logo yeni

calisanlar2 copy

Çocuk yardımının kesilme şartları

Çok
5 yıl 2 ay önce #12516 Yazan: Değirmenözü
Merhaba, 20 yıllık memurum. 2014 yılında eşimden boşandım. Mahkeme, çocukların velayetini anneye verdi. Mahkeme kararında çocuk yardımı konusunda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Boşandığım eşim de herhangi bir işte sigortalı çalışmamaktadır. Çocuklara ve boşandığım eşe nafaka ödemekteyim. sayfanızı inceledim. bu şartlarda çocuk yardımı benden kesilemez. Fakat memur tahakkuk personeli boşanmamı gerekçe göstererek bu ödeneği kesti. bana kanundan delil göster alabilmen için dedi. Bu hakkımı tekrar almak için dilekçe hazırlayacağım. Bana 657 sayılı kanunun ilgili maddesini ve yorumlar hakkındaki mahkeme kararı, kanun ve benzeri belgeler hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 1 ay önce #12518 Yazan: nazli
nazli tarafından Çocuk yardımının kesilme şartları konusunda yanıtlandı
657 sayılı Kanunda "Boşanma veya ayrılık vukuunda mahkeme bu yardımın hangi tarafa ve ne oranda verileceğini de kararında belirtir." denilmiş, kararda belirtilmeyen durumlarda ne olacağı hususu ise açıkça ifade edilmemiştir. Devlet Personel Başkanlığı tarafından konuya ilişkin verilen mütalaalarda, "mahkemenin çocuğun bakımını bir tarafa bıraktığı ve yardımın oranına ilişkin karar vermediği durumlarda ise söz konusunu yardımın çocuğun bırakıldığı tarafa yapılması gerektiği," yönünde değerlendirmelerde bulunulmuştur. Öte yandan, çocuk yardımına ilişkin mahkeme kararında hüküm bulunmaması ve çocukların bırakıldığı tarafın da bu yardımdan yararlanmasına imkan bulunmaması durumunda, söz konusu yardımın bu yardımdan yararlanabilecek olan diğer tarafa yapılması gerekeceği değerlendirilmektedir.
DPB yazısı için tıklayınız ....
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Değirmenözü

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.162 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.