logo yeni

666 s. KHK iptali

Çok
5 yıl 2 ay önce #2405 Yazan: h_k_yavuz
h_k_yavuz tarafından 666 s. KHK iptali konusunda yanıtlandı

osman1 Yazan:: Papatya hanım, mesajı yazan ve "bu iki yazıyı okumanız yeterli olabilir.." diyen arkadaşa, iki yazıyı siz okuyun ve üstüne de anayasayı mı okuyun diyorsunuz :)

Papatya hanima teşekürler. En azından okuduğum yazıların bu hususta geçersiz olduğunu görmüş oldum.
Ama bazı vatandaşlar ki sanırsam araştırmaya değilde hazıra konan türlerinden oluyor başkalarının yaptıkları ile dalga geçmeye veya ovunmeye çok meraklilar. Keşke o yönlerini biraz da yararlı işler için yapsalar.
Ayrıca ben papatya hanima bilgiclik anlamında birsey ifade etmedim. Sadece buldugum 2 yazıyı örnek gösterip bunlara baksanız yeterli gelebilir dedim..
Saolun bizim halkımız açık aramaya çok meraklı...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 2 ay önce #2406 Yazan: papatya
papatya tarafından 666 s. KHK iptali konusunda yanıtlandı
Sayın YAVUZ,

Önceki mesajınızda ifade ettiğiniz hususları paylaşımınızın, konuya ilişkin açıklama yapmama sebep olduğu için, bu alanda farklı bilgi sahibi olanların istifadesine katkı sağlamış olduğunu düşünüyorum.

Sayın OSMAN1,

Mesajımda yer verdiğim ifadeler, Sayın YAVUZ'un mesajında belirttiği hususlar konusunda, bilgim dahilinde açıklama yapmaktan ibarettir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Çok
5 yıl 2 ay önce #2407 Yazan: osman1
osman1 tarafından 666 s. KHK iptali konusunda yanıtlandı
Arkadaşlar, espri yapma düşüncesiyle mesajı yazarken sanırım biraz abartmışım. Özür dilerim... :(

Çok
5 yıl 2 ay önce #2451 Yazan: m.uzman
m.uzman tarafından 666 s. KHK iptali konusunda yanıtlandı
AYM nin iptal kararlarının geriye yürümediğine tamam.Ama benim şöyle bir sorum olacak: 02/08/2013 tarihinde 6495 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Bu kanunun 73. maddesi 666 sayılı KHK da yer alan ve söz konusu 6 kurumun maaşlarını düzenleyen hükmü aynen olduğu gibi içermektedir. Ve bu metinde yer alan ifadeyle " ........ kurumlarına ilk kez ve ya yeniden atanan personeller ...." İlk kez veya yeniden atanan personeller ifadesi çok kritik. Buradaki ilk kezden kasıt 6495 sayılı kanunun yürürlük tarihi olan 02/08/2013 değil midir? Bu durumda bu tarihten önce ancak 666 KHK döneminde bu kurumlara atanmış personellerin hak kaybına neden olmuyor mu?

Nitekim AYM nin iptal gerekçesi yetki kanununa dayanıyor. Yani AYM şekilden inceleme yapıyor, esastan bir incelme neticesinde iptal etmek de değil...

Çok
5 yıl 2 ay önce #2454 Yazan: papatya
papatya tarafından 666 s. KHK iptali konusunda yanıtlandı

m.uzman Yazan:: AYM nin iptal kararlarının geriye yürümediğine tamam.Ama benim şöyle bir sorum olacak: 02/08/2013 tarihinde 6495 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Bu kanunun 73. maddesi 666 sayılı KHK da yer alan ve söz konusu 6 kurumun maaşlarını düzenleyen hükmü aynen olduğu gibi içermektedir. Ve bu metinde yer alan ifadeyle " ........ kurumlarına ilk kez ve ya yeniden atanan personeller ...." İlk kez veya yeniden atanan personeller ifadesi çok kritik. Buradaki ilk kezden kasıt 6495 sayılı kanunun yürürlük tarihi olan 02/08/2013 değil midir? Bu durumda bu tarihten önce ancak 666 KHK döneminde bu kurumlara atanmış personellerin hak kaybına neden olmuyor mu?

Nitekim AYM nin iptal gerekçesi yetki kanununa dayanıyor. Yani AYM şekilden inceleme yapıyor, esastan bir incelme neticesinde iptal etmek de değil...

Diğer bir başlık altında benzer konuya şu açıklamayı yaptım.

Söz edilen düzenleme şu şekildedir.

“EK MADDE 11- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra;

(iptal edilen ve yeniden düzenlenen hüküm) b) 5018 sayılı Kanuna ekli (III) sayılı Cetvelde sayılan düzenleyici ve denetleyici kurumların kadro ve pozisyonlarına ilk defa veya yeniden atanan…”

İptal hükmü henüz yürürlüğe henüz girmemiştir. Öte yandan Anayasa Mahkemesi iptal kararları geriye yürümemektedir ve yürürlüğe gireceği tarihten sonra hüküm ifade edecektir. Yürürlüğe gireceği tarihte ise zaten aynı alanda düzenleme yapılmış olduğu ve aylardan beridir uygulandığı görülecektir. İptal kararının yürürlüğe gireceği tarihte yasal bir boşluk da söz konusu olmayacaktır.

Buna göre, maddenin mevcut hali şu şekilde yorumlanabilir: EK madde 11, 15 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten sonra düzenleyici ve denetleyici kurumların kadro ve pozisyonlarına ilk defa veya yeniden atananlar hakkında uygulanabilecektir.

Ancak, buna rağmen konu hakkında farklı düşüncesi olanların, Anayasa Mahkemesinin iptal kararının yürürlüğe gireceği tarihten sonra, mali haklarının ödenmesi konusunda kurumlarına yapacakları başvurularının reddedilmesi durumunda, iptal kararını ve yeni düzenlemeyi yanlış anladığı iddiasıyla idarenin işlemine karşı idari yargıda dava açmaları da mümkün bulunmaktadır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Çok
5 yıl 2 ay önce #2487 Yazan: m.uzman
m.uzman tarafından 666 s. KHK iptali konusunda yanıtlandı
Bu KHK da olmayı hak eden diğer bir çok kamu kurum/kuruluşu varken iş sözleşmesi ile çalışan, haftada 45 saat çalışan devlet memurlarının sahip olduğu servis ve yemek gibi yada diğer sosyal yardımlardan mahrum olan kurumların bu kKHK da yer almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.611 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.