logo yeni

calisanlar2 copy

Memurun Disiplin İşleri

Çok
1 ay 2 hafta önce #18631 Yazan: kadir02
Memurun Disiplin İşleri, kadir02 tarafından oluşturuldu
İyi günler Kolay gelsin.. İl Belediyemiz emrinde (Büyükşehir Belediyesi değil)  2 personel şuan açıkta.1.personel resmi evrakta sahtecilikten dolayı  1 yıl 8 ay ceza aldığı ve ve hakkındaki ceza kararı kesinleştiği, Devlet Memurları Kanunun 98’nci Maddesinin (b) fıkrasında; Memurluğa alınma şartlarından her hangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybetmesi memuriyetinin sona erdirilmesi için gerekli işlemlerin yapılacağı denilmiş ve buna istinaden disiplin Kurulu toplanacak..
2. Personel ise izinsiz görev yerine gelmediği ve tutulan tutanaklar ile imza altına alınmış. 25 gündür işe gelmediği görülmektedir.Muhakkik görevlendirdik. Muhakkik raporunda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 94’ncü maddesinde “Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. (Ek hüküm: 31/7/1970 - 1327/75 md.) Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır. Çekilmek isteyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir. Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartıyla bir ay kaydına tabi değildirler.” denilmektedir. Buna istinaden gerekli incelemelerin yapılması ve sonucunu hazırlanarak karar vermek üzere disiplin işlemlerinin başlatılması denilmektedir.
Bunların işine son verilecek. Bu işlemleri Kurumumuz disiplin kurulumu karar verebilir mi ?Y a da karar alıp  (kararda gerekli işlemleri yapılması için deyip) İçişleri bakanlığına mı yoksa Çevre ve Şehircilik Bakanlığına mı göndermemiz mi gerekiyor. Bu konuda yardımcı olurmusunuz ? Buna göre örnekler var mı ? Ne yapmamız gerekiyor?  Tş ederim Kolay gelsin.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 ay 2 hafta önce #18632 Yazan: kadir02
kadir02 tarafından Memurun Disiplin İşleri konusunda yanıtlandı
Sizden ricam erken cevap verirseniz sevinirim..

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 ay 2 hafta önce #18633 Yazan: nilüfer
nilüfer tarafından Memurun Disiplin İşleri konusunda yanıtlandı
Resmi evrakta sahtecilikten dolayı 1 yıl 8 ay ceza alan ve hakkındaki ceza kararı kesinleşen personel: Memurluğa alınma şartlarından her hangi birini memuriyet sırasında kaybetmesi nedeniyle, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 98’nci maddesi uyarınca memuriyetten çıkarılır. Burada söz konusu olan memuriyetten çıkarma işlemi bir disiplin cezasını gerektiren fiil veya hale bağlı olmayıp, Kanunun açık hükmüne dayandığından, disiplin kurulu kararı gereken herhangi bir durum bulunmamaktadır. Önemli olan husus, memuriyete engel bir mahkumiyet kararının kesinleşmiş olmasıdır. Atamaya yetkili amir tarafından, mahkumiyet hükmü ve 657 sayılı Kanunun 98 inci maddesi hükmü gerekçe gösterilerek ilgili kişi memuriyetten çıkarılır.
İzinsiz 25 gün göreve gelmeyen personel: 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 94’ncü maddesine göre, mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılacağından, buradaki durum disipline aykırılık değil çekilmiş sayılma durumunun varlığıdır. Konu Kanunun açık hükmüne dayandığından, disiplin kurulu kararı gereken herhangi bir durum bulunmamaktadır. Önemli olan husus, personelin göreve gelmediği sürenin 10 günü aşmış olması ve bu durumun ortaya konulmuş olmasıdır. Atamaya yetkili amir tarafından, 657 sayılı Kanunun 94’üncü maddesi hükmü ve soruşturma raporu gerekçe gösterilerek ilgili kişi memuriyetten çıkarılır.
Olması gereken hususun bu olduğunu ve çok açık bir durum olduğunu düşünüyorum. Bakanlıkları ilgilendiren bir durum da bulunmuyor.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: kadir02

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.144 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.