logo yeni

calisanlar2 copy

Memur Personele Aile Yardımı.

Çok
3 yıl 6 ay önce #15979 Yazan: Canan Akgün
Memur Personele Aile Yardımı., Canan Akgün tarafından oluşturuldu
Memur Personelimden biri Aile Yardımı Alıp Almamak konusunda problem çıkarıyor.Eşi için 4-a üzerinden Tarım Sigortası yatırmış 2 yıl kadar.Bu 2 yıl süresince Aile Yardımı Alması gerektiğini söylüyor.2017 Mayısından itibaren de yalnızca GSS sinin yattığı bir işyerinde çalışıyor.Yine Aile Yardımı alması gerektiğini söylüyor.Eşinin internet üzerinden günlük hizmet dökümünü istediğimiz takdirde geriye dönük hesap yapıp aile yardımını toplu olarak ödememizi istiyor.Benim yapmam gereken nedir?Tarım Sigortası 4-a devam ettiği sürece eşi çalışmıyor mu görünüyor?Yalnızca GSS yatırıldığı dönem eşi çalışıyor mu çalışmıyor mu?Bu ayrıntıyla ilgili bilgi alabilir miyim?Şahsi olarak mahkemeye vereceğini söylüyor beni.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 yıl 6 ay önce #15984 Yazan: nazli
nazli tarafından Memur Personele Aile Yardımı. konusunda yanıtlandı
Kişinin eşinin 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamında olduğunu belirtmişsiniz. Bu maddede "a) Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,"dan söz edilmektedir.
Öte yandan, geçici bir süre için bile olsa menfaat karşılığı çalışan eş nedeniyle aile yardımı ödenmemektedir.
Bu itibarla, 5510 sayılı Kanununun 4/a maddesi kapsamında sigortalı olunan sürelerde menfaat karşılığı çalışma durumu söz konusu olacağından, eşi bu şekilde olanlar için aile yardımı ödenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Ancak, konunun sizin şahsınızla ilgili bir yönünün olmaması da gerekir. İlgili kişi, eşinden dolayı aile yardımı almak için kuruma müracaat eder, kurumun da bu talebi reddetmesi durumunda bu işleme karşı ilgili tarafından dava açılabilir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.131 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.