya da başka dönemde, usulüne uygun istifa etmiş olursunuz.
Ancak, ohal döneminde istifa talebine kurumunuz olumlu bir cevap vermez ise (ya da hiç cevap vermez ise), talebinizin üzerinden ne kadar süre geçmiş olursa olsun, usulüne uygun istifa etmiş sayılabilmeniz için yerinize atanacak kişinin gelip göreve başlamasını beklemeniz gerekecektir.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.

Daha
8 ay 1 gün önce #15343 yazan smile-face
smile-face konu cevapladı: Ohalde usulune uygun istifa
merhabalar Olağanüstü hal, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hallerinde veya genel hayata müessir afetlere uğrayan yerlerdeki Devlet Memurları yerine atanacaklar gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamazlar. kanundaki bu maddenin yorumlanması sizce nasıl oluyor ? örneğin bir kurumda bilgisayr işletmeni olarak görev yapan birinin bu maddeye göre değerlendirilmesi ; kurumun yeni atama döneminde bilgisayar işletmeni ataması olarak mı yoksa kişinin çalıştığı birime başka bir birimden bilgisayar işletmeni görevlendirilmesi şeklindemi ? yani bu madde gereği kişi yeni atama döneminin gelmesini ve yerni birinin atanmasını mı? yoksa başka birimden yeni bir personelin görevlendirilmesini mi beklemek zorunda ? tşk .

Daha
8 ay 1 gün önce #15344 yazan nazli
nazli konu cevapladı: Ohalde usulune uygun istifa
Nilüfer hanımın mesajınızdan önceki cevabında konuyla ilgili bilgi de yer alıyor.
Ayrıca, istifa talebinin kabul edilmemesi durumunda, ilgilinin yerine gelecek personelin hangi yolla geldiğinin önemi yoktur. Ilk atama, naklen atama, geçici görev, vekalet vs. olabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: smile-face

Daha
4 ay 1 hafta önce #15781 yazan yılmazdurmaz
yılmazdurmaz konu cevapladı: Ohalde usulune uygun istifa
Nazlı Hanım merhaba benim de bir sorum olacak.Olağanüstü hal döneminde a kadrolardan istifa edildiğinde tekrar memuriyete dönmede durum ne olur? Örneğin sgk denetmen yard., gelir uzman yard., mali hizmetler uzman yard. gibi kadrolarda görev yapan biri istifa ettiğinde devlet personel başkanlığının son verdiği görüş doğrultusunda bir daha memuriyete girebilmesi mümkündür değil mi? Çünkü bu kadrolara özel yarışma sınavı sınavı sonucu atama yapılabiliyor. Yerine birinin gelmesinin beklenmesi söz konusu olamaz heralde diye düşünüyorum.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: smile-face

Daha
4 ay 1 hafta önce #15783 yazan nazli
nazli konu cevapladı: Ohalde usulune uygun istifa
Yılmaz bey, benim görüşüm de sizinle aynı. Ayrılanın yerine personelin gelip başlaması konusu, her unvan için geçerli olabilecek bir durum değildir. OHAL'de, kritik görevlerde olanlar için söz konusu olabilecek bir durum bence. Ayrıca, ilgilinin kurumu ayrılmasını uygun görmüş ise, bu durum işlerde bir aksama olmayacağı anlamına da gelir ki, ayrıca bir personelin gelip o görevi yapmak üzere başlaması da beklenmemelidir.
Ancak internet sitelerinde yapılan değerlendirmeler kişsel görüşlerden ibaret olduğundan, uygulamada kurumlar DPB görüşü var diyerek, yerine atananı beklemeden ayrılan memurların sıkıntı yaşamasına sebep olabilirler.

Daha
4 ay 1 hafta önce #15785 yazan metinc
metinc konu cevapladı: Ohalde usulune uygun istifa
Her durumda kurumun izin vermesini beklemenizi tavsiye ederim. Böylece yerinize birinin başlayıp başlamaması onların sorumluluğunda olur.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.559 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.