logo yeni

calisanlar2 copy

yeni atanacak sözleşmeli memur şirket ortağı olabiir mi

Çok
5 yıl 10 ay önce - 5 yıl 10 ay önce #10730 Yazan: darkboom
arkadaşlar merhaba,adliyeye 2015 alımlarrında sözleşmeli katip olarak atanma hakkı kazandım; şimdi güvenlik soruşturması için mal bldiriminde bulunacağız,gereksiz evraklar bakanlığaa gittikten sonra atamamız tam olarak gerçekleşecek; fakat şöyle bir durum var ki ben eşimin limited şirketineet ortağım, atanmam da sakıncası olur mu, kanunen memurlar şirket ortağı olabilme hakkı varmış; fakat yine de riske atmaya değer mi değmez mi, sadece ortaklığım söz konusu çalışmadan önce sigoamın yatması içndi, herhangi bir pozisyonum olmamıştır şirkette.
Son Düzenleme: 5 yıl 10 ay önce Düzenleyen:darkboom

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 10 ay önce - 5 yıl 10 ay önce #10736 Yazan: metinc
4B statüsünde çalışan bir personelin şirket ortağı olma konusu esaslarda açıkça düzenlenmemiş. Bu konuda bir dpb görüşüde hatırlamıyorum hiç. Ancak esaslarda başka kazaç getirici faaliyet yasağı var. Dolayısıyla senin durumunda kurumun olumsuz bir yorum yapabilir. Şİrket ortağı olmanı başka kazanç getirici iş kapsamında değerlendirilerse işe giremeyebilirsin.
Son Düzenleme: 5 yıl 10 ay önce Düzenleyen:metinc

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 10 ay önce #10741 Yazan: papatya

darkboom Yazan:: arkadaşlar merhaba,adliyeye 2015 alımlarrında sözleşmeli katip olarak atanma hakkı kazandım; şimdi güvenlik soruşturması için mal bldiriminde bulunacağız,gereksiz evraklar bakanlığaa gittikten sonra atamamız tam olarak gerçekleşecek; fakat şöyle bir durum var ki ben eşimin limited şirketineet ortağım, atanmam da sakıncası olur mu, kanunen memurlar şirket ortağı olabilme hakkı varmış; fakat yine de riske atmaya değer mi değmez mi, sadece ortaklığım söz konusu çalışmadan önce sigoamın yatması içndi, herhangi bir pozisyonum olmamıştır şirkette.


Sayın DARKBOOM,
657 sayılı Kanunu 4/B maddesi uyarınca çalıştırılan sözleşmeli personele, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 8 inci maddesi ile kazanç getirici başka iş yasağı getirilmiş ve istisnaları da belirtilmiştir.
Öte yandan, Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen mütalaalarda, Devlet memurlarının, şirketi idare ve temsil edecek olanların şirket anasözleşmesinde belirtilmiş olması ve ayrıca şirketin yönetim ve denetiminde görev almamaları kaydıyla limited şirket ortağı olabilecekleri ifade edilmiştir.
Bu çerçevede, şirketi idare ve temsil edecek olanların şirket anasözleşmesinde belirtilmiş olması ve bu kişiler arasında yer almamanız ile şirketin yönetim, denetimi ve faaliyetlerinde görev almamanız şartıyla, 4/B sözleşmeli personel olarak limited şirkete ortağı olabileceğinizi düşünmekteyim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.142 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.