logo yeni

calisanlar2 copy

Fazla Mesai

Çok
2 yıl 9 ay önce #16669 Yazan: erkanbil
Fazla Mesai, erkanbil tarafından oluşturuldu
Merhaba Papatya Hanım, Turizm Bakanlığında çalışıyorum.Bakanlıktan fazla mesai oluru geldi , yazı da şöyle bir ibare yer almaktadır:
Fiili fazla çalışma yapan personele ayda 50 saati geçmemek kaydıyla Merkezi Yönetim bütçeden fazla çalışma saat ücretinin 3 katını aşmamak kaydıyla fazla çalışma ücreti ödenir" denilmektedir. Fakat Bizler hem hafta içi hemde hafta sonu fazla mesai yapmaktayız. hafta içini 3 katı ile hesaplarken , hafta sonu da 3 ile mi yoksa beş katıyla mı çarpacağız? Saygılarımla

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 yıl 9 ay önce #16670 Yazan: papatya
papatya tarafından Fazla Mesai konusunda yanıtlandı
Sayın ERKANBİL, fazla çalışma ücreti ödemelerinizin hangi kapsamda yapıldığını belirtmeniz durumunda size konuyla ilgili daha sağlıklı bir açıklama yapabilirim.
Zira, 4.dönem toplu sözleşme hükümleri gereği, 2018 Bütçe Kanunu gereği ve 657 sayılı Kanun hükümleri gereği fazla çalışma ücreti ödemesi yapılabilmektedir. Ayrıca, Bakanlar Kurulu tarafından fazla çalışma ücreti ödemelerine ilişkin kararlar da alınabiliyor.

Konuya 4.dönem toplu sözleşme hükümleri yönüyle bakacak olursa, 2018 yılında;
Kültür ve Sanat hizmet kolu kapsamındaki kütüphaneler, müzeler, turizm danışma büroları ve kültür merkezleri personeline; ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile diğer genel tatil günleri ve hafta sonu tatillerindeki çalışmaları karşılığında, ayda en çok 50 saat ve yılda en çok 350 saat için, fazla çalışma saat ücretinin 3 katı tutarında fazla çalışma ücreti ödeniyor.
Öte yandan, Kültür ve Sanat hizmet kolu kapsamındaki sanat kumrularında görevli sözleşmeli sanatçılarla birlikte zorunlu olarak aynı yerde ve aynı saatlerde çalışan diğer kamu görevlilerine, ayda en çok 50 saat için, fazla çalışma ücretinin 3 katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenmektedir. Burada çalışmanın hafta içi veya hafta sonu olması fark etmemektedir.
Ayrıca, Kültür ve Sanat hizmet kolu kapsamındaki sanat kumrularında çalışan sözleşmeli sanatçılara, saat 24:00’ten sonra yapılan çalışmalardan dolayı, ayda en çok 50 saat için, fazla çalışma ücretinin 5 katı tutarında fazla çalışma ücreti ödeniyor.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.162 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.