logo yeni

calisanlar2 copy

2 yıl asaleten daire başkanı olarak üniversitede asalen

Çok
6 yıl 10 ay önce #7377 Yazan: reyhanat
2 yıl asaleten daire başkanı olarak üniversitede asaleten görev yapan ve 3000 ek göstergeli göreve atanan kişiye kazanılmış hak kapsamında sonradan verilen 3600 ek gösterge imkanından yararlanmak için başvuran kişiden kurum ödemesi gereken + ek gösterge farkından doğan şahsın ödemesi gereken miktarın hepsi şahıstan alınıyor. Bu işlem doğru mu? Emekli olan daire başkanlarına da 3600 den maaş verilirken, neden bizden bu şekilde kurumun ve şahsın gösterge farkı kesiliyor.
Ayrıca emekli olduktan sonra makam tazminatı verilmesi durumunda aynı hak tanınarak emekli aylığına etki eder mi?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 10 ay önce #7379 Yazan: osman1
Bu işi anlamış da değilim. Emekli andığı kanununa göre, 6 ay ek gösterge ödenince o ek göstergeye emeklilikte hak kazanılıyor. Sonra daha düşük bir ek göstergeli göreve geçince, eski ek göstergeden yararlanmak için neden keseneklerin memur tarafından ödenmesi istenir ki?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 10 ay önce #7380 Yazan: nazli
Sitede rastladığım bir yazıda belirttiğiniz konuya dair bazı açıklamalar var. Yazı
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: reyhanat

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 10 ay önce #7383 Yazan: reyhanat
yazıyı okudum benim soruma tam cevap değil çünkü 3600 ek gösterge ile 3000 ek gösterge arasındaki farkı kurumun vereceği de, şahsın vereceği de
kişiden kesilmesi doğru mu?
birde emekli oldum diyelim eğer makam tazminatı almak için halen görevde olanlara mı verilecek?

Veya emekli olsan bile kazanılmış hak kapsamında makam tazminatı verilir mi? Verilirse emekli aylığında aşağı yukarı 800ç-TL. artış oluyor, bu konuda bilgi istiyorum

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 10 ay önce - 6 yıl 10 ay önce #7384 Yazan: nazli
2 yıl asaleten daire başkanı olarak çalışmışsanız, daire başkanı için belirlenen makam tazminatını almaya hak kazanmışsınızdır. Daha sonra aynı ek göstergeli göreve atanmanıza rağmen, daire başkanının ek göstergesinin 3600 olması ve siz de bu görevde olmamanızdan dolayı, sosyal güvenlik kurumu 3000-3600 ek gösterge farkının oluşturduğu emekli kesenek farkını (hem kişinin hem de kurumun) ödenmesini istiyor. Kurumun kurum karşılığını ödememesinin nedeni ise, 3600 lü bir görevde çalışmıyor olmamanızdan kaynaklanıyordur.

Emekli Sandığı Kanununun ilgili maddesi:
5434 sayılı Kanunun ek 67 nci maddesinde; Daha önce atanmış ya da seçilmiş oldukları kadro, görev veya aylık almış oldukları dereceler için belirlenmiş olan ek göstergelerden daha düşük ek gösterge ödenmesi gereken veya ek göstergesi olmayan bir kadro, görev veya dereceye atanan ya da seçilenler; daha önceden yararlanmış oldukları ek gösterge rakamı ile halen bulundukları kadro, görev veya dereceye ilişkin ek gösterge rakamı arasındaki farktan kaynaklanan kesenek ve karşılık tutarının tamamının aylıklarından kesilmesi suretiyle emeklilik açısından yüksek olan ek göstergeden yararlanmaya devam ederler. Bu Kanunun 12 nci maddesinin (II) numaralı fıkrasının (n) bendinde sayılanlar hariç, atandıkları veya seçildikleri kadro, görev ya da derecede en az altı ay görev yapmaksızın ek göstergesi daha düşük bir kadro, görev ya da dereceye atanan veya seçilenler hakkında bu fıkra hükümleri uygulanmaz.
Son Düzenleme: 6 yıl 10 ay önce Düzenleyen:nazli

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 9 ay önce #7488 Yazan: emircan alim
3600 ek göstergeyi hak ettiren bir görevde çalışmayan kişi kendi keseneklerini ödemelidir çünkü o görevde çalışmıyordur artık. zaten sosyal güvenlik keseneğinin mantığı gereği artık yeni girenlerde bu tür sorunlar olmuyor.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.154 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.