logo yeni

calisanlar2 copy

Ünvan değişikliği hk.

Çok
4 ay 3 hafta önce #17665 Yazan: mgurkan
mgurkan tarafından Ünvan değişikliği hk. konusunda yanıtlandı
AKADEMİK PERSONEL HANGİ UNVANLARA GEÇİŞ YAPABİLİR?
Akademik personelin hangi unvanlara geçiş yapabileceği hususu Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğinin ek 1. maddesinde yer almıştır. Bu madde şu şekildedir:
" Ek Madde 1-(Ek: 21.5.2000 tarih ve 2000/1231 sayılı B.K.K., R.G. 21.12.2000 - 24267 ) Kurumlar aynı unvana veya bu unvanın bulunduğu aynı alt gruptaki diğer unvanlara veya daha alt unvanlara naklen atama yapabilir. Diğer personel kanunlarına tabi olanların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi görevlere atanmalarında ihraz ettikleri unvanlar, aynı unvanın olmaması halinde öğrenim durumu ve ihraz ettiği unvanla birlikte atanacağı unvan ve Devlet Personel Başkanlığının olumlu görüşü dikkate alınır. İlk defa açıktan atamalarda bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz."
Diğer taraftan akademik personel genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Öğretim üyeleri ve öğretim üyeleri dışında kalan öğretim elemanları...
1- Öğretim üyeleri: Profesör, doçent ve yardımcı doçentleri ifade eden öğretim üyeleri uygulamada görevde yükselme yönetmeliği kapsamı dışındadır. Buna göre bir profesör eğer her iki tarafca da uygun görülmesi halinde bir kamu kurumundaki şube müdürü veya şef kadrosuna atanabilmektedir.
2- Öğretim üyesi dışında kalan öğretim elemanları: Araş. gör, uzman, öğretim görevlisi, çevirici, okutman ve eğitim öğretim planlamacısı kadroları bu kapsamdadır. Bu kapsamda olanların kamu kurumlarına memur olarak atanmalarında iki durum bulunmaktadır.
a- Öğrenim durumları itibariyle kazanmış oldukları unvanlara atanmaları: Bu halde,
1-Azami adaylık süresi kadar çalışmış olmak kaydıyla,
2-Görevde Yükselme Sınavına tabi olmaksızın,
3-Devlet Personel Başkanlığının olumlu görüşüne ihtiyaç olmaksızın atanabilirler.
b- Öğrenim durumu itibariyle atanabileceği bir kadronun bulunmaması durumu: Bu halde,
1- Azami adaylık süresi kadar çalışmış olmak kaydıyla,
2- Devlet Personel Başkanlığının olumlu görüşü,
3-Görevde Yükselme sınavına tabi olmaksızın,
kendisine uygun başka bir kadroya muvafakat yolu ile veya istifa ettikten sonra açıktan atama prosedürüyle atanabilir.

Örneğin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalışan bir kişi 657 sayılı Kanun kapsamındaki bir kadroya öğrenim durumu itibariyle haiz olduğu unvana göre atanabilir. Bu örneğe göre kişi İnşaat mühendisliği bölümü mezunu ise 2 yıl araştırma görevlisi olarak çalışmak kaydıyla 657 sayılı kanun kapsamındaki mühendis kadrosuna yukarıdaki belirtilen şartlar çerçevesinde atanabilir. Şayet mühendis kadrosu yok ise diğer unvanlara atanıp atanmayacağına ilişkin olarak yukarıda belirtilen şartlar çerçevesinde Devlet Personel Başkanlığından olumlu görüş alınması gerekmektedir. Örneğin söz konusu bu araştırma görevlisinin şefliğe atanıp atanamayacağı konusunda, kamu kurumunun Devlet Personel Başkanlığından olumlu görüş alınması gerekmektedir.

Bu görüş bizim durumumuza katkı sunmaz mı? Sonuçta bizlerde diğer personel kanunlarına tabii idik. (926 sayılı personel kanununa) Yönetmelik şu sayılı bu sayılı personel kanunu dememiş, 657 hariç diğer tüm personel kanunlarına tabii olanları tanımlamış. Yanılıyor muyum?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 ay 2 hafta önce #17671 Yazan: Expert2010
Expert2010 tarafından Ünvan değişikliği hk. konusunda yanıtlandı
mgurkan kardeşim merhaba. Öncelikle okuma azmini çok beğendim. Tebrik ediyorum.

Bende senin gibi askeri personel iken memuriyete geçtim ve bilgisayar programcılığı önlisans mezunuyum. Teknik hizmetlerr geçmem için ünvan değişikliği sınavına girmen ve başarılı olman gerekiyor tabiki. Ancak senin durum biraz farklı. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki tekm ünvanlara teknik bölüm mezunu olarak mracat etmek gerekiyor. Senin tamamladığın lisans ve tezsiz yüksek lisans hangi bölümlerde önce onu bilmek gerekli. Bilg. Prog. Teknik bölüm ancak lisans ve yüksek lisansın teknik değil ise sadece bir diplomamı kullanarak teknik bölüme geçebilirsin. Yani lisansın ve sonrası teknik değilse ve sen tekniğe geçmek istiyorsan önlisans diplomamı kullanacaksın. Ancak diğer diplomatların yok sayılacak. Detay istersen 05456051611 whatsaptan mesaj atabilirsin.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mgurkan

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.135 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.