logo yeni

Fotoğrafçılık ve kameramanlık GİH midir.TH mi ?

Çok
5 ay 3 hafta önce #16785 Yazan: fuatdundar
Herkese merhabalar konu hakkında yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Endüstri meslek lisesi harita ve kadastro bölümü mezunuyum.

Bir kamu kuruluşunda teknik hizmetler sınıfında Teknisyen ünvanlı kadroda görev yapmaktayım.

Bu yıl Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Görsel-İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Programından (2 yıllık önlisans) mezun oldum.

Bilindiği üzere Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) bu bölüm mezunlarına tekniker ünvanı vermektedir.

Mezuniyet belgemi kurumuma ibraz etmem halinde tekniker ünvanı için öngörülen zam ve tazminatlardan yararlanıp yararlanamayacağım hususunda görüş ve bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim. Çalıştığım kurum bu bölüm mezunlarının Maliye Bakanlığınca (GİH) Genel Ve İdari Hizmetler sınıfında değerlendirildiğini söyleyip intibakımı yapmamaktadır. Yani Yüksek Öğretim Kurumu Teknikersin diyor, Maliye Bakanlığı değilsin diyor. Çeşitli forum sitelerinde araştırdığım ve gördüğüm kadarıyla aynı bölümden mezun olup üç derece ilerlemesi ve Tekniker için belirlenen zam ve tazminatlardan yararlanmak gibi haklarını alan çok sayıda arkadaşım olduğunu gördüm. Kurumumu bu konuda ikna edemiyorum benimle aynı sorunları yaşamış ve çözüme kavuşturmuş olan arkadaşların görüşlerine ihtiyacım var.
Yazının sonunda verdiğim adreste; konuyla ilgili örnek teşkil edebilecek Devlet Personel Başkanlığının sitesinin Görüşler bölümünde bulduğum bir görüş yazısı var konu içeriği benimkiyle tamamen aynı sadece oradaki arkadaş meslek lisesi matbaa mezunu, ben harita ve kadastro mezunuyum. İnceler ve bana görüşlerinizi yazarsanız sevinirim. Henüz kurumuma bu belgeyi göstermedim daha önce sizlerden görüş almak istedim.

http://www.dpb.gov.tr/F/Root/dosyalar/gorusler/p_m_i_g/maliHak/zamtazminat/6.pdf

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 ay 3 hafta önce #16788 Yazan: nilüfer
Yükseköğretim Yürütme Kurulu12/09/2012 tarihinde, 2547 sayılı Kanunun 43/b maddesi uyarınca, görsel –işitsel teknikler ve medya yapımcılığı bölümü fotoğrafçılık ve kameramanlık programcılığı ön lisans program mezunlarının "tekniker" unvanını kullanabileceğine karar vermiş olduğundan, teknisyen olarak görev yapan bir devlet memurunun bu bölümden mezun olması halinde tekniker zam ve tazminatından yararlanabilecek ve yapılacak intibakla ilave 1 derece ilerlemesinden yararlanabilecektir.
Öte yandan, söz konusu bölümden mezun olanların GİH sınıfında durumlarına uygun bir kadroda istihdam edilmeleri de mümkün olabiliyor.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: fuatdundar

Çok
5 ay 3 hafta önce #16789 Yazan: fuatdundar
Hay Allah razı olsun aklın yolu bir. Gel de bunu benim kurumuma anlat..
Belediyeler için ayrı bir kural falan mı var acaba diye düşünmeye başladım artık. Bana genelge olduğundan bahsettiler Fotoğrafçı ve Kameraman kadrosunun GİH sınıfı olduğu için yapamayız dediler çıldıracam. Ben Fotoğrafçı yada Kameraman kadrosuna geçmek istemiyorum ki sonuçta Teknik hizmetler sınıfında tekniyenim, almış olduğum diploma bana tekniker ünvanını veriyor ve bende bunun gereğinin yapılmasını istiyorum. İntibak yazım bugün geldi 7/2 den 5/2 ye intibakım yapılmış ki bir derece eksik olduğunu düşüyorum ki onu da Tekniker ünvanın eğer alırsam vermeleri lazım. Anladığım kadarıyla toplamda 12 yıl 6 ay hizmet süremin başlangıcı 10/2 den hesap etmişler halbuki 9/2 den hesaplanması lazım.

Çok
5 ay 3 hafta önce #16792 Yazan: nilüfer
Ben durumu anlatırken, Devlet Personel Başkanlığının, link verdiğiniz görüşünde yer alan YÖK kararından hareket ettim. Zaten DPB de bu karar istinaden olumlu mütalaa vermiş bulunuyor.
Ancak uygulamada kurumlar Maliye Bakanlığının yaklaşımından hareketle mali hakları ödediklerinden, konuyla alakalı olarak şahsınızın durumunu bir de Maliye Bakanlığına sorduktan sonra hakkınızda işlem yapılmasını isteyebilirsiniz.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: fuatdundar

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.625 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.