logo yeni

calisanlar2 copy

Bir aylık ücretsiz izinde Sgk'yı kim öder?

Çok
1 hafta 6 gün önce #18322 Yazan: tenesk
Herkese iyi günler dilerim. Askerlik görevi için çalıştığım kamu kurumundan bir aylık ücretsiz izin aldım. Maaşım ayın 15inde yatıyor. Ben ayın 19unda ayrılacağım için benden primlerle beraber maaşımın 26 günlük kısmını geri yatirmami istediler.

Öteki ayın 20sinde işe döndüm. Yani 25 günlük maaşımı almam gerekiyordu. Fakat maaşım eksik yattı. Gidip sorduğumda devletin ben ücretsiz izindeyken primleri yatirmadigini söylediler çalıştığım kurumun mali bölümünde.

Yani ben bu durumda bir ay ücretsiz izin aldım fakat devlet benden iki ay prim desteğini kesti. Böyle bir şey mümkün müdür? Sadece izinde olduğum gün boyunca kesilmesi gerekmez mi? Benim bu maaşımı 5 günü eksik 25 günlük prim ve 25 günlük maaşımla almam gerekli değil miydi?

Araştırmalarıma göre devlet bir yıl boyunca ücretsiz izine ayrılan personelin sgksını yatırıyor.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 hafta 5 gün önce - 1 hafta 3 gün önce #18323 Yazan: osman1
osman1 tarafından Bir aylık ücretsiz izinde Sgk'yı kim öder? konusunda yanıtlandı
Aylıksız izin kullanan memurların, izin sürelerinin emeklilik haklarına ilişkin belirlemelerde göz önünde bulundurulabilmesi için, kesenek ve kurum karşılıklarının (sosyal güvenlik primlerinin) kendileri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılması gerekmektedir.

14/10/2008 ve sonrasında göreve başlamış olan (5510 sayılı Kanuna tabi) memurların, maaşlarını aldıktan sonra aylıksız izne ayrılmaları durumunda, peşin aldıkları aylıkların çalışılmayan sürelere isabet eden kısımlarının hesaplanmasında, brüt maaşlarından kesilmiş olan sosyal güvenlik primlerinin de hesaplamaya dahil edilmesi ve ayrıca, aybaşından sonra göreve dönmeleri halinde de o ay çalıştıkları süre dikkate alınarak prim kesintilerinin hesaplanması gerekmektedir.

Buna göre, peşin aldığınız maaşın iadesi sırasında çalışmadığınız günlere ilişkin primlerinde sizden alınmış olması ve göreve başladığınız tarih itibariyle o ay eksik çalıştığınız günlere isabet eden primlerinde hesaplamada dikkate alınması normal bir durum gibi görünüyor.
Son Düzenleme: 1 hafta 3 gün önce Düzenleyen:osman1
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tenesk

Çok
1 hafta 5 gün önce #18324 Yazan: tenesk
tenesk tarafından Bir aylık ücretsiz izinde Sgk'yı kim öder? konusunda yanıtlandı
Fakat şöyle bir durum var. Ben askere giderken 7100 tl olan maaşımın 6900 tlsini iade ettim. Sadece 4 gün çalışmış olarak görünüyordum ve bana primlerle beraber olduğu için bu kadar yüksek olduğunu ve dönüşte de maas günümden 4-5 gün geç gelip 25 gün çalışacağım için yaklaşık olarak aynı rakamda para alacağım soylendi.

Fakat bana sadece 5700 tl yattı. Yani 1200 tl primi benden bu ay da kestiler. Yani anlamadığım nokta şu: ben 5 gün çalıştığım ayda da 1200 tl primim yatirilmadi, 25 gün çalıştığımda da yatirilmadi. Yani bilgi eksikliğim var ama bu durumda mantık hatası var gibi geldi. Devlet ben bir gün izin alsam da 29 gün izin alsam da tüm sgk desteğini kesiyor mu benden?

Çok
1 hafta 4 gün önce - 1 hafta 3 gün önce #18325 Yazan: osman1
osman1 tarafından Bir aylık ücretsiz izinde Sgk'yı kim öder? konusunda yanıtlandı
14 Ekim 2008 tarihinden sonra göreva başlamış olanların ücretsiz izne ayrılmaları halinde, ücretsiz izne ayrıldıkları ayda çalışmadıkları günlere ilişkin maaş iadesi hesaplanırken; SGK primlerinden genel sağlık sigortası kişi primin (%5) ile kişi kesintisin (%9) ile malullük-yaşlılık-ölüm primi devlet katkısının (%11) çalışılmayan süreye isabet eden kısmı ilgili personelden geri alınmaktadır.
Ücretsiz izin dönüşünde ise, ay başına kadar olan süreye ilişkin maaş ödemesi yapılırken, kişi tarafından ödenmesi gereken primlerin o ay çalışılan günlere isabet eden kısmı kadar olan tutarı maaştan kesilmektedir.
Bu nedenle, geri alınan tutar ile göreve başladığınızda aldığınız maaş arasında, prim ödeme-geri almadan dolayı bir farklılık söz konusu olması kaçınılmazdır. Zira, ücretsiz izinli olunan dönemde genel sağlık sigortanız devam etmektedir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tenesk

Çok
1 hafta 3 gün önce #18326 Yazan: tenesk
tenesk tarafından Bir aylık ücretsiz izinde Sgk'yı kim öder? konusunda yanıtlandı
Yanılıyorsam lütfen düzeltin, eğer ben ayın 14'üne kadar çalışmış olup izne çıksam ve diğer ayın 14'ünde geri dönsem devlet benim 2 aylık primimi karşılamayacak öyle mi? Emin olmak için soruyorum.

Çok
1 hafta 3 gün önce - 1 hafta 3 gün önce #18327 Yazan: osman1
1 aylık priminizi ödemeyecek. 14 Mayıs'ta sonra aylıksız izin alsanız ve 14 Haziranda göreve başlasanız, 1 aylık priminiz (genel sağlık sigortası primi hariç) ödenmemiş olacaktır.
1 yıl boyunca kurumlarca ödenmeye devam edilen prim, sadece genel sağlık sigortası primidir. diğer primler ise ödenmemektedir.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.150 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.