logo yeni

ek gösterge

Daha
6 ay 22 saat önce #15021 yazan alex
alex konu oluşturdu: ek gösterge
Merhaba..
1. sorum; Ben daha önce sağlık hizmetleri sınıfında iken görevde yükselme sınavı sonucunda 3. derecede kuruluş müdür yardımcısı olarak atandım. önceki kazanılmış ek göstergem 1600 idi. lakin atandığım kadronun ek göstergesi 1100 olarak görünüyor. 657 S.K.'nın 69. maddesi gereği kazanılmış hak olarak 1600 ek göstergede olmam gerekirken Muhasebat Genel Müdürlüğünün KBS sistemi özellikle emekliliğe esas ek göstergeyi 1100 olarak hesaplıyor ve düzeltemedik. yasal olarak kazanılmış haklarım geçerli olmaz mı ve daha önce sağlık hizmetleri sınıfında olduğumdan ek göstergemin 3000e kadar ilerlemesi gerekmez mi?
2. sorum; 10 yıl hizmet süremi doldurmadığım için 1. derece kadroda ki Müdür yardımcılığını tercih edememiştim. 10 yıl dolduktan sonra 1. derece müdür yardımcılığı kadrosuna geçiş mümkün mü, mümkün ise nasıl yapılır? vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla..

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
6 ay 16 saat önce #15026 yazan papatya
papatya konu cevapladı: ek gösterge
Sayın ALEX,

1- Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapmakta iken 3.dereceli kuruluş müdür yardımcısı kadrosuna atanmış olmanız durumunda, hakkınızda uygulanacak ek göstergeye ilişkin düzenleme 657 sayılı Kanunda yer almaktadır.

657 sayılı Kanunun 43/B maddesinin ikinci fıkrasının ikinci cümlesinde "Kurumların 1,2,3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli I sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz." denilmiştir.

Buna göre, SH Sınıfında iken GİH Sınıfında 3. derece bir kadroya atanmış olmanız nedeniyle, yukarıda sözü edilen hükümden yararlanabilirsiniz.

Ancak, atandığınız 3.derecedeki göreve ait ek gösterge yerine, daha yüksek olan Sağlık Hizmetleri Sınıfındaki mesleğinize ait 3.derecenin ek göstergesinden yararlanabilmeniz için, kazanılmış hak aylık seviyenizin 3. derecede olması gerekir. Aksi takdirde, kazanılmış hak aylık derecenize uygun SHS ek göstergesi ile 3. derece kuruluş müdür yardımcısı ek göstergesi kıyaslanarak yüksek olan ek gösterge hakkınızda uygulanacaktır.

Kazanılmış hak aylık dereceniz 3 olduğunda ise, 3.derece kuruluş müdür yardımcısı kadrosunda iken hakkınızda 1600 ek gösterge uygulanabilecektir. Kazanılmış hak aylık seviyeniz 1'e ulaştığında da 3000 ek göstergeden yararlanma durumunuz söz konusu olabilecektir.

2-Lisans mezunu memurlar, 10 yıllık hizmet sürelerinin bulunması durumunda, ek göstergesi 5300'den daha düşük olan kadrolara (sağlık hizmetleri ve Eğitim Öğretim Hizmetleri dışındaki kadrolara) diğer nitelikleri de taşıyor olmaları durumunda kurumlarının takdiriyle atanabiliyor.

Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesinde yer alan düzenleme kapsamında, lisans mezunu olup hizmet süresi bakımından 10 yılı tamamladığınızda, bulunduğunuz unvana ait 1.dereceli kadroya atanmanız mümkün olabilir. Bu konuda takdir hakkı, hizmet ihtiyaçları ve kadro durumu çerçevesinde kurumunuza ait olacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: alex

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.344 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.