logo yeni

calisanlar2 copy

BRÜT MAAŞTAN NELER KESİLEREK HACZE KONU 1/4 MAAŞ BULUNUYOR...?

Çok
1 ay 16 saat önce #18466 Yazan: DOZKAN
Merhaba,
İlk defa başıma gelen maaş haczi konusunda, ilgili birimin yanlış hesap yaparak net maaşımın 1/4 ünü hatalı hesaplayıp
benden fazla haciz kesintisi yaptığını düşünüyorum. Bildiğim; net maaşının 1/4 ü kesilecek olduğu yönündedir.
Söylenen;
Brüt maaştan
1- Sağlık sigortası primi (devlet)
2- Emekli keseneği (devlet)

düşüp kalanı 4 e bölerek kesilecek miktarı buluyorlarmış. Ellerinde böyle bir şablon varmış.

Fakat brüt maaştan bordromda daha da kesilen;
1- Emekli keseneği (kişi)
2- Gelir vergisi
3- Damga vergisi
de ilave kesilerek net elime geçecek aylık ücretim bordromda zaten bulunmuyor mu?
Fakat bunlar düşülmezmiş.
Bu kesintiler de az uz değil: 900 tl ediyor.
Tahminim 250-300 tl maaş haczi için benden her ay fazladan para kesiyorlar.
Lütfen doğrusunu bildirerek bunu düzeltmeme yardımcı olmanızı talep ediyorum sizlerden.
Malum bu rakamın en kötü 1 haftalık market-pazar alış-verişimi karşılayabileceğini görüyorum.
1 kuruşun bile hesabını yapmak zorundayım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler ve Saygılarımla,

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 hafta 1 gün önce #18467 Yazan: osman1
İcra İflas Kanununa göre, maaşlar (ve diğer gelirler) borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra memurunca lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczedilebilmekte ve haczedilebilecek miktar maaşın (ve diğer gelirlerin) dörtte birinden az olamamaktadır.
Ailenin geçimi için takdir edilecek miktar belirlenirken, Kanunun lafzından bunun net ücretin (net gelir) esas alınarak hesaplanacağı anlaşılmaktadır. Zira ailenin geçimi için lüzumlu olarak takdir edilecek gelir miktarı, ele geçen (net) bir miktar olacaktır.
Öte yandan, gelirin en 1/ 4’ü haczedilebileceğinden, gelir durumuna ve ailenin geçimi için gerekli miktar bağlı olarak, net gelirin 1/ 4’ünden daha fazla bir kısmının da hacze konu edilebileceğini düşünmekteyim.

Çok
4 hafta 12 saat önce #18470 Yazan: DOZKAN
Merhaba,
bu yazdıklarınızı elbette biliyorum. Öğrenmek istediğim;
Brüt maaştan vergiler ve emekli keseneği(kişi) düşmeden net maaşı bulup, bunu 4 e bölüp ve icra dairesine yatırdığını söylüyor muhasebe.
Bu keyfi bir uygulama ve/veya iş bilmezlik değil mi diyorum ben.
Brütten net maaş bulunurken;
tüm vergi ve emekli kesenekleri, sağlık sigorta ücretleri düşülerek çıkana net maaş denip, bu , maaş olarak yatırılmıyor mu?

Çok
3 hafta 6 gün önce - 3 hafta 6 gün önce #18472 Yazan: osman1
Sorunuza verdiğim ilk cevapta, kesintinin net maaş üzerinden yapılması gerekeceğini ve kesinti miktarının net maaşın 1/4'ünden de fazla olabileceğini düşündüğümü belirttim.
Muhasebe biriminizden sözlü aldığınız bilgide brüt maaşınızdan kesinti yapıldığının söylendiğini belirtiyorsunuz. Ancak yine de maaşınızdan yapıldığını belirttiğiniz kesintinin, brüt maaşınızın 1/4 tutarında mı yoksa net maaşınızın 1'ünden fazla bir tutarda mı olduğunu kesin olarak bilmek gerekiyor.
Burada net maaş olarak, brüt maaştan özel indirim ve kesintiler dışında kalan kesintiler yapıldıktan sonra kalan tutarın esas alınması gerektiğini düşünmekteyim.
Konu hakkında yazılı olarak kurumunuza başvuruda bulunmanız ve kesintinin hesaplanma şekli ile gerekçesini öğrenmeniz daha uygun olabilir.
Son Düzenleme: 3 hafta 6 gün önce Düzenleyen:osman1

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.143 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.