logo yeni

657 sayılı D.M.K.na göre Peyzaj Mimarı kadrosu tazminat

Daha
2 yıl 11 ay önce #10954 yazan ttekin
ttekin konu oluşturdu: 657 sayılı D.M.K.na göre Peyzaj Mimarı kadrosu tazminat
Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde 657 sayılı D.M.K. tabi V.H.K.İ. çalışmakta iken, 2013 yılında Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünden mezun olarak; 18.01.2015 tarihinde ki Mahalli İdareler Görevde Yükselme ve Unvan değişikliği sınavına istinaden, 24.02.2015 tarihinde 3.derecedeki Peyzaj Mimarlığı kadrosuna atamam yapıldı.
10.02.2006 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu görüşüne göre Peyzaj Mimarlığı mezunları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36.maddesine göre teknik hizmetler sınıfında Peyzaj Mimarı unvanı alabileceklerine ve Mühendis kadrosunda istihdam edilmelerinin uygun olduğuna karar verilmiştir. Yine aynı karar doğrultusunda Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı’nın (mülga) Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne yazdığı 16.08.2006 gün ve 17384 sayılı yazıda Peyzaj Mimarlarının “Mühendis” kadrolarında istihdamının mümkün olduğu belirtilmiştir. Ayrıca Peyzaj Mimarları Odası Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği içerisinde yer almaktadır.
Buna rağmen; 01.01.2006 tarihinde yürürlüğe giren Devlet Memurlarına ödenek Zam ve Tazminatlara İlişkin 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu kararın I SAYILI CETVEL İş Güçlüğü, İş Riski, Temininde Güçlük ve Mali Sorumluluk Zammı (B) Teknik Hizmetler Bölümünün 2. Maddesine göre değil 4. maddesine ve aynı şekilde Peyzaj Mimarlığı kadrosu II SAYILI CETVEL Özel Hizmet Tazminatı (E) Teknik Hizmetler de; 1.maddenin b bendine göre değil, d bendine göre değerlendirilmektedir. Dolayısıyla cetvel incelendiğinde Peyzaj Mimarları kadrosu mühendis mimar sınıfına göre değil, tekniker sınıfına göre maaşı hesaplanmaktadır. Mühendis kadrosunda istihdam edilen arkadaşlarımız, peyzaj mimarı kadrosuna göre istihdam edilen arkadaşlarımıza göre özel hizmet ve İş Güçlüğü, İş Riski, Temininde Güçlük ve Mali Sorumluluk Zammı kaynaklı 700,00-TL gibi fazla ücret almaktadır. Peyzaj Mimarı kadrosunun tazminat oranının, mühendis ve mimar kadrolarından farklı değerlendirilmesi doğru mudur? İlginiz için teşekkür ederim.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 11 ay önce #10955 yazan jebani
jebani konu cevapladı: 657 sayılı D.M.K.na göre Peyzaj Mimarı kadrosu tazminat
İlginç. Uygulama böyleyse çok adaletsiz bir durum
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ttekin

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 11 ay önce #10956 yazan osman1
osman1 konu cevapladı: 657 sayılı D.M.K.na göre Peyzaj Mimarı kadrosu tazminat
Peyzaj Mimarlarının Mühendis kadrosuna atanacaklarına ilişkin Danıştay kararı da var. Konuyu kurumunuzda çözemezseniz dava açma yolu da denenebilir. KARAR
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ttekin

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.363 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.