logo yeni

calisanlar2 copy

Görevlendirme

Çok
5 ay 2 hafta önce #18383 Yazan: kadir02
Görevlendirme, kadir02 tarafından oluşturuldu
İyi akşamlar...
1-G.İ.H. Sınıfında (Zabıta Memuru) Makine Mühendisliği bölümünü bitirmiş. Mühendis kadrosunda görevlendirilmek istiyor. Bu arkadaş görevlendirilebilir mi ? görevlendirilirse Vekalet ücreti alabilir mi ? Hangi kanuna göre yardımcı olursanız sevinirim.
2-Sağlık teknikeri biri belediye şirketine girişini yapıp sağlık müdürlüğüne geçmek istiyor. Böyle bir şey olur mu ? olmaz dedik kanun maddesini istiyor. Bu konuda yardımcı olurmusunuz. kanun maddesi var mı ? gider veya gidemez. tş ederim. Kolay gelsin

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 ay 2 hafta önce #18384 Yazan: nilüfer
nilüfer tarafından Görevlendirme konusunda yanıtlandı
GİH kapsamındaki bir memurun, 657 sayılı Kanunun 86 ncı maddesi kapsamında usulüne uygun olarak Mühendis kadrosuna atanması durumunda, (asaleten atamayı hangi makam yapıyorsa aynı makam tarafından vekaleten atama yapılmalı, unvan değişikliği sınavı hariç ilgilinin mühendis kadrosuna atanma şartlarını taşıyor olmalı) Kanunun 175 inci maddesi ve Yan ödeme kararnamesi hükümleri uyarınca ücret ve diğer ödeme farklarından yararlanması mümkün olabilir.
Boş mühendis kadrosuna kurum içinden atamaya örnek verecek olursam;
Mühendislik fakültelerinden mezun olmakla birlikte, Mühendis kadrosu dışındaki kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının, boş durumdaki Mühendis kadrolarına vekâlet atanması mümkündür.
Kurumları içinde, boş Mühendis kadrosuna usulüne uygun şekilde atanan diğer kadrolardaki memurlara, vekâlet görevinden dolayı ilave ödeme yapılır.
Örneğin, boş durumda olan 1.derece Mühendis kadrosuna, aynı kurumdan usulüne göre vekâleten atanan mühendislik fakültesi mezunu Devlet memuruna;
**Vekâlet aylığı: Vekâlet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, Mühendisin 1/1 aylığının [(gösterge + ek gösterge) X aylık katsayısı) üçte biri vekâlet aylığı olarak ödenir.
**Ek ödeme farkı: Asıl görevlerinde yararlanabildikleri ek ödeme oranının 1.derece Mühendis kadrosu için belirlenmiş ek ödeme oranından düşük olması durumunda, ek ödeme tutarları aradaki fark ödenir.
**Zam ve tazminat farkı: Asıl görevlerinde yararlanabildikleri zam ve tazminat miktarları toplamının 1.derece Mühendis kadrosu için geçerli olan zam ve tazminat miktarı toplamından düşük olması durumunda, aradaki fark ödenir.

İkinci sorunuza gelince, anladığım kadarıyla kişi belediye şirketinde özel hukuk hükümlerine göre çalışmaya başlamış ve memur veya sözleşmeli statüde kamu hukukuna göre personel istihdam edilen sağlık müdürlüğüne ait bir kadroya geçiş yapmak istiyor.
Eğer durum böyle ise, belediyeye ait bir memur kadrosuna geçiş yapamaz. MAHALLİ İDARELERE İLK DEFA ATANACAKLARA DAİR SINAV VE ATAMA YÖNETMELİĞİ’nde memur kadrolarına alınma usulü ayrıntılı şekilde düzenlenmiştir. Öte yandan naklen atama usulü ise 657 sayılı Kanunun 74 üncü maddesi kapsamında mümkün olabilmektedir.
Geçiş yapılmak istenen sözleşmeli bir pozisyon ise ve bu pozisyon Belediye Kanununun 49 uncu maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında ise, norm kadro sınırlamalarına uymak kaydıyla, yıllık sözleşmeyle tekniker istihdamı mümkün olabilir diye düşünüyorum. Bu şekilde istihdam için belediyeye bağlı bir şirkette görev alıyor olma ile açıkta olma arasında bir fark bulunmamaktadır.
Buna göre, ilgili belediyenin norm kadroları unvanları arasında yer alan unvanlardan olması şartıyla; tekniker pozisyonunda sözleşmeli personel istihdamı mümkün olabiliyor. Sözleşmeli personel olarak bu kapsamda işe girebilmek için; ilgili pozisyon için gerekli eğitim şartı ve diğer niteliklerin yanı sıra Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda aranan koşullara sahip olunması gerekir.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: kadir02

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.122 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.