logo yeni

calisanlar2 copy

aile yardımı

Çok
7 yıl 4 ay önce #2470 Yazan: çoban
aile yardımı, çoban tarafından oluşturuldu
Sayın editör benim eşim özel bir ana okulunda staj yaptı bu stajı esnasında 9 ay boyunca parça parça bazı aylar 4 gün bazı aylar 10 gün bazı aylar daha fazla olmak üzere toplamda 100 gün kadar sigorta yapılmış. Bu sigortanın derece bölümünde 7 yazıyor ve emeklilik için toplam gün sayısında gözükmüyor. Şimdi benden eşimin stajer olarak çalışmış olduğu dönemdeki aile yardımını kesecekler benim ne yapmam gerekiyor. Birde aile yardımı sigortalı göründüğü gün olarak mı hesaplanıyor. Yoksa 4 gün sigortalı olsa dahi tüm ay için mi kesiliyor.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 4 ay önce #2473 Yazan: papatya
papatya tarafından aile yardımı konusunda yanıtlandı

çoban Yazan:: Sayın editör benim eşim özel bir ana okulunda staj yaptı bu stajı esnasında 9 ay boyunca parça parça bazı aylar 4 gün bazı aylar 10 gün bazı aylar daha fazla olmak üzere toplamda 100 gün kadar sigorta yapılmış. Bu sigortanın derece bölümünde 7 yazıyor ve emeklilik için toplam gün sayısında gözükmüyor. Şimdi benden eşimin stajer olarak çalışmış olduğu dönemdeki aile yardımını kesecekler benim ne yapmam gerekiyor. Birde aile yardımı sigortalı göründüğü gün olarak mı hesaplanıyor. Yoksa 4 gün sigortalı olsa dahi tüm ay için mi kesiliyor.


Sayın ÇOBAN,

Memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için aile yardımı ödenmektedir.

Geçici süreli de olsa, menfaat karşılığı çalışan veya aylık almamakla birlikte ticari sayılabilecek bir faaliyet yürütmek amacıyla sosyal güvenlik kurumuyla ilişkilendirilen eş için; çalıştığı ya da sosyal güvenlik kurumuyla ilişkilendirilmesi devam ettiği sürece, memura aile yardımı ödeneği verilmez.

Ancak, staj amacıyla yapılan çalışmalar karşılığında gelir elde edilmesi ve bu çalışmalar nedeniyle sosyal güvenlik kurumuyla ilişkilendirilmeden dolayı, eş için aile yardımı alınmasına engel bir durum bulunmadığını düşünmekteyim. Memurunyeri.com da yer alan "her yönüyle aile yardımı" başlıklı makalede de bu yönde değerlendirme yapılmıştır.

Yapılan Stajın, menfaat sağlama amacına yönelik bir çalışma olmaması ve ticari bir faaliyet sayılmaması nedeniyle, bu dönem içerisinde sosyal güvenlik primlerinin yatırılmış olmasının aile yardımı ile herhangi bir ilgisi bulunmayacaktır. Eşin için aile yardımı ödenmesinin şartı, eşin "her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaması " veya "herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almaması" dır. Staj ve stajda prim yatırılması bu şartlara aykırılık oluşturmaz.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 4 ay önce #2475 Yazan: çoban
çoban tarafından aile yardımı konusunda yanıtlandı
Birde sigorta listesinde 4a olarak geçiyor. Derece Kadro Kıdem yazan kısmında 7 yazıyor ve emekli için günden sayılmıyor. Daha önce özel sektörde çalışmıştı onlar ise 1 olarak gözüküyor. Bu 1 veya 7 nin anlamı ne oluyor. Hakkımı savuna bilmek için ayrıntılı bir bilgi alabileceğim neresi var beni yönlendirebilirmisiniz.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 4 ay önce #2476 Yazan: papatya
papatya tarafından aile yardımı konusunda yanıtlandı

çoban Yazan:: Birde sigorta listesinde 4a olarak geçiyor. Derece Kadro Kıdem yazan kısmında 7 yazıyor ve emekli için günden sayılmıyor. Daha önce özel sektörde çalışmıştı onlar ise 1 olarak gözüküyor. Bu 1 veya 7 nin anlamı ne oluyor. Hakkımı savuna bilmek için ayrıntılı bir bilgi alabileceğim neresi var beni yönlendirebilirmisiniz.


Sayın ÇOBAN,

Sigorta primine ilişkin verdiğiniz bilgilerin aile yardımı ile doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır. Önemli olan, eşinizin menfaat elde etmek için çalışıyor (bir işyerinde ya da özel olarak) olup olmadığı ile, sosyal güvenlik kuruluşundan aylık alıp almadığıdır. Stajın bu kapsamda değerlendirilemeyeceğinin açık bir konu olduğunu düşünmekteyim.
Ancak kurumunuz çok açık hükümlere rağmen bile hakkınızda aksi işlemler tesis edebilir. Aile yardımına ilişkin 657 sayılı Kanun hükmünü hatırlatarak, stajın maddede belirtilen sınırlar içerisinde kaldığını ifade edebilirsiniz. Buna rağmen de geri ödemenizin istenmesi durumunda, Kamu Denetçiliği Kurumuna şikayette bulunabileceğiniz gibi, doğrudan idarenin geri isteme işlemine karşı dava açmanız da mümkündür.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.150 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.