logo yeni

calisanlar2 copy

Doğum Borçlanması

Çok
4 yıl 1 ay önce - 4 yıl 1 ay önce #14904 Yazan: Akdağ
Doğum Borçlanması, Akdağ tarafından oluşturuldu
Merhaba adminlerim ,ilk doğumumda 8,ikincisinde 24 ay ücretsiz izin kullandım. Bu süreleri borçlanmak istedim fakat asgari ve azami iki farklı fiyat veriliyor,hangisini baz alınıyor anlayamadım.Resmi olarak işlemi başlatmadım sadece nette bulduğum programlardan hesaplamalar yaptırdım.Uzmanından tutun mutemet arkadaşlara kadar kimisi hiç gerek olmadığını,kimisi ise zaten yaşın vurduğundan dolayı çalışırsın mantığıyla yaklaştı ama borçlananlarda yarın birgün ne olacağı belli olmaz,imkanın varsa değerlendir dediler.Ben şimdi başvursam ödeyeceğim miktar şimdiki asgari ücret üzerinden mi hesaplanır yoksa ücretsiz izin aldığım zamanların asgari ücretinden mi? Bir de 5 yılı doldurmamız sebebiyle aldığımız izinler borçlanılıyor mu,çok teşekkür ederim.
Son Düzenleme: 4 yıl 1 ay önce Düzenleyen:papatya

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 1 ay önce - 4 yıl 1 ay önce #14905 Yazan: papatya
papatya tarafından Doğum Borçlanması konusunda yanıtlandı
Sayın AKDAĞ,
Doğum nedeniyle memurun kullandığı aylıksız izinler borçlanma suretiyle emeklilik haklarını etkileyebiliyor. Öte yandan, 5 yıllık hizmet süresini dolduranlara tanınan aylıksız izin hakkını kullananların da bu aylıksız izin sürelerini mevcut düzenlemelere göre borçlanması mümkündür.
Aylıksız izin sürelerinin borçlanmanın memuriyete bakımından herhangi bir etkisi yoktur, sadece emeklilik haklarını etkiler.
23/5/2002 tarihi esas alınarak kademeli emeklilik sitemi getirildiğinden ve yaş şartı nedeniyle emeklilik süresinin uzamış olması, bu tarihten sonra borçlanılan sürelerin genellikle ilgililerin erken emekli olmasına katkı sağlamamasına ve sadece emekli maaşı ile ikramiye miktarının etkilenmesi sonucunu doğurmaktadır.
Bu nedenle, emekli aylığı bağlanmaya hak kazanacak şekilde emekli olunabilecek en erken tarihi etkilemediği durumlarda, memurların bazılarının aylıksız izin sürelerini borçlanma yoluna gitmedikleri görülürken, bazı memurlar ise borçlanma yolunu tercih etmektedirler.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 4 yıl 1 ay önce Düzenleyen:papatya

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.132 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.