logo yeni

calisanlar2 copy

programcı ve çözümleyici

Çok
3 yıl 5 ay önce #16029 Yazan: scooby doo
programcı ve çözümleyici, scooby doo tarafından oluşturuldu
Sayın editör programcı ve çözümleyicilerin takıldığı bir konu hakkında bilginize bavurmak istiyorum.
Soru: Programcı ve çözümleyicilerin neden her toplu sözleşmede zam ve tazminatları tekrar tekrar onaylatılmaktadır. Haklarımızda iki yılda bir geçerliliğini yitiren nedir? Bunun kalıcı olması (tabi kalıcı olacak olan nedir onu da bilmiyoruz) bakanlar kurulu kararı çıkması lazım deniyor. Neyin bakanlar kurulu kararı çıkması lazım ki toplu sözleşmede tekrar tekrar aynı şeylerin onaylanmaması için. Özetle programcı ve çözümleyiciler için eksik olan bakanlar kurulu kararı nedir? Bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Saygılarımla.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 yıl 5 ay önce #16031 Yazan: papatya
papatya tarafından programcı ve çözümleyici konusunda yanıtlandı
Sayın SCOOBY DOO,

Devlet memurlarının zam ve tazminat ödemeleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152 nci maddesinde düzenlenmiş. Burada belirlenen oran ve puanlardan yüksek olmamak şartıyla, zam ve tazminatların ödenme usul ve esaslarının nasıl olacağı ise Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar”da yer almaktadır.
Öte yandan, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklara ilişkin belirlemeler içeren ve geçerliliği belli dönemleri kapsayan Toplu Sözleşmelerde, zam ve tazminat konusunda yeni belirlemeler yer alabilmektedir.
Ayrıca, BKK ile programcı ve çözümleyici kadro unvanları Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamına alınmış bulunmaktadır.

Ancak, 657 sayılı Kanun ve ilgili BKK'da Programcı ve Çözümleyicilerin zam ve tazminatları konusunda unvan belirtmek suretiyle bir belirleme yapılmamış olması, farklı eğitim türlerinden (teknik olmayan) mezun olanların da bu unvanlarda görev yapıyor olması gibi hususlar programcı ve çözümleyici unvanlı personel hakkında uygulanacak zam ve tazminatlara ilişkin hususlarda belirleme yapılmasını gerektirmiş, bu çerçevede de toplu sözleşmelere hükümler konulmuştur.
Bu itibarla, konuya ilişkin olarak 657 sayılı Kanunda ve/veya zam ve tazminatlara ilişkin BKK'da programcı ve çözümleyici kadro unvanına ilişkin olarak ya da teknik hizmetler sınıfına ilişkin belirlemelerde teknik olmayan eğitim mezunlarına ilişkin belirlemeler yapılmadığı sürece konunun toplu sözleşmelerde her defasında yeniden yer alması söz konusu olabilir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scooby doo

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.131 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.