logo yeni

calisanlar2 copy

"Memura 1 Derece Verilmesi"

Çok
4 yıl 8 ay önce #13644 Yazan: aobm
"Memura 1 Derece Verilmesi", aobm tarafından oluşturuldu
İlave 1 dereceye ilişkin olarak toplu sözleşmede yer alan hüküm şu şekildedir:

"İlave derece verilmesi
Madde 28- (1) 457 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen ek geçici madde, 458 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenen mülga ek geçici madde ve 459 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa eklenen ek geçici madde hükümleri; anılan ek geçici maddeler kapsamında belirtilen (sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar dahil) ve bu ek geçici maddeler ile 2/2/2005 tarihli ve 5289 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmamış olanlardan 15/1/2016 tarihinde görevde bulunanlar (aylıksız izinde bulunanlar dahil) ile bunlardan anılan tarihten önce emekli, adi malüllük, vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile dul ve yetim aylığı alanlar hakkında da uygulanır."

Derece değişikliğinde görevin niteliğinde bir değişiklik olmadığı için, 657'nin 167. maddesine göre, ilave bir derece uygulaması, takip eden aydan itibaren uygulanacaktır. Yani, bir derece Şubat 2016'dan itibaren maaşlara yansıyacaktır.Doğum yapan ve yasa devreye girdiğinde aylıksız (ücretsiz ) izinde olan memurda bu kanundan faydalanabilir mi? Kanun çok açık ama kurumumdaki personel şube müdürlüğü kanun çıktığında aylıksız izinde olduğum için bu yasanın bana uygulanmayacağını söylediler.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 8 ay önce #13645 Yazan: nazli
nazli tarafından "Memura 1 Derece Verilmesi" konusunda yanıtlandı
İlave 1 derece, 15 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilgililerin maaşlarına (görevde olanların) yansıtıldı ve o tarihte aylıksız izinde olan memurlar hakkında ise izin dönüşü göreve başlama tarihinden geçerli olarak uygulanacak.

15 Ocak 2016 tarihinde aylıksız izinde (hangi sebeple olursa olsun) olan ve ilave derece ilerlemesinden geçmişte yararlanmamış olan bütün memurlar, izin dönüşünde ilave dereceyi alacaklardır. Bu konu Sözleşmede çok açık belirtilmiş. Neden sorun çıkarıyorlar ki, anlamak mümkün değil.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.127 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.