logo yeni

Derece Farkından Geriye Dönük Ödeme

Daha
5 ay 1 hafta önce #14929 yazan afo20
afo20 konu oluşturdu: Derece Farkından Geriye Dönük Ödeme
Merhabalar 2008 yılında belediyede VHKİ olarak işe başladım. Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olduğumdan dolayı 8/1 den başlamam gerekirken 9/1 den işe başlatıldım. İlgili kanun maddesini İnsan Kaynaklarına kabul ettiremedim. Büyükşehir yasasıyla birlikte su kanal idaresine geçiş yaptım ve DPB hangi dereceden başlatılmam gerektiğiyle ilgili istediğim görüş neticesinde haklı bulundum. Normalde 8/1 den başlatılmam gerekiyor diye belirtildi. Şimdi geriye dönük olarak maaş kaybımı alabileceğim bir kanun maddesi yada nasıl bir yol izleneceği konusunda bilgisi olan arkadaşlar varsa iletirse sevinirim. İyi çalışmalar

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
5 ay 1 hafta önce - 5 ay 1 hafta önce #14930 yazan isletmeci
isletmeci konu cevapladı: Derece Farkından Geriye Dönük Ödeme
657 s.k. 36. m. Ortak hükümler A-2 aşağıda işinizi görecektir. İlgili maddeyi yazarak veya görüş yazınızı da ekleyerek çalıştığınız yere bir dilekçe vermeniz yeterli. Geriye dönük maaşınızı hesaplayıp ödeyeceklerdir.

2 – Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile
bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki
Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu
mezunları(1), Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar
Yüksek Okulu) mezunları (2), öğrenimlerine göre tesbit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece,

Kitap en ketum bir mürşittir.Öğretir,fakat öğrettiğini söylemez.
Son Düzenleme: 5 ay 1 hafta önce yazan isletmeci.

Daha
5 ay 1 hafta önce - 5 ay 1 hafta önce #14934 yazan nazli
nazli konu cevapladı: Derece Farkından Geriye Dönük Ödeme

afo20 yazan: Merhabalar 2008 yılında belediyede VHKİ olarak işe başladım. Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olduğumdan dolayı 8/1 den başlamam gerekirken 9/1 den işe başlatıldım. İlgili kanun maddesini İnsan Kaynaklarına kabul ettiremedim. Büyükşehir yasasıyla birlikte su kanal idaresine geçiş yaptım ve DPB hangi dereceden başlatılmam gerektiğiyle ilgili istediğim görüş neticesinde haklı bulundum. Normalde 8/1 den başlatılmam gerekiyor diye belirtildi. Şimdi geriye dönük olarak maaş kaybımı alabileceğim bir kanun maddesi yada nasıl bir yol izleneceği konusunda bilgisi olan arkadaşlar varsa iletirse sevinirim. İyi çalışmalar

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 34 üncü maddesinde; "İlgili olduğu mali yılın sonundan başlayarak beş yıl içinde alacaklıları tarafından geçerli bir mazerete dayanmaksızın, yazılı talep edilmediğinden veya belgeleri verilmediğinden dolayı ödenemeyen borçlar zamanaşımına uğrayarak kamu idareleri lehine düşer." deniliyor. Buna göre son 5 yıla ilişkin eksik ödemelerin alınması söz konusu olabilir.
Ancak, 2008 yılında 8/1 yerine 9/1 ‘den göreve başlamış olmak, 7 yıllık eksik ödeme alındığı anlamına tam olarak gelmez. Çünkü olayda, almanız gereken ödeme miktarını 3 yıl gecikmeli almanız durumu var.
VHKİ kadrosunda, bugünkü rakamlarla 9/1 ile 8/1 arasında 3 TL, 8/1 ile 7/1 arasında 55 TL, 7/1 ile 6/1 arasında 3 TL, 6/1 ile 5/1 arasında 3 TL aylık net maaş farkı var.
Şu anda bulunduğunuz dereceye/kademeye göre geriye doğru hesap yapıldığında, her 3 yıl sonra aynı seviyeye gelmiş olacağınız için son 3 yıldaki eksik ödemeleri almanız ve ayrıca son 5 yıla ilişkin eksik ödemelerin sadece faizini almanız mümkün olabilir. (İlk 4 dereceye gelmediğinizi varsayarsak, alacağınız toplam para tahminen100-120 TL aralığında olur)
Son Düzenleme: 5 ay 1 hafta önce yazan nazli.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: afo20

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.424 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.