logo yeni

calisanlar2 copy

Farklı Derecelerde Uzman Yardımcısı Maaşları

Çok
7 yıl 1 ay önce #5022 Yazan: omrfrkerdm
Sağlık Bakanlığı 5,6,7 derecelerinden; kalkınma bakanlığı 7,8,9; Türkiye İş Kurumu ise 6,7,8 inci dereceli kadrolarda istihdam edilmek üzere uzman yardımcısı alacaktır. Örneğin Sağlık Bakanlığı'nda işe girip 5 inci dereceden işe başlarsam maaşım ne olacaktır.
Maaşlarda fark var ise bunları işe yeni başlayacak uzman yardımcılarına bilgi vermek amacıyla da farklı derece ve kadrolardaki uzman yardımcısı maaşlarını verirseniz çok memnun olurum.
Daha önce uzmanlar için benzer bir yazı oluşturmuştunuz ve çok yararlanmıştık. Bu konuda da bizlere rehber olacak bir yazınız veya cevabınız olursa çok memnun olurum.
İlgili link: http://memurunyeri.com/memur/ucret/5335-kariyer-uzmanlarin-ucretleri-ne-kadar.html

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 1 ay önce #5031 Yazan: papatya
papatya tarafından Farklı Derecelerde Uzman Yardımcısı Maaşları konusunda yanıtlandı
Sayın OMRFRKERDM,

Memuriyete giriş dereceleri ilgililerin eğitim durumuna ve memuriyette geçmiş sayılabilecek hizmetlere göre belirlenmektedir. Öte yandan, memurların 5-15 dereceler arasındaki kadrolarda eğitim durumlarına göre başlayabilecekleri derecelerin 3 altındaki derecelerdeki kadrolara atanabilmektedirler.

Örneğin, bir Mühendis 5 inci derece kadroya atanabileceği gibi 8 inci dereceli kadroya da atanabilir. İşletme fakültesi mezunu 9 uncu dereceye atanabileceği gibi 6 ncı dereceye de atanabilir. Ancak bu şekilde yapılan atamalarda 5 ve 8 inci derecedeki mühendisin maaşı aynı şekilde 8 inci dereceye göre hesaplanır. İşletme mezunu olanların da 9 uncu dereceye göre. Yani memuriyette değerlendirilecek hizmeti olmadığı halde ileri dereceden göreve başlayanın herhangi bir avantajı olmaz.

Öte yandan, kurumların merkez kadrolarında uzman yardımcısı olarak görev alacakların ücreti dereceler göz önünde bulundurulmadan tek rakam (ücret göstergesi ve tazminat göstergesi rakamları) olarak belirlenmiştir. Yani Uzman yardımcılığı döneminde yeni başlayan ile 3 yıllık uzman yardımcısı arasında maaş farkı yoktur. (3 yıllık olan uzman yardımcısı yeni başlayana göre daha az maaş alır. Çünkü, derecesi ilerlediği için emekli keseneği daha fazla kesilecek, maaş aynı olduğundan dolayı da daha düşük ücret alacaktır.)

Özetle, uzman yardımcılığına aynı anda başlayan ve aynı eğitime sahip olanlar arasında, bulunacakları derecelerden kaynaklı bir fark olmayacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 1 ay önce #5051 Yazan: omrfrkerdm
Bir noktayı daha müsaadenizle öğrenmek istiyorum.

Uzman yardımcılığına 5 inci dereceden (5/1) başlayıp aradan geçecek 3 yılın sonunda uzman unvanını da aldığımda 3 üncü dereceye (3/1) yükseleceğim.

Diğer bir durumda da 9 uncu dereceden (9/1) başlarsam aradan geçecek 3 yılın sonunda uzman unvanını aldığımda ise 7 inci dereceye (7/1) yükseleceğim.

Peki bu iki farklı senaryoda maaşım farklı olur mu?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 1 ay önce #5063 Yazan: papatya
papatya tarafından Farklı Derecelerde Uzman Yardımcısı Maaşları konusunda yanıtlandı
Sayın OMRFRKERDM,

5 inci derece kadroya hizmetiniz olmadan atanmış olmanız durumunda, 3 yıl sonra dereceniz değişmez.

Mühendis olduğunuzu varsayarsak emsaliniz 8/1 den göreve başlayacaktır. 3 yıl sonra 7/1 olacaktır. Uzman kadrosuna atanınca 1 derece alacak ve 6/1 olacaktır. 3 yıl sonra da 5/1 olacaktır. Yani 6 yıl sonra sizin bulunduğunuz dereceye gelecektir. Sizin de bu andan sonra kademeniz 5/2 olacaktır. Yani emsalinize göre aranızda hiçbir fark bulunmayacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.143 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.