logo yeni

calisanlar2 copy

657 sayılı memur makale yazıp satabilir mi?

Çok
6 yıl 3 hafta önce #10380 Yazan: kadife
Arkadaşlar pek çok siteden araştırma yapmama rağmen net bir bilgi bulamadım. aşağıdaki kanuna göre yapabileceğimizi düşünüyorum ama emin olamadım.
bir memur kendisine ait olmayan herhangi bir makale sitesine üye olup. orda kendi ismi geçmeyecek sekilde taleplere göre makale yazıp para kazanabilirmi?  yada yine kendisine ait olmayan bir siteye üye olup elişi yapıp satabilir mi? yoksa bu suçmudur. cunku nede olsa bu para az da olsa banka hesaplarına aktarılacak. ( aslında ayda 50-100 tl geçmeyen bir kazanç ama bir memur için gayet iyi bir kazanç)
herkesten farklı yorumlar geliyor ama benim istediğim net olarak kanunlara göre . cok teşekkürler :)
Dikkat edileceği üzere 657 sayılı Kanunun 28’inci maddesinde memurun sadece tacirlik veya esnaflık yapması değil aynı zamanda tacir veya esnaf sayılmasını gerektirecek faaliyetlerde bulunması da yasaklanmıştır. Dolayısıyla memurun ticaret odasına, esnaf odasına kaydı olmasa, vergi kaydı bulunmasa bile yürüttüğü kazanç getirici faaliyet esnaf veya tacir sayılmasını gerektiriyorsa maddedeki yasak kapsamında değerlendirilecektir.Örnek vermek gerekirse, memur tacir sayılmasını gerektirecek imar veya inşa, matbaacılık, sarraflık, madencilik, yolcu veya eşya taşımacılığı, acentelik, tellallık, komisyonculuk gibi faaliyetlerde bulunuyorsa; esnaf sayılmasını gerektirecek, Kalaycılık, Bakırcılık, Oto Boyacılığı, Kaporta Tamirciliği, Gıda maddeleri imalciliği, Hazır Giyim Eşyası Satıcılığı, Manifaturacılık, Pazarcılık Manavlık (Sabit veya Seyyar) (Semt Pazarcılığı) vebenzeri, faaliyetlerde bulunuyorsa vergi kaydının bulunması veya ticaret odasına ya da esnaf odasına kaydının bulunması aranmayacaktır.Ancak burada sayılan işlerin arızi olarak yapılması kişiyi tacir veya esnaf kılmayacaktır. Memurun hatır taşımacılığı yapması yani aracıyla arkadaşını bir yerden bir yere götürmesi, komşusunun evini boyaması vb. geçici işler esnaf sayılmayı gerektirecek faaliyet olarak değerlendirilmeyecektir. Aynı şekilde memurun borsada hisse alıp satarak parasını değerlendirmesi, parasıyla yatırım amacıyla altın döviz alıp satması, (eğer altın ve döviz ve benzeriyi aynen kuyumcular veya döviz büroları gibi para kazanma amacıyla daha doğrusu kar amacıyla alıp satıyorsa tacir sayılacak faaliyette bulunma yasağını ihlal etmiş olacaktır) kendine ait evi, arabayı satıp para kazanması esnaf veya tacir sayılmasını gerektirecek faaliyet kapsamında sayılmayacaktır.Memurun resim heykel gibi sanatla uğraşması sonucu elde ettiği eserlerini satması, kitap telif etmesi de tacir veya esnaf sayılmasını gerektirmeyecek faaliyetlerdir. 
Dolayısıyla memur 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında her türlü eser çıkarabilir ve bular ticari faaliyette bulunma ve diğer kazanç getirici faaliyette bulunma yasağı kapsamında değerlendirilemez. Devlet Personel Başkanlığının görüşü de bu yöndedir.[ii] Memurun meydana getirdiği eserin üzerine adı ile beraber kariyer unvanını, kurumunun adını kullanmasında da her hangi bir sakınca bulunmamaktadır.[iii]
Ayrıca memurun kendine ait arazi üzerinde tarım yapması veya arıcılık, hayvancılık faaliyetinde bulunması yani küçük çiftçilikle uğraşması da yasak kapsamı dışındadır. Memur bu şekilde çiftçilik yapabileceği gibi Ziraat Odalarına kayıt olmalarına da bir engel bulunmamaktadır. Zira 657 SK’nun 28’inci maddesi memurun tacir veya esnaf sayılmasını gerektirecek faaliyette bulunmasını yasaklamakta çiftçi sayılmasını gerektirecek faaliyetlerini yasaklamamaktadır. Çiftçiliğin sonucu olarak memurun ürettiği tarım ürünlerini ham veya mamul olarak satışa sunmasında da bir engel bulunmamaktadır. Ancak bu faaliyetin esnaf sayılmasını gerektirir bir faaliyet kapsamında olmaması gerekir. Yani memur elde ettiği domatesi evinde arızi olarak salçaya dönüştürüp satabilir ancak bunun için bir imalathane kurarsa işletmenin niteliğine göre esnaf veya tacir kapsamına dahil olacak ve yasak kapsamında değerlendirilecektir.“657 sayılı Devlet Memurları Kanunu`nun 28. maddesinde Devlet Memurlarının Türk Ticaret Kanununa göre tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek nitelikte bir faaliyette bulunamayacakları, Ticaret ve sanayi müsseselerinde görev alamayacakları, ticari mümessil veya ticari vekil veya kolektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamayacakları belirtilmiştir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 3 hafta önce #10381 Yazan: osman1
osman1 tarafından 657 sayılı memur makale yazıp satabilir mi? konusunda yanıtlandı
Herhangi bir hizmet akti yapılmayacaksa ve taahhüt altına girilmeyecekse, ayrıca görevi ile ilgili bilgilerin açıklanması yasağına aykırı hareket etmeyecekse, memurun makale yazması ya da elişi yapıp satması ve karşılığında bir miktar gelir elde temesi memurlara yasaklanan faaliyetler kapsamında değil bence.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 3 hafta önce #10383 Yazan: metinc
metinc tarafından 657 sayılı memur makale yazıp satabilir mi? konusunda yanıtlandı
hizmet akdi yapmadığın sürece sorun olmaz o zaman çünkü sürekli bir iş yapmış oluyorsun. Makale yazmak veya kitap yazmak ve burdan gelir elde etmekte beis yok bence.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.130 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.