logo yeni

emeklilik zamanı ve maaş

Daha
3 ay 2 hafta önce #15766 yazan oğuz
oğuz konu oluşturdu: emeklilik zamanı ve maaş
merhaba,

çok yere sordum hala ıkı aynı cevabı alamadım maalesef

ekim 1967 doğumluyum sgk dan baktım yaş 49 ve 25 sene emeklilik şartı ve bunlar dolmuş durumda.
1985 ekımınde emeklı sandıgım basladı
1995 yılında yıpranma ıle bırlıkte 11.5 sene memurıyet yasadım.

1995-2012 arası yur.tdısında almanyada calısdım.

2012- 2015 arası 3 sene bağkur
2015-2017 hazıran ayı dahıl hala calısıyorum 2.5 sene ssk lıyım..ssk dan emeklı olmak ıstıyorum..

soru 1..ne zaman emekli olurum...?

2 cevap var..
cevap 1...son 7 senede en cok calısılan kurumdan...3.5 sene nerde calısmıssan ordan.ssk da 1 sene daha calış.
cevap 2... son 7 senede en çok calısmıs oldugun kurumdan..bu durumda son 7 sene bagkur 3 sene oncelık alıyor lakın 3 yıl 1 gün calısırsam ssk dan..zira son 7 yıla tekabul gelen ve donemde 3 kurumda calışmış bulunuyorum.

soru 2. prim ve yaş günüm dolduğu halde emeklilik dönemi geldiğinde yurtdışı 1999 senesi önce borçlanma yaparsam maaş artarmı?

cevaplar
gereksiz olur
ve maaş artar oldu..

soru 3.çalışmış olduğum dönemlere bakılırsa 11.5( yıpranma ıle bırlıkte) sene emeklı sandığı , 3 sene bağkur,ve yukarıdakı cevaplardan ıyımser olarak 3 sene 1 gün ile ssk dan emekli olurdam alacağım maaşda etki eden ana faktör hangi kurum olur..yani asgari 1398 tl maaş alan ssk dan emekli kişiyle karşılaştırılınca arada fark olurmu olursa üç aşağı beş yukarı tahmini rakam ne olabilir?

cevaplarınız için teşekkür ederim

saygılar

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 ay 2 hafta önce #15767 yazan muna
muna konu cevapladı: emeklilik zamanı ve maaş
Bu sitede genellikle emekli sandığı emeklilerine ilişkin verilmiş cevaplara rastlıyorum.

Oğuz'un sorularına baktığımda; son 7 yıl içinde en çok çalıştığı (3,5 yıl hiç birinde çalışmadığından) bağ-kurdan emekli olabileceğini, SsK hizmetinin bağkur hizmetinden fazla olacağı kadar çalışması durumunda da ssk'dan emekli olacağını ve yurt dışı hizmet sürelini borçlanmasının emeklilik haklarını etkileyeceğini düşünüyorum.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: oğuz

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.425 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.