logo yeni

calisanlar2 copy

E-Bordro Nedir ?

Çok
2 yıl 3 ay önce - 2 yıl 3 ay önce #17140 Yazan: bipixel
E-Bordro Nedir ?, bipixel tarafından oluşturuldu
e-Bordro nedir?
Bir işletmede, her bir çalışan için ödenen ücretlerin yer aldığı ayrıntılı tabloya bordro denilir. Bu tablo, İş Kanununa göre düzenlenir. Şirketler tarafından, tüm çalışanlar için her ay ödenen ücretlerin dökümü bordroda yer alıyor.

Nitekim çalışanlar, e-Devlet resmi sitesi üzerinden de, e-Bordro olarak kendilerine ait sorgulamalarını yapabilmektedir. Bilindiği üzere şirketlerin en değerli kaynaklarından birisi insan kaynağıdır ve rakiplerine fark attıkları alanların başında da kalifiye ve yetkin insan kaynağı gelmektedir. İnsan Kaynakları süreçlerinin etkin ve verimli yönetilebilmesi için bir yazılım çözümüne ihtiyaç vardır. Personellerin maaş bilgilerini artık online olarak takip edebilirsiniz. E bordro sorgulama sizin için evraklarla uğraşmaktan daha kolay olacak. Sisteme giriş kolay , internet üzerinde tek tıkla istediğiniz tüm detayları hızlıca çıktı alabilirsiniz.

Uyumsoft İnsan Kaynakları Yönetimi sisteminde bir çalışana ilişkin yüzlerce veri bir arada tutulabilir ve güncel verilere hızlı bir şekilde ulaşılmaktadır. İnsan kaynakları çözümleri, İK birimlerinin üzerinden tüm dosya yükünü almakla kalmayıp, gerçekçi performans analizleri, kapsamlı eğitim ve etkili kariyer planlama gibi tüm süreçleri sunmaktadır. Hem kişisel, hem kurumsal gelişimi tetikleyecek bir altyapıda, işe alımdan emekliliğe kadar tüm aşamalar yer almaktadır. Bir insan kaynakları (Human Resources Management – HRM) yönetiminin işlevselliği noktasında, planlama, işe alım, eğitim, performans takibi, kariyer planlaması, iş değerleme ve bu yazımızın başlığını oluşturan bordro gibi süreçler bulunmaktadır.

İnternet tabanlı İK çözümleri, yöneticilerin veya çalışanların, dünyanın herhangi bir yerinden istediği verilere anında erişim imkanlarını da sağlamaktadır.


e-Bordro yönetimi hangi süreçleri kapsıyor
Kurumsal ücret politikaları çerçevesinde, tüm bordro işlemlerinin, farklı mevzuatlara uygun hesaplanabilmesi için etkin ve esnek bir yazılım çözümü gerekmektedir. e-Bordro nedir konulu bu yazımızda anlaşılacağı üzere, bordro ile ilgili tüm alt başlıklar yazılım çözümünün içinde yer almalıdır.

Alt başlıklar arasında; konsolide raporlama; değişik ücret ve ödenek gruplarına dayalı ücret hesaplama; firmaya özel ücret hesaplama ya da çoklu bordro modelleri oluşturma; holding ve çokuluslu şirketlere özel birden fazla mevzuata uyum; SGK ve bankalara kolay veri aktarımı ve raporlama; tüm bordro bilgilerinin tarihsel olarak yönetilmesi; tarih bağımsız bordro hesaplama ve raporlama; şirket portalinden ve e-posta ile bordro paylaşımı;

kanuni teşvik ve indirimlerde sistemsel destek; bireysel ve toplu puantaj ve tahakkuk oluşturma; pdks sistemleri ile entegrasyon; elektronik puantaj onay zinciri ve yasal ve yönetsel raporlama ihtiyaçlarını karşılama süreçleri bulunuyor.


Kurumsal Performans Yönetim Sistemi nasıl yapılıyor
Topluluk ve şirket stratejileri doğrultusunda belirlenen hedeflerin, tüm yönetim seviyelerine yaygınlaştırılması iş sürecinin temelini oluştururken,

tüm kaynakların etkin kullanımı hedefleniyor. Burada öncelikle amaçların, yönetim, yatırım, gelişim ve operasyonel planların oluşturması sağlanıyor. Amaç ve planlar ile ilişkilendirilmiş hedeflerin belirlenmesi; stratejik hedeflerin belirlenmesi;

bütçe hedeflerinin belirlenmesi; proje hedefleri belirlenerek tpı, kpı ve mpı gibi ölçüm yöntemlerinin oluşturulması; proje bileşenlerinin ve tasklarının hedef olarak belirlenmesi ve proje hedefleri ile ilişkilendirme; bölüm iş ve kalite hedeflerinin belirlenmesi; kurumsal hedefler ile personel hedeflerinin ilişkilendirilmesi ve personele özgü hedef belirleme; hedef ölçüm yöntemlerinin belirlenerek aralarında

Uyumsoft ERP gibi programlardan veri transferinin alınması; hesaplama yöntemlerinin parametrik belirlenmesi; dönemsel değerlendirme ve tüm süreçler ile ilişkilendirme gibi alt başlıklar yer alıyor.


