logo yeni

calisanlar2 copy

Görev değişikliğinde statü, mali haklar

Çok
5 yıl 7 ay önce #11510 Yazan: Vahap
Öğretmenlikten belediyede bir birim müdürlüğü için geçiş yaptım. Yazılan görüş yazısı sonucu görevde yükselme sınavı ile bu hakkın kazanılacağı yönünde geldi. 4 yıllık fakülte mezunu olmam nedeni ile belediyede tarafıma ortaöğretim mezunu kadrosu karşılığı VHKİ görevi verildi. Ek gösterge değerim 3000 iken 2200' e düşürüldü. Bu durumda yapılan uygulama ile kadro tanımım VHKİ olarak doğru mudur? Birim müdürlüğüne vekalet ettiğim için atama şartlarım tuttuğundan dolayı vekalet edilen kadronun maaşını alırken herhangi bir mali kaybım olur mu? Teşekkür ederim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 7 ay önce - 5 yıl 7 ay önce #11511 Yazan: papatya
papatya tarafından Görev değişikliğinde statü, mali haklar konusunda yanıtlandı

Vahap Yazan:: Öğretmenlikten belediyede bir birim müdürlüğü için geçiş yaptım. Yazılan görüş yazısı sonucu görevde yükselme sınavı ile bu hakkın kazanılacağı yönünde geldi. 4 yıllık fakülte mezunu olmam nedeni ile belediyede tarafıma ortaöğretim mezunu kadrosu karşılığı VHKİ görevi verildi. Ek gösterge değerim 3000 iken 2200' e düşürüldü. Bu durumda yapılan uygulama ile kadro tanımım VHKİ olarak doğru mudur? Birim müdürlüğüne vekalet ettiğim için atama şartlarım tuttuğundan dolayı vekalet edilen kadronun maaşını alırken herhangi bir mali kaybım olur mu? Teşekkür ederim.


Sayın VAHAP,
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43/B maddesinde “… Kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili … görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz.” denilmiştir.
Buna göre, atanmış olduğunuz kadronun derecesinin 1, 2, 3 veya 4 olması durumunda, hakkınızda öğretmen olarak kazanılmış hak itibariyle alabileceğiniz ek göstergeden daha düşük ek gösterge uygulanamayacaktır. Örneğin 1 inci derece kadroya atanmış olmanız durumunda hakkınızda uygulanacak en düşük ek gösterge, öğretmen olarak kazanılmış hak aylığı bakımından yararlanabileceğiniz ek gösterge olacaktır. Özetle, durumunuzun uygun olması halinde 3000 ek göstergeden yararlanmanız mümkün olabilir.
Vekâleten atanma koşullarını taşımak suretiyle usulüne uygun şekilde atandığınız kadroya ait bazı mali haklardan yararlanmanız mümkündür. Konuyla ilgili olarak memurunyeri.com sitesinde yer alan bir yazıya bakmanız yararlı olabilir. Yine de takıldığınız hususlar olursa cevaplandırmaya çalışırım. YAZI

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 5 yıl 7 ay önce Düzenleyen:papatya
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Vahap

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.146 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.