logo yeni

calisanlar2 copy

Bireysel Emeklilik vergi indirimi

Çok
5 yıl 8 ay önce #11184 Yazan: emuemu
Bireysel Emeklilik vergi indirimi, emuemu tarafından oluşturuldu
Özel sektörde çalışırken Hayat sigortam vardı ve vergi indiriminden yararlanıyordum, sonra bireysel emekliliğe geçti. Ardından memur oldum ama yaklaşık 2 yıldır hiç aklıma vergi indirimi gelmedi.

Hem benim hem eşim için ödüyorum, eşim çalışmıyor. İkimiz için de vergi indirimi alabilir miyim?

Yaklaşık 160 bana 160 eşime ödüyorum, alabilirsem ne kadar geri dönüşü olur ve bu işlemler nasıl oluyor kurumlarda.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 8 ay önce #11186 Yazan: papatya
papatya tarafından Bireysel Emeklilik vergi indirimi konusunda yanıtlandı

emuemu Yazan:: Özel sektörde çalışırken Hayat sigortam vardı ve vergi indiriminden yararlanıyordum, sonra bireysel emekliliğe geçti. Ardından memur oldum ama yaklaşık 2 yıldır hiç aklıma vergi indirimi gelmedi.

Hem benim hem eşim için ödüyorum, eşim çalışmıyor. İkimiz için de vergi indirimi alabilir miyim?

Yaklaşık 160 bana 160 eşime ödüyorum, alabilirsem ne kadar geri dönüşü olur ve bu işlemler nasıl oluyor kurumlarda.


Sayın EMUEMU,
1-Çalışanlar tarafından ödenen bireysel emeklilik katkı payları, ücret vergi matrahının hesaplanmasında indirim konusu yapılmamaktadır. Bireysel emeklilik için ödenen katkı paylarının ücretlinin gelir vergisi matrahından düşülmesi uygulaması kalkmıştır. Bunun yerine, bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı paylarının %25’lik bölümü devlet tarafından ödenmesi uygulaması gelmiştir.
2-Çalışanlarca ödenen özel sigorta primleri ise ücret matrahı hesaplamasında indirime konu edilebilmektedir.
Ücretlinin kendisine, eşine ve küçük çocuklarına ait hayat sigortası poliçeleri için ödenen primlerin %50'si ile ölüm, kaza, sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta poliçeleri için ödenen primler indirim kapsamındadır. Ancak indirim yapılabilecek primler toplamı, ödendiği ayda elde edilen ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamayacaktır.
Buna göre;
-Bireysel emeklilik katkı payı ödemesi yapıyorsanız bu ödemeleriniz indirime konu edilmeyecektir.
-Hayat sigortası primi ödüyorsanız, ödediğiniz (kendiniz ve eşiniz için) tutarın %50’si gelir vergisi matrahından indirilebilecektir. Bu şekilde indirim yapılması halinde ödediğiniz toplam tutarın yarısının %15’i (gelir vergisi oranına göre) kadar aylık ücretiniz artmış olacaktır.
-Ölüm, kaza, sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta poliçeleri için prim ödüyorsanız, ödediğiniz toplam tutar (kendiniz ve eşiniz için toplam tutar sınırlar içerisinde kalmış olacağından) gelir vergisi matrahından indirilebilecektir. Bu şekilde indirim yapılması halinde ödediğiniz toplam tutarın %15’i (gelir vergisi oranına göre) kadar aylık ücretiniz artmış olacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.164 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.