logo yeni

calisanlar2 copy

6552 SAYILI TORBA YASA (kıdem tazminatı)

Çok
6 yıl 5 ay önce #8996 Yazan: siyahkartal
Kanun Adı: İŞ KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI İLE BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA DAİR KANUN
Kanun No: 6552
Kabul Tarihi: 10/9/2014
Resmi Gazete No: 29116(M)
Resmi Gazete Tarihi: 11/9/2014

Madde 8-
4857 sayılı Kanunun 112 nci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.
"4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 62 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi kapsamında alt işverenler tarafından çalıştırılan işçilerin kıdem tazminatları;
a) Alt işverenlerinin değişip değişmediğine bakılmaksızın aralıksız olarak aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde çalışmış olanların bu şekilde çalışmış oldukları sürelere ilişkin kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde geçen toplam çalışma süreleri esas alınarak tespit olunur. Bunlardan son alt işverenleri ile yapılmış olan iş sözleşmeleri 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesine göre kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde sona ermiş olanların kıdem tazminatları ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından,
b) Aynı alt işveren tarafından ve aynı iş sözleşmesi çerçevesinde farklı kamu kurum veya kuruluşlarında çalıştırılmış olan işçilerden iş sözleşmeleri 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesine göre kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde sona ermiş olanlara, 4734 sayılı Kanunun 62 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi kapsamında farklı kamu kurum ve kuruluşuna ait işyerlerinde geçen hizmet sürelerinin toplamı esas alınarak çalıştırıldığı son kamu kurum veya kuruluşu tarafından,
işçinin banka hesabına yatırılmak suretiyle ödenir.
Alt işveren ile yapmış olduğu iş sözleşmesi sona ermediği gibi, alt işveren tarafından 4734 sayılı Kanun kapsamında bulunan idarelere ait işyerleri dışında bir işyerinde çalıştırılmaya devam olunan ve bu şekilde çalıştırıldığı sırada iş sözleşmesi kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde sona eren işçinin kıdem tazminatı, işçinin yazılı talebi hâlinde, kıdem tazminatının söz konusu kamu kurum veya kuruluşlarına ait işyerlerinde geçen süreye ilişkin kısmı, kamu kurum veya kuruluşuna ait çalıştığı son işyerindeki ücretinin yılları itibarıyla asgari ücret artış oranları dikkate alınarak güncellenmiş miktarı üzerinden hesaplanmak suretiyle son kamu kurum veya kuruluşu tarafından işçinin banka hesabına yatırılmak suretiyle ödenir. Bu şekilde hesaplanarak ödenen kıdem tazminatı tutarının, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden aynı süreler dikkate alınarak hesaplanacak kıdem tazminatı tutarından daha düşük olması hâlinde, işçinin aradaki farkı alt işverenden talep hakkı saklıdır.
İkinci fıkranın (b) bendi veya üçüncü fıkra uyarınca farklı kamu kurum veya kuruluşlarına ait işyerlerinde geçen hizmet sürelerinin toplamı üzerinden kıdem tazminatı ödenmesi hâlinde, kıdem tazminatı ödemesini gerçekleştiren son kamu kurum veya kuruluşu, ödenen kıdem tazminatı tutarının diğer kamu kurum veya kuruluşlarında geçen hizmet süresine ilişkin kısmını ilgili kamu kurum veya kuruluşundan tahsil eder. Ancak, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri arasında bu fıkra hükümlerine göre bir tahsil işlemi yapılmaz.
Kıdem tazminatı tutarı, 4734 sayılı Kanunun ek 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında belirtilen işyerlerinde kıdem tazminatı ile ilgili açılacak bütçe tertibinden, (b) bendi kapsamında belirtilen işyerlerinde ise hizmet alımı gider kaleminden, ödeneğin yetip yetmediğine bakılmaksızın ödenir.
Bu madde kapsamında alt işverenler yanında çalışan işçilerin bu işyerlerinde geçen hizmet süresinin hesabı, alt işverenden ve alt işveren işçisinden istenecek belgeler ve ödeme süreci ile ilgili diğer usul ve esaslar Maliye Bakanlığı ve Kamu İhale Kurumunun görüşleri alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenir."

Merhaba iyi günler,

Son çıkan torba yasada yukarıdaki hüküm yer almaktadır. Ben 01.01.2004 tarihinden 2013 yılının 5.ayına kadar da sürekli aynı kurumda taşeron olarak çalıştım. Memur olarak ta aynı kuruma atamam yapıldı.Her yıl giriş çıkış yapıldığı için matbu evrakları imzalıyorduk, en son 2013 yılının 5.ayında çıkış alırken herhangi bir istifa dilekçesi vermeden sadece çıkış işlemlerim yapıldı. Çalıştığım kurumla mahkemelik olmak istemiyorum, kurumda yöneticilere sorduğumuzda memur olarak atandınız, biz çıkartmadık siz kendiniz çıktınız tazminat alamazsınız diyorlarmış.

Sonuç olarak,

Memur olarak atanmış biri kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olmuyor mu ? Hem 6552 sayılı torba yasanın 8.maddesi hem de 1475 Sayılı İş Kanununun 14.maddesi hükümleri dikkate alınırsa tazminatı alabilme imkanı var mı ? Alma yollarını yazabilir misiniz ?

Teşekkür ederim , iyi çalışmalar .

ALLAH VAR KEDER YOK.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 5 ay önce #9000 Yazan: papatya
papatya tarafından 6552 SAYILI TORBA YASA (kıdem tazminatı) konusunda yanıtlandı
Sayın SİYAHKARTAL,
Kıdem tazminatından yararlanabilmek için, iş sözleşmelerinin 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesine çerçevesinde kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde sona ermiş olması gerekmektedir.
Kendi isteğinizle memuriyete geçmeniz sebebiyle iş sözleşmenizin sona ermiş olmasından dolayı 1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceğinizi ve kıdem tazminatı alamayacağınnızı düşünmekteyim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.149 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.