logo yeni

calisanlar2 copy

SÖZLEŞMELİ PERSONEL MAAŞ HACZİ AİLE YARDIMI HACZEDİLİRMİ?

Çok
9 ay 5 gün önce #17232 Yazan: Muhammet42
Resmi kurumda 4b sözleşmeli personel olarak çalışmaktayım.Maaşımda haciz var.Muhasebe maaşımdan agi hariç kesinti yapılacağını söylüyor.Devle memurlarının mali haklar ilgili 203 maddesinde aile yardımı haczedilemez.Sizce 4b içinde aile yardımı haczedilirmi,haczedilemezmi?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
9 ay 5 gün önce - 9 ay 5 gün önce #17234 Yazan: nilüfer
375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 8 inci maddesinde “… kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları ile döner sermaye işletmelerinde sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlerden aile yardımı ödeneğinden veya başka bir ad altında da olsa aynı amaçla yapılan herhangi bir ödemeden yararlanamayanlara, Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenir.” denilmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Aile yardımı ödeneğinin ödeme usulü” başlıklı 2013 üncü maddesinde ise “Aile yardımı ödenekleri hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve borç için haczedilemez.” hükmü yer almıştır.

Bu itibarla, sözleşmeli personele eş ve çocuk durumlarına göre her ay aylık ücretleri ile birlikte ödenen aile yardımı ödeneği, Devlet memurlarına ödenen usule uygun şekilde ödendiğinden, bu ödemeler hacze konu edilemez.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.
Son Düzenleme: 9 ay 5 gün önce Düzenleyen:nilüfer
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Muhammet42

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
9 ay 4 gün önce #17236 Yazan: Muhammet42
tşkler nilüfer hanım

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.148 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.