logo yeni

garip bir emeklilik durumu belki bilen vardır !!!

Daha
3 ay 1 hafta önce #15309 yazan oğuz
oğuz konu oluşturdu: garip bir emeklilik durumu belki bilen vardır !!!
Maalesef çok farklı cevaplara maruz kaldığımdan sizin uzmanlığınızdan yararlanmak istiyorum.

01.09.1985 - 01.7.1995 arası emekli sandığında çalıştım ve 1.5 sene yıpranma dahil 11.5 sene memuriyetim var.
1995-2012 ocak ayına kadar 17 sene yurtdışında -Almanya ' da çalıştım...17 sene
15.01.2012 -15.12.2015 arası bağkurlu oldum ...3 sene
15.01.2012 den bugüne kadar yani 15.02.2017 e kadarda 2 senedir ssk lıyım.

emekli olma yaşımın 49 olduğunu ve 5300 prim gününe tabi olduğumu verilen yüzde 80 ortak cevaptan doğru yada yanlış anlamış bulunuyorum..Zira son 7 yıl 3.5 sene şartı kuralıylada ssk da bunu tamamlamak için 1.5 sene çalışmam gerekiyormuş !!!

kimileri bağkurdan feraget edecek bir dilekçe verip emekli maaşımın yükselebileceğini söyledi..doğrumudur?
bu feraget için eksik kalan prim günlerini yurtdışı ile borçlanarak tamamlayabilirmişim ? mi? zira o 3 sene olmadan son 3.5 sene ssk lıda calısacak olsam 5300 günü doldurmuş olmam !!!

yok hayır feraget etmem mümkün olmassa kalan 1.5 sene içinde emekli maaşımın yükselmesi için ne yapabilirim ?

[2008 öncesi ve sonrası çıkan kanunlar kafa kariştırıcı ... daha önce emekli sandığında çalışan bir kişi olarak hizmet birleştirmesi sonucu maaşım ortalama 1500 tl emekli aylığı alan bir ssk emeklisine göre artış gösterirmi ? tabi ki bu mıiktarı tam olarak bilmek mümkün olmasa da üç aşağı beş yukarı ne kadar olur...

yurtdışında çalışmış olduğum süreleri bir şekilde kullanıp emekli maaşını yükseltebilir miyim?

cevaplarınız için teşekkür ederim

saygılar[/b]

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 ay 1 hafta önce #15310 yazan osman1
osman1 konu cevapladı: garip bir emeklilik durumu belki bilen vardır !!!
Yurt dışı hizmet sürenizi borçlanıp, son 7 yılın 3;5 yılını da sigortalı olarak çalışırsanız, 35 yıl hizmet üzerinden emekliye ayrılırsınız ve maaşınız 35 yıl üzerinden hesaplanır. Yurt dışı hizmet sürelerini borçlanmazsanız emekli olabilmek için ilave çalışma süresine ihtiyaç olacaktır.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: oğuz

Daha
3 ay 1 hafta önce #15311 yazan oğuz
oğuz konu cevapladı: garip bir emeklilik durumu belki bilen vardır !!!
Osman bey cevabınız için teşekkür ederim.

yurtdışı hizmet süresini borçlanma durumunda 35 sene üzerinden üzerinden emekli olursunuz derken;
bunu yaparsam daha fazla emekli maaşımı alırsınız demek istediniz ?
Zira 5300 prim günü ve 25 yıl çalışma yurt dışı çalışmalar dahil oluşmuş durumda.son 2 senedir ssk lıyım..bana yapılan yorumlardan anladığım şu ana kadar 3.5 seneye tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanıyor olmam...Acaba benmi yanliş anladım?

11.5 sene emekli sandığı + 3 sene bağkur +2 sene ssk+1.5 sene calısılacak zaman 18 sene x360 = 6480 prım gunu

Yurt dışı hizmet sürelerini borçlanmazsanız emekli olabilmek için ilave çalışma süresine ihtiyaç olacaktır.

Bu cevabınızda şok olmuş durumdayım, zira ilk defa siz bu yorumu yaptınız...ek ilave çalışma süresine niye ihtiyacım var ve eğer varsa nasıl hesaplanır bu süre?

bu son bir iki soru içinde cevap vereceğiniz umuduyla tekrar teşekkür ederim

saygılar

Daha
3 ay 1 hafta önce #15316 yazan osman1
25 yıldan beridir sigortalı olmanız, 5300 gün prim ödenmiş olması ve 49 yaşını tamamlamanız durumunda, son 7 yılın 3,5 yılında SSK'lı olarak prim ödemiş olmanız halinde SSK emekli aylığı almaya hak kazanabilirsiniz.

Yurt dışı hizmet sürelerinin ilavesi konusunu, daha yüksek maaş alma açısından ifade etmeye çalışmıştım. sanırım yazarken cümleye farklı yansımış. Ayrıca, yurtdışı hizmetleri borçlanmanız durumunda, emekli aylığına esas hizmet süreniz artmış olacağından, emekli maaşınız da yükselmiş olur.

Daha
3 ay 1 hafta önce #15319 yazan oğuz
oğuz konu cevapladı: garip bir emeklilik durumu belki bilen vardır !!!
teşekkür ederim.

11.5 sene emekli sandığının hiç emekli sandığında çalışmayıp emekli maaşı alanlara göre bir artısı varmıdır?
Farzedelim hiç emekli sandığında çalışmayıp 1500 tl alan bir ssk için bu fark ne olabilir tahmini?

yurtdışı hizmetleri borçlanma hususunda 10 senelik borçlanma yapsam yine 1500 baz aldığımız bir emekli maaşında tahmini ne kadar artış getirir?
yurtdışı borçlanma konusunda zorluk altına girip başka yere borçlanmak bu farkı giderirmi açısından sordum.

saygılar

Daha
3 ay 1 hafta önce #15322 yazan osman1
Burada genellikle memurlar ve memur emeklilerine ilişkin hesaplama bilgileri konusunda görüş alışverişi yapılıyor. Ayrıca emekli maaşı hesabınızda, farklı statülerde ödediğiniz primler dikkate alınacağından, bir rakam söylemem mümkün olamayacaktır.

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.359 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.