logo yeni

calisanlar2 copy

1/3 maaşın keseneklerinin gönderimi

Çok
4 yıl 4 hafta önce #15027 Yazan: seyfican
daha önce açığa alınan bir personel görevine iade edildi ve kendisine ödenmemiş olan 1/3 maaşları ve kesenekleri hesaplandı. fakat keseneklerin bildirilmesi nasıl olacağı konusunda tereddüte düştüm. ek mahiyette yapıyorum durum kodu boş bırakıyorum fakat kesenek tutarlarını 1/2 değil de tam olarak oluşturuyor. manüel düzeltemeye de kapalı. bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 4 hafta önce #15029 Yazan: osman1
osman1 tarafından 1/3 maaşın keseneklerinin gönderimi konusunda yanıtlandı
Görevden uzaklaştırılan memurlar hakkında;
5434 sayılı Kanunun mülga 15 inci maddesi uyarınca emeklilik keseneğine esas aylık ücretlerinin yarısı üzerinden emeklilik keseneği ve kurum karşılığı kesiliyor.
5510 sayılı Kanunun 45 inci maddesinin birinci fıkrası uyarınca, prime esas kazançlarının yarısı üzerinden prim kesiliyor.
İlgililerin göreve başlaması durumunda, maaşlarının 1/3'ü ödenirken eksik kesilen (yarım) primler de kesiliyor. Ancak buradaki 1/2 prim, maaşın 1/3'ü değil maaşın tamamı (aylık matrah/prime esas aylık kazanç) üzerinden hesaplanır.
Öte yandan, sisteme girişin tam olarak nasıl işlediği konusunda bilgim yok, ancak söz ettiğiniz aksaklık primin kesileceği matrah/kazanç tutarından kaynaklanıyor olabilir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.119 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.