Seçme ve Yerleştirme sistemi nasıl işliyor
Bir işletmede, seçme ve yerleştirme süreçleri, şirketlerin hedef ve ilkelerinden yola çıkılarak, doğru pozisyona doğru adayları yerleştirerek, hızlı, basit ve etkili bir yönetim ile kurumun marka değerine katkı sağlamaktadır.

Elektronik ortamda personel taleplerinin alınması; beklenen yetkinlik ve yeterliliklerin belirlenmesi; aday havuzu oluşturma; esnek aday sorgulama; aday mülakat süreci; mülakat değerlendirme süreci; sınav ve anket uygulamaları; referans araştırma yöntemi; işe alma ve raporlama gibi bölümler bulunuyor.


Ücret Yönetim Sistemi nasıl işliyor
Yeni istihdam ve mevcut iş gücü için, hem piyasa ile dengeli, hem de iç dinamikleri bozmayacak tutarlı ve adil bir ücret sistemi belirleyerek, bu sistemi hatasız bir biçimde sürdürebilmek gerekiyor. Bu süreçte, faktör ücreti ile skala belirleme; yetkinlik fonksiyon kriterlerinin belirlenmesi; fonksiyon kriterleri ile personel yetkinliklerinin hesaplanması; işe uygunluk; yetkinlik puanının ortaya çıkarılması; yetkinlik puanı ile aynı görevdeki personele skala içerisinde ücret belirleme; personel bazlı ücretlerin ortaya çıkarılması; performans sonuçları ile ilişkilendirme; dönemsel ücret artışlarının sağlam esaslara dayandırılması; şirkete özgü raporlamalar yer alıyor.

Kariyer Yönetim Sistemi nasıl gerçekleşiyor

Personel memnuniyetinin ve verimliliğinin artırılması için personelin yetenek ve ilgi alanları kapsamında gelişimini planlayarak kariyer ilerletme faaliyetlerine yeni nesil çözümler sunuluyor. Bu süreçte de, iş ailelerini oluşturma; görevlerin gerektirdiği beceri ve yetkinlikleri belirme; personelin mevcut beceri ve yetkinliklerini belirleme; personel ile görev yetkinliklerinin kıyaslama; kariyer yollarını belirleme; kariyer yollarında gerekli olan fonksiyonları belirleme; personel için kariyer haritasında nasıl bir yol izleyeceğini belirleme; personelin geliştirmesi gereken yetkinlik ve yeterlilikleri ortaya çıkarma; kritik görevler ve bu görevlere ilişkin süreçleri belirleme ve yedekleme planları oluşturma gibi alt bölümler bulunuyor.


İş değerleme sistemi nasıl gerçekleşiyor
İnsan Kaynakları çözümünün içinde, ücret politikalarının sağlam esaslara dayandırılması amacıyla işlerin birbirlerine oranla değerlerinin tespit edilerek, bu işlere verilecek ücretlerin daha adil ve eşitlikçi belirlenmesine imkan sağlanıyor.
Bu süreçte; faktör değerlendirme yöntemi ile görevlerin şirket içerisindeki değerinin puanlama yapılarak belirlenmesi; şirkete özgü faktörlerin belirlenmesi; faktör hesaplama yönteminin oluşturulması;

faktör ağırlıklarının belirlenmesi; görevlerin faktörler ile değerlendirilmesi; işlerin uyumlu hale getirilmesi; görev faktör puanının ortaya çıkarılması; iç ve dış kıyaslama; bir faktör puanının ücret karşılığının belirlenmesi ve ücret baz puanının oluşturulması imkanı bulunuyor.


Hakediş Takip Sistemi nasıl yapılıyor
Hakediş Takip Sistemi ile yasal sorumluluklara etkin çözümler; arasında;

Taşeron firma bünyesinde çalışan personelin takibi (ücret, fazla mesai, yol, yemek, iş kıyafeti, zimmet, izin, ihbar ve kıdem tazminatı, işe giriş ve çıkış, vergi ve sgk gibi ödemelerinin yasal çerçevede takibi) ile Taşeron firmalardan alınan hizmetin takibi

(şartname ve sözleşmelere uygun gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği hususunun kontrol ve takibinin yapılması) ve şirketlere ödenecek hak edişlerin hesaplanması gibi süreçler yer almaktadır.

Kaynak: https://www.uyumsoft.com/e-bordro-nedir/
Son Düzenleme: 2 yıl 3 ay önce Düzenleyen:bipixel

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.139 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.