logo yeni

calisanlar2 copy

bedelli askerlik

Çok
2 yıl 3 ay önce #17023 Yazan: yılmazdurmaz
bedelli askerlik, yılmazdurmaz tarafından oluşturuldu
Merhaba. Bedelli askerlik nedeniyle ücretsiz izne ayrılan memur terhis olduktan sonra 30 gün içinde mi yoksa terhisi takip eden gün mü kurumuna başvurmalıdır?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 yıl 3 ay önce #17024 Yazan: nilüfer
nilüfer tarafından bedelli askerlik konusunda yanıtlandı
3 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanan 7146 sayılı Kanun, belli bir tutar bedelin ödenmesi ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri şartıyla askerlik hizmetinin bazı kişiler için yerine getirilmiş sayılacağına ve ayrıca bu düzenlemeden yararlananların "temel askerlik eğitimi süresince" çalıştıkları kurumlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli sayılacaklarına hükmetmiştir.
Ancak, söz konusu Kanunda temel askerlik eğitimi bitiminde yeniden göreve dönmenin nasıl olacağına ilişkin başka bir hükme de yer verilmemiştir.

Öte yandan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre, muvazzaf askerliğe ayrılan memurlar, askerlik süresince görev yerleri saklı kalmak kaydıyla aylıksız izinli sayılmakta ve bu şekilde aylıksız izin kullananların göreve dönüşlerinin nasıl olacağı da düzenlenmiş bulunmaktadır.
657 sayılı Kanundaki belirlemeye göre, aylıksız izinli sayılmak suretiyle askere giden memurlar, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumuna başvuruda bulunmaları durumunda, başvuru tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde göreve başlatılmaktadırlar.

Bu itibarla, 21 günlük temel askerlik eğitimi yapmaya bağlı bedelli askerlik uygulamasında göreve dönüş için farklı bir düzenleme getirilmemiş olduğundan, bu şekilde askere gittiği için kendisine aylıksız izin verilen memurların göreve dönüşleri, askere gittiği için aylıksız izin kullanan diğer memurların göreve dönüş uygulaması ile aynı şekilde olacaktır.

Yani, 21 günlük askerlik süresinin bitiminden itibaren en geç 30 gün içerisinde ilgilinin kurumuna müracaat ederek göreve başlama isteğinde bulunması ve kurumun da bu müracaattan itibaren en geç 30 gün içerisinde ilgiliyi göreve başlatması gerekecektir.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.127 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.