logo yeni

calisanlar2 copy

Velayeti annede olan çocuk için sürekli görev yolluğu alınır mı?

Çok
1 yıl 1 ay önce #17907 Yazan: lubaluba
merhabalar, çocuğumun velayeti annesinde. Yeni görev yerine atandığımda sürekli görev yolluğuna çocuğumu da beyan etmiştim ve yolluğumu almıştım. Aradan 1,5 yıl geçtikten sonra eski çalıştığım kurumdan bana bir yazı gönderildi ve çocuğum için aldığım meblağın geri iadesi istendi. Bununla ilgili 6245 sayılı yasada velayeti elinde olmayan memura bu ödeme yapılmaz diye bir hüküm yok. Ben o dönem mahkeme kararı gereğince (boşanma) temmuz ayında 1 ay çocuğumu almıştım ve çocuğumun eski görev yerimde annesiyle eğitim hayatı devam ettiği için ikametini yanıma almam mümkün değildi. Ancak o dönem benimle birlikte yeni görev yerime hareket etmişti. Halen ikameti benimle olmamakla beraber hafta sonları gidip alarak kendi yanıma getiriyorum çocuğumu. Bu bakımdan çocuğumla ilgili aldığım yolluğun benden geri istenmesi doğrumudur? ve buna ilişkin yasal bir dayanak varmıdır? Şayet idari dava açmam halinde sonuç lehime olurmu?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 yıl 1 ay önce #17912 Yazan: osman1
Çocuğunuzdan dolayı sürekli görev harcırahı (aile masrafı) alabilmeniz için, harcırah verilmesini gerektiren olay sırasında çocuğa bakmakla yükümlü olmanız ve çocuğun sizinle beraber yaşıyor olması gerekir. Velayetine sahip olmadığınız ve kısa sürelerle yanınızda bulunan çocuktan dolayı sürekli görev harcırahını hak etmeyeceğinizi düşünmekteyim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 hafta 49 dakika önce #18599 Yazan: lubaluba
idare tarafından ödeme yapılmışsa bu ödemenin geri alınması için 60 gün süre şartı (en geç 60 gün içinde) bulunmaktadır. Konuyu idari Mahkemeye taşıdım ve kazandım. Danıştay'ın 1973 tarihli bu konuya ilişkin kararı ile Muhasebat Genel Müdürlüğünün 16 sıra nolu genelgesi bunu çok açık bir şekilde belirtmiş. Öyle idareler istediği zaman geri alabilir diye birşey yok.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.183 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.