logo yeni

calisanlar2 copy

programcı ve çözümleyiciler

Çok
5 yıl 9 ay önce #1507 Yazan: papatya
papatya tarafından programcı ve çözümleyiciler konusunda yanıtlandı
Bitirdiği üst öğrenimin zam ve tazminatlarından yararlanabilme hususu sadece teknik ve sağlık hizmetler sınıfında olanlar hakkında uygulanmaktadır.

GİH Sınıfında bir kadroda bulunuyorsanız Bilgisayar Mühendisi unvanına sahip olmanız nedeniyle herhangi bir ödeme farklılığı olmayacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 9 ay önce #1514 Yazan: jayjay
jayjay tarafından programcı ve çözümleyiciler konusunda yanıtlandı
her ayrıcalık zaten hem thde var hem de shde.bu durum anayasaya aykırı bnce

Çok
5 yıl 9 ay önce #1521 Yazan: turanaga
turanaga tarafından programcı ve çözümleyiciler konusunda yanıtlandı
TH ile SH her konuda niye ayrılmış, kayrılmış ki? Personel mi bulunmuyor bu alanda?

Çok
5 yıl 9 ay önce #1534 Yazan: jayjay
jayjay tarafından programcı ve çözümleyiciler konusunda yanıtlandı
evet eskiden personel bulunmuyormuş.GİHde de genelde ortaokul mezunu insanlar çalışırmış.ama durum artık böyle olmamasına rağmen GİH sınıfı hala ortaokul mezunu muamelesi görmekte

Çok
5 yıl 7 ay önce #4537 Yazan: mavidelisi
mavidelisi tarafından programcı ve çözümleyiciler konusunda yanıtlandı

papatya Yazan:: Bitirdiği üst öğrenimin zam ve tazminatlarından yararlanabilme hususu sadece teknik ve sağlık hizmetler sınıfında olanlar hakkında uygulanmaktadır.

GİH Sınıfında bir kadroda bulunuyorsanız Bilgisayar Mühendisi unvanına sahip olmanız nedeniyle herhangi bir ödeme farklılığı olmayacaktır.

Bilgisayar mühendisiyim Afet müdürlüğünde çözümleyici olarak çalışıyorum. Şu anda th sınıfına geçtiğimizi herkes biliyor öğrenmek istediğim memurunyeri anasayfasında da çözümleyiciler ve programcılar hakkında Maliye'nin görüşü ile ilgili açıklama yapmış aynı zamanda bumkonun muhasebe genel müdürlüğüne gönderdiği bir yazı var. http://www.dosya.tc/server20/dvQLbG/duyuru27_ek2.pdf.html yazıyı baştan sona inceledim. Şimdi halihazırda mühendisim th sınıfına geçtiğimde Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararın 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde; teknik hizmetler sınıfına ait kadrolarda bulunanlardan, yine teknik hizmetler sınıfında atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere, kariyerleri (mesleki üst öğrenimleri) esas alınarak zam ve tazminat ödeneceği, ancak teknik hizmetler sınıflarından bir kadroya atanılamayacak herhangi bir üst öğrenimi bitirenlere ise bitirdikleri üst öğrenimden dolayı zam ve tazminat ödenmeyeceği de düzenlenmiştir.
Şeklinde maddeye istinaden mühendisin özel hizmet oranını biz de alabiliyor muyuz yoksa th sınıfına alındıktan sonra mühendisliği bitirenler mi yararlanacak. Sonuçta mühendisim tekrardan mühendisliği bitirmek deyimini kullanmak biraz değişik olur ancak 2 yıllık veya 4 yıllık olup da dışardan ayrıca mühendisliği bitirirsek o zaman maddeye istinaden mühendis öht den yararlanabileceğimizi biliyorum. Ancak şu anda mühendis olup da th sınıfına alınanlar bu maddeden dolayı mühendislerin zam ve tazminatlarından faydalananiliyor mu ? Maddede sanki th sınıındayken illa bir üst öğrenimi bitirme şartı varmış gibi bir algı var sonuçta ? Burayı bana detaylı açıklarsanız hem benim için hem de diğer arkadaşlar için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Cevabınız için teşekkür ederim sayın memurunyeri yöneticileri

Çok
5 yıl 7 ay önce #4539 Yazan: papatya
papatya tarafından programcı ve çözümleyiciler konusunda yanıtlandı
Sayın MAVİDELİSİ,

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararın 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi, lise ya da 2 yıllık yüksekokul mezunu olarak TH sınıfında görev yapanların yine TH Sınıfı kapsamındaki bir üst öğrenimi (lise mezunu olanlar için 2 yıllık yüksek okul veya en az 4 yıllık yükseköğretim bitirmek, 2 yıllık yüksek öğretim mezunu olanlar için en az 4 yıllık yüksekokul bitirmek üst öğrenim sayılıyor) bitirenler hakkında bitirilen üst öğrenime ilişkin zam ve tazminatlardan yararlanma konusunu düzenlemektedir.

Bu yönüyle, 4/1/e maddesi, 4 yıllık fakülte mezunu olarak girmiş olduğu bir kadroda almakta olduğu zam ve tazminatların bu kadroya göre değil de kariyerine göre ödenmesine imkan veren bir düzenleme olarak görünmemektedir.

Ancak, Maliye Bakanlığı görüşünde de konuya detaylı girmekten adeta kaçınılarak, bu madde programcı ve çözümleyiciler hakkında da uygulanır denilmiştir. Mutlaka uygulanır, ama sadece madde kapsamına girenler hakkında uygulanır sonucu çıkmaktadır.

Konunun bu haliyle uygulamada sıkıntı yaratmaya devam edeceğini ve farklı kurumların farklı uygulamalara gidebileceğini, bazı personelin mağduriyetinin oluşabileceğini düşünmekteyim.

Öte yandan, meslek lisesi mezunu olarak girdiği teknisyen kadrosunda görev yaparken Mühendis olan personelin yararlandığı Mühendis haklarından, Mühendis olarak girilen programcılıkta yararlanılamaması gibi adaletsiz bir uygulamanın da olamayacağı kanaatindeyim.

Maliye bakanlığı tarafından konuya açıklık getirilip çözüm bulunmaması ve kurumların uygulamaları nedeniyle mağduriyet yaşanması durumunda, uygulama hakkında Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruda bulunulması ve idari yargıda dava açılması yolları denenebilir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.617 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.