logo yeni

calisanlar2 copy

Naklen atanan personelin banka promosyonunda muhatabı kim?

Çok
2 yıl 7 ay önce #16898 Yazan: barbaros
Bir personel naklen başka bir kuruma atanarak geçiş yapmıştır.

Geçilen kurum birkaç ay önce 3 yıllık maaş promosyonu anlaşması (2018-2019-2020) yapmıştır.

Personel eski kurumunda (2017-2018-2019) yılları için promosyon almıştır ve promosyon sözleşmesinde kurumdan naklen ayrılan personelden herhangi bir ödeme talep edilmeyeceğine dair hüküm bulunmaktadır.

Yeni kurumdaki maaş bankası 3-4 aydır maaş alınmasına karşın herhangi bir promosyon ödemesi yapmadığı gibi şifahen daha önce maaş promosyonu alındığını sadece 2020 yılı için ödeme yapabileceğini ifade etmiştir. (Promosyon sözleşmesinde sonradan naklen personele kalan süreyle orantılı kıst promosyon ödemesi yapılacağına dair hüküm bulunmaktadır. )

Bu durumda, 1-) Bankayı Tüketici Hakem Heyetine şikayet, 2) Kurumu KDK'ye şikayet, 3-) Direk dava açma

seçeneklerinden hangisi yapılmalı ve muhatap olarak kim dikkate alınmalıdır?

Görüşlerinizi bekliyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 yıl 7 ay önce #16899 Yazan: muna
promosyonlar maaş karşılığı ödendiğinden, aynı dönemin maaşına iki defa promosyon ödenme gibi bir duruma, yapılacak başvurularda olumlu cevap alınmayabilir diye düşünüyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 yıl 7 ay önce #16900 Yazan: barbaros
her iki banka farklı bankalar. önceki banka kamu bankası yeni banka ise özel bir banka. önceden alınan promosyon eski kurumu ve eski bankayı bağlar. başka bir banka diğer bankadan alınan promosyonu gerekçe göstererek kendisinden alınması gereken tutardan mahsup etmeye çalışması (ki eski sözleşmede naklen ayrılan personelden bedel talep edilmeyeceğine yönelik hüküm var) hukuken sakat gözüküyor.

kurum değiştiren ve hatta eski kurumunun yaptığı sözleşmede kurumdan ayrılan personelden kalan süre kadar promosyon iadesi hükmü olan bir personele promosyon tutarının yeni kurumunda eksik ödenmesi sonrasında kamu denetçiliği kurumu eksik promosyon ödenmesinin yerinde olmadığını değerlendirmiş ve "önceki görev yerinde almış olduğu promosyon tutarının ayrıldıktan sonraki süreye tekabül eden kısmının iadesi, maaş ödeme sözleşmesinde aksine hüküm olmamak kaydıyla dürüstlük kuralının bir gereği olsa da bu durumu talep edecek taraf, borç ilişkilerinin nisbiliği ilkesi gereğince sözleşmenin tarafı olan eski kurumu olmaktadır." şeklinde bir görüşle personele promosyon tutarının tamamının ödenmesi gerektiği yönünde tavsiye kararı almış.

dolayısıyla görüşünüze zaten katılmıyorum, süreç hakkında en sağlıklı ve kestirme yol hakkında görüşlerinizi bekliyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 yıl 7 ay önce - 2 yıl 7 ay önce #16901 Yazan: kuzey
barbaros'un dediği doğru gibi, ama aynı maaş için iki defa promosyon alınmasının etik yönü ise muna'nın değerlendirmesine uygun düşüyor sanki.
Kamu denetçiliği kurumunun öyle bir kararı varsa, kuruma o kararla müracaat edip promosyonun tamamı talep edilebilir, verilmiyorsa da yeniden kamu denetçiliği kurumuna başvurulabilir.
Son Düzenleme: 2 yıl 7 ay önce Düzenleyen:kuzey

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.135 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.