logo yeni

calisanlar2 copy

Aylıksız izinde tayin ve yıllık izin hakkı

Çok
5 ay 1 hafta önce #18399 Yazan: Kardelen2004
Merhabalar.
Eşim dogum sebebiyle 2019 ocaktan itibaren ücretsiz izinde ve 2020 aralık ayında işe baslayacak.Maliye bak.da calısmaktadır.
1.sorum :kurumu arayıp yıllık izin hakkı dogar mı diye sorduk cevap 2020-aralık-2021 aralık aylarında kesintisiz 1 yıl çalısması gerek dendi.internetteki yorumlarda takvim yılında 1 gun bile çalıssa yıllık izin dogar diyor hangisi dogru ?
2.sorum : ücretsiz izinde iken tayin istiyoruz başka ile,bir kaç il aradık birtanesi tayin olabilir sorun yok dedi,bir tanesi işe ancak çalısmaya baslayınca tayin olabilir dedi bir tanesi ise işe baslar tayini yaparız sonra ücretsiz izine tekrar ayırırz dedi.Bir kurum 3 farklı cevap geldi.bizim istedigimiz yer ücretsiz izinde iken tayin olmaz diyen yer ancak onlar da kabul etmiyor,kanunda izinli olmak tebliğe engel degildir diyor teblig süresi de izin süreleri bitince baslar diyor 657/62.madde de .Bu kurumların uygulamasına mı baglıdır ?ücretsiz izinde iken tayin olur mu ? lütfen bilgilendirirseniz çok seviniriz

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 ay 1 hafta önce #18400 Yazan: osman1
osman1 tarafından Aylıksız izinde tayin ve yıllık izin hakkı konusunda yanıtlandı
Toplam hizmet süresi (aylıksız izin süresi hariç) 1 yıldan fazla ise, aylıksız izin sonrası 2020 yılında göreve başladığı tarihte 2020 yılının iznini kullanmaya hak kazanır. Ayrıca 2019 yılının tamamını aylıksız izinde geçirmemişse ve 2019 yılına ait izinlerin tamamını kullanmamışsa, 2019 yılının kullanılmayan yıllık izinlerini de 2020 yılında kullanabilir. Aşağıda link verdiğim yazıda istifa etmiş memurun göreve başladığındaki yıllık izin hakkından söz edilmektedir. (son paragraf)
https://memurunyeri.com/2012-08-19-18-24-50/devlet-personel-baskanligi-gorusleri/izin/351-ayliksiz-izin-mehil-muddeti-yillik-izin-suresine-dahil-hizmetler-istifa-sonrasi-donusta-yillik-izin-kullanimi.html


Aylıksız izinde olan memurun memuriyetle olan tüm bağı kesilmemektedir. Ancak izin sonrası memuriyete yeniden dönüp dönmeyeceği de kesin olarak bilinmemektedir. Öte yandan memurun naklen başka yere atanabilmesi için memuriyet görevinde olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak, aylıksız izinde iken başka bir kuruma naklen geçme başvurusunda bulunulmasının, başvurulan kurumun diğer kurumdan muvafakat istemesinin, kurumun muvafakat verilmesinin ve yeni kurumun atama işlemi yapmasının aylıksız izinde olunan dönemde de gerçekleştirilmesinin mümkün olacağını, ilgili memurun aylıksız izin dönüşü eski kurumunda görevine başlamasından sonra görevinden ayrılarak yeni kurumunda göreve başlayabileceğini değerlendirmekteyim. Zira, naklen atamada kurumların ve memurların uyması gereken bazı iş ve işlemler ancak memurun görevi başında olması ile gerçekleşebilmektedir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 ay 1 hafta önce #18401 Yazan: Kardelen2004
biz de sizin gibi düşünmekteyiz ancak ne izni veriyorlar ne de tayin yapılır diyorlar.
izin için gerekçeleri yönetmelik değişti DPB görüşü vs diyolar, tayin için ise gerçekten muamma herkes baska bir uygulama yapıyor ne yapacagımızı bilemiyoruz

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 ay 1 hafta önce #18402 Yazan: osman1
osman1 tarafından Aylıksız izinde tayin ve yıllık izin hakkı konusunda yanıtlandı
İzin konusunda herhangi bir değişiklik yok ve kurumların genel uygulaması da belirttiğim şekilde. Bu konuda tereddüt yaşanmaması gerekir.
Naklen atama konusunda ise, eski kurumunuzda göreve başlamadan naklen diğer kuruma geçmenizin 657 sayılı Kanunun naklen atamaya imkan veren hükümleri kapsamında mümkün olamayacaktır diye düşünüyorum
Hakkınızda hayırlı olsun.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 ay 1 hafta önce #18403 Yazan: Kardelen2004
tesekkürler..

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.189 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